רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

מעקב הריון

בדיקות מעקב הריוןאמנם גם ללא מעקב הריון ישנה הסתברות של 90% כי ההריון יעבור בשלום ובתום 9 חודשים יגיח לאוויר העולם תינוק בריא; ובנוסף, גם מעקב הריון המבוצע במקצועיות ומסתמך על מיטב המכשירים הרפואיים והטכנולוגיות המוכרות לנו לא בהכרח ימנע פגיעה באם, מצוקה עוברית או לידה של תינוק בעל מומים חמורים, וגם לא תמיד יצליח לאבחן זאת בזמן – ובכל זאת רוב הנשים ההרות מקפידות על מעקב הריון מסודר, תחת פיקוחו של רופא, ומבצעות שלל בדיקות על מנת להבטיח לעצמן שקט נפשי ומידע רחב ומלא ככל האפשר אודות מצב עוברם והתפתחותו ברחם.

המספר הרב של הבדיקות המבוצעות כיום במסגרת מעקב הריון, היותן של חלק מהן מסוכנות במידה בלתי מבוטלת (ובפרט הכוונה לבדיקת מי שפיר, שעל פי הסטטיסטיקה המקובלת בארץ הסיכון שהיא תסתיים בהפלה הוא 1 ל- 200), אי הפניה לבדיקות מסוימות למרות שייתכן כי יש בהן מן התועלת, המלצה על בדיקות מבלי ליידע את האישה ההרה באופן ברור על הסכנות הטמונות בהן, אי הצגת כל החלופות האפשריות בכל מקרה, וכן אי הדגשת העובדה כי ישנן בדיקות שאינן נכללות בסל הבריאות אך ניתן לבצע אותן באופן פרטי – כל אלה גורמים לגידול משמעותי במספר התביעות בגין רשלנות רפואית בהריון המוגשות בישראל. חשוב לציין כי לא כל טעות בשיקול הדעת של רופא זה או אחר, לא כל נזק כתוצאה מבדיקה ואפילו לא כל כישלון באבחון מום שבעקבותיו נולד תינוק שחייו וחיי משפחתו רצופי סבל וכאב הם עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית. לשם בירור האם הנזק שנגרם לעובר, לאם ההרה או למשפחה כולה הוא אכן תוצאה של רשלנות רפואית בהריון יש להתייעץ עם עורך דין הבקיא במעקבי הריון ושיש באמתחתו ניסיון רב בתחום הרשלנות הרפואית.

מה כולל מעקב הריון?

מעקב הריון המבוצע כהלכה מתחיל למעשה עוד בטרם ההתעברות, כשבני הזוג מחליטים כי ברצונם להביא ילד לעולם. כבר בשלב זה רצוי להתייעץ עם רופא בעל ניסיון בתחום, שלמשל, ימליץ על תזונה נכונה וצריכת ויטמינים ותוספי מזון חיוניים (דוגמת חומצה פולית) וכן יפנה לבדיקות השוללות קיומה של נשאות של מחלה גנטית – נשאות שכזו מגדילה משמעותית את הסיכוי להולדת ילד הסובל ממומים חמורים (דוגמת טיי זקס ואחרות), ומחייבת בדיקות מעמיקות יותר. אם הייתה התייחסות לקויה לממצאי בדיקות אלה ובשל כך אי הפניה לבדיקות מעמיקות שיבררו את המצב לאשורו הרי שייתכן כי מדובר ברשלנות רפואית בהריון ורצוי לפנות לעו"ד לשם בדיקת אפשרות תביעה בשל כך.

בתחילת ההריון יבוצעו בדיקות דם מקיפות וכן בדיקת שתן, שבין השאר מאפשרות אבחון מוקדם של סיכון להיווצרות סכרת הריון. בין השבוע השישי ל-12 תתבצע בדיקת אולטרסאונד ראשונה, ומעט לאחר מכן – במידת הצורך – בדיקת סיסי שלייה. כשאישה הנמצאת בקבוצת סיכון לא הופנתה לבדיקה זו, ובסופו של דבר נולד ילד בעל מומים, מומלץ לה לפנות לעו"ד לברר האם יש מקום להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון.

בסוף השליש הראשון של ההריון או בתחילת השליש השני מתבצעת בדיקת שקיפות עורפית, שנועדה לאבחן בשלב מוקדם זה האם ישנו סיכון לתינוק בעל תסמונת דאון, וכן סקירת מערכות בסיסית. בין השבוע ה-16 לעשרים עוברת האישה ההרה תבחין משולש וכן בדיקת מי שפיר, במידת הצורך. באופן כללי חשוב מאוד כי מעקב הריון ייקח בחשבון גורמים כמו ההיסטוריה הרפואית של האישה הרה, מאפייני הריונות קודמים וכן היותה או אי היותה בקבוצות סיכון שונות, וימליץ על בדיקות רפואיות בהתאם. ייתכן כי התעלמות מאחד מגורמים אלה הינה בבחינת רשלנות רפואית להריון, וגם במקרים אלה חשוב לפנות לעו"ד בעל ניסיון בתביעות בגין רשלנות רפואית על מנת לברר האם יש מקום לתביעה.

Be Sociable, Share!