רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

בדיקת היסטרוסקופיה

בדיקת היסטרוסקופיהישנם שני סוגי היסטרוסקופיה – היסטרוסקופיה אבחנתית והיסטרוסקופיה ניתוחית. הסוג הראשון, כפי שניתן להבין מהשם, נועד לאתר את קיומן של מצוקות שונות הקשורות לרחם, ואילו מטרתו של הסוג השני הוא טיפול בבעיות תוך רחמיות ובפרט בהידבקות דפנות הרחם (תסמונת אשרמן). היסטרוסקופיה – ששמה הוא הלחם של 2 מילים לטיניות: "היסטר", דהיינו רחם, ו"סקופיה", כלומר התבוננות – שייכת למשפחת ההליכים האנדוסקופיים (בדיקות וניתוחים באמצעות החדרת מצלמה וסיבים אופטיים אל גוף האדם), ויש לה יתרונות רבים ובהם היעדר צלקות, התאוששות מהירה, נזק מזערי לגוף וקבלת החלטות מושכלת על סמך תמונת מצב מפורטת ומדויקת כמו גם באמצעות התייעצות עם מומחים שכלל לא נמצאים בחדר הניתוח. לצד היתרונות, גם בהיסטרוסקופיה טמונים סיכונים, ובפרט רשלנות רפואית שעלולה להוביל לנזק בלתי הפיך לרחם. במקרים שכאלה מומלץ להתייעץ עם עורך דין שתחום מומחיותו הוא רשלנות רפואית, ולקבל ממנו חוות דעת באשר לסיכוייה של תביעת רשלנות רפואית.

מתי משתמשים בהיסטרוסקופיה?

היסטרוסקופיה אבחנתית משמשת את הרופאים המטפלים במקרים של עקרות כדי לברר מהו הגורם לאי הפוריות – חסימה של החצוצרות, דלקת, פוליפ, מיומה (גידול שאינו סרטני, הצומח ברחם ומורכב מסיבי שריר) או מום תוך רחמי. בנוסף, מאפשרת היסטרוסקופיה אבחנתית למצוא את הפתולוגיות הגורמות להפלות חוזרות ונשנות.

מקרים נוספים בהם נעשה שימוש בהיסטרוסקופיה אבחנתית הם דימום תוך רחמי, פוליפ (רקמה הגדלה בצורה שחורגת מהנורמאלי) בצוואר הרחם, בירור מעמיק כשבדיקת אולטרסאונד מעלה ממצאים מחשידים (ובהתאם, התייחסות לקויה לממצאי בדיקות המחייבות הפניה להיסטרוסקופיה ואי הפניה לבדיקה זו, הינה, בחלק מהמקרים, רשלנות רפואית ומצדיקה פנייה לעורך דין בעל ניסיון בתחום), צורך בהערכת מצב לפני התחלת טיפול הורמונאלי וכן לפני ביצוע היסטרוסקופיה ניתוחית.

היסטרוסקופיה ניתוחית מתבצעת כשיש צורך לכרות פוליפ קטן או גדול, כשיש צורך לכרות את רירית הרחם, או כשמתעורר צורך לכרות מיומה (בין אם תת רירית ובין אם כזו שבחלקה היא תת רירית ובחלקה תוך שרירית, ושבכל מקרה גורמת להפלות ולעקרות). גם התקן תוך רחמי ש"הולך לאיבוד" בתוך הרחם מעורר צורך בהיסטרוסקופיה ניתוחית על מנת לשלוף אותו מהרחם, וכך גם טיפול בתסמונת אשרמן (הידבקות של דפנות הרחם בעקבות גרידה בלתי מוצלחת, לעיתים בשל רשלנות רפואית, או בשל שיירי שליה שנותרו ברחם עקב רשלנות רפואית בלידה).

היסטרוסקופיה ורשלנות רפואית

חשוב לדעת: ביצוע היסטרוסקופיה, ובפרט היסטרוסקופיה ניתוחית, דורש מיומנות גבוהה וניסיון רב, ועל כן יש לעבור את ההליך הרפואי הזה אך ורק אצל רופא שאכן מתאים לכך, ורופא שאינו בקיא בביצוע היסטרוסקופיה עלול למצוא עצמו עומד בפני תביעת רשלנות רפואית.

אמנם היסטרוסקופיה נועדה, בין השאר, לטפל בתסמונת אשרמן אך ביצוע כושל שלה במקרים אחרים עלול דווקא לגרום להיווצרותה של התסמונת שפגיעתה חמורה: ביצוע רשלני של היסטרוסקופיה ניתוחית עלול לגרום לנקב בדופן הרחם, או לגירוד מופרז של הרירית, ובעקבות כך לתסמונת אשרמן ואף לעקרות – וגם מקרים אלה עשויים להוות עילה לתביעת רשלנות רפואית.

תביעת רשלנות רפואית בעקבות היסטרוסקופיה יכולה לנבוע גם מאי מתן מידע מפורט ומלא מצד הרופא באשר לכל הסיכונים הטמונים בבדיקה, לצד כמובן היתרונות שלה והחשיבות שלה. מאחר שהאיבר הנמצא במוקד ההיסטרוסקופיה, הרחם, הוא נושא רגיש במיוחד אצל נשים – ואובדן היכולת להרות ולהביא ילדים לעולם גורם להן מצוקה קשה במיוחד, כולל נפשית, הרי שכל חריגה מהתנהלותו של "רופא סביר" מצדיקה פנייה מצד האישה שנפגעה לעורך דין בעל ניסיון בתביעות רשלנות רפואית – הפיצויים שייפסקו לה, סביר להניח, יכללו גם התייחסות למרכיב הרגשי.

היסטרוסקופיה אבחנתית והיסטרוסקופיה ניתוחית הינם הליכים רפואיים רגישים במיוחד הנוגעים לאיבר רגיש במיוחד, הרחם. כך תוכלו להיזהר מרשלנות רפואית

Be Sociable, Share!