רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

מצוקה עוברית

סיבות למצוקה עובריתמצוקה עוברית הינה מצב שבו נפגעת אספקת החמצן לעובר הנמצא ברחם אימו, במהלך הלידה או עוד במהלך ההריון. במצב שכזה הזמן הוא פקטור הרה גורל – איחור באבחון המצוקה, או בביצוע הפעולה שתספק את הפתרון האופטימאלי למצוקה, עלולים לגרום לנזקים חמורים. בחלק מהמקרים, חשוב להדגיש, אין ביכולתו של הצוות הרפואי, מיומן ככל שיהיה, להושיע, וישנם גם מקרים שבהם העובדה שכולנו אנושיים ובפרט לא תמיד מתפקדים במיטבנו תחת לחץ עלולה להוביל לשגיאה – אולם למרבה הצער ישנם גם מקרים שבהם רשלנות רפואית גורמת לנזק בלתי הפיך. על מנת לבדוק האם אכן רשלנות רפואית בלידה או רשלנות רפואית בביצוע מעקב הריון היא המקור לפגיעה בתינוק ניתן לפנות לעורך דין המתמחה בתביעות מעין אלה ולקבל ממנו ייעוץ אישי לגבי המקרה הספציפי.

אבחון מצוקה עוברית במהלך הלידה מתבצע באמצעות ניטור קפדני ורציף. התייחסות לקויה לממצאי המוניטור שעוקב אחרי קצב פעימות הלב של העובר, או באופן כללי אי מתן תשומת לב מספקת למכשירי הניטור האלקטרוניים המשוכללים שנמצאים בכל חדר לידה באשר הוא, מעוררים חשש וחשד שמא מדובר ברשלנות רפואית בלידה. על-מנת לבחון את המצב בצורה מעמיקה ויסודית יותר, ובעיקר על סמך לשון החוק, יש להתייעץ עם עורך דין בעל ניסיון עשיר בתביעות בגין רשלנות רפואית ובפרט רשלנות רפואית בהריון או בלידה, שיוכל לבחון את האופן בו התנהלה הלידה (בעזרת אנשי מקצוע מהשורה הראשונה בתחום שבמידה ויידרשו יוכלו גם לספק חוות דעת מומחה רפואי לבית המשפט) ולהעריך את סיכוייה של תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה.

אבחון מצוקה עוברית במהלך הריון יתבצע באמצעות בדיקות אולטרסאונד, דם ושתן מקיפות. אישה הרה החשה כי העובר במצוקה – בין אם בשל רמת תנועה ירודה של העובר, המהווה אינדיקציה משמעותית מאוד לגבי מצוקה עוברית, ובין אם בעקבות אינטואיציה אימהית (שחשוב מאוד לדעת כי מדובר בכלי רב עוצמה שיש לכבד אותו) – חייבת לפנות במהירות לבית חולים (מבלי לחשוש כי יחשדו בה בפרנויה או בנטייה לפאניקה!), שם ניתן יהיה לבצע בדיקות מקיפות. גם התעלפות במהלך הריון או חבלה באזור הבטן כתוצאה מחבטה מחייבות בדיקות מעמיקות לשלילת קיומה של מצוקה עוברית – או טיפול חירום במידה ואכן ישנה מצוקה כזו. אי הפניה לבדיקות מקיפות אלה כשאישה הרה מתלוננת על חשד למצוקה עוברית הינה בגדר רשלנות רפואית ומומלץ מאוד במקרים אלה לפנות לעורך דין שזוהי מומחיותו.

אבחון נזקים כתוצאה ממצוקה עוברית

מצוקה עוברית שלא אובחנה במהירות ולא טופלה באופן מיידי עלולה לגרום לעובר נזקים חמורים ובלתי הפיכים ואף להביא למותו ברחם אימו. מצוקה עוברית במהלך הלידה, בעיקר כשהיא בשלב מתקדם, מחייבת מעבר ללידה מכשירנית (לידת ואקום או לידת מלקחיים), על מנת להוציא את התינוק מהרחם במהירות ולהעניק לו טיפול חירום. אם המצוקה העוברית מתעוררת עוד בטרם החלה הלידה, יש לבצע ניתוח קיסרי. אי ביצוע ניתוח קיסרי כשישנה מצוקה עוברית בהריון מצדיקה, לפחות בחלק מהמקרים, תביעה בגין רשלנות רפואית שכן ניתוח חירום קיסרי היה מונע חלק מהפגיעה בעובר.

הפגיעה בתינוק במקרים של מצוקה עוברית עשויה לבוא לידי ביטוי בפגיעות מוחיות קשות, ב- CP (שיתוק מוחין) או נכויות נוירולוגיות אחרות ואף במוות. אמנם תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה או בהריון לא תפוגג את הצער העז שהוא מנת חלקה של משפחה שאיבדה תינוק או שתינוקה סובל ממומים חמורים, וגם לא תקל את המצוקה שאופפת את היילוד לאורך כל חייו, אולם היא תתרום למודעות רבה יותר בקרב צוותים רפואיים בעתיד (ובכך תפחית את מספר המקרים המצערים הדומים) וכן תקל על המשפחה להתמודד עם הפן הכלכלי של החיים עם תינוק הסובל ממומים חמורים.

Be Sociable, Share!