רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

דין פלילי בתחום הרשלנות הרפואית

לעתים קרובות משהיינו רוצים להאמין, עשויים אנשי המקצוע האמונים על בריאותנו למעול בתפקידם. בשל טעויות אנוש שנעשו בלי משים, עקב הפרה של כללי העבודה ולעתים פשוט בשל פזיזות פושעת, עשויים אנשי רפואה לגרום לנזקים למטופלים. במקרים אלו, חשוב להיעזר בעורך דין המתמחה ברשלנות רפואית שיוכל לסייע לך לבחון האם אכן חלה כאן רשלנות. במידה וניתן יהיה לבסס כי אכן מחדליהם ומעשיהם הם הגורם הישיר לנזק, ייחשבו אלו לרשלנות רפואית על פי כל דין וקיימת עילה לתביעה אזרחית. במקרים חמורים במיוחד של רשלנות רפואית, אמנם, עשויה לחול על אנשי הצוות הרפואי גם חבות פלילית.

מהי רשלנות רפואית?

ישנם מקרים רבים אשר עשויים להיחשב כרשלנות רפואית. הרשלנות עשויה לבוא לידי ביטוי באבחון לקוי אשר דחה משמעותית את הטיפול המתאים שיכול היה להציל חיים, כמו למשל כשלים בגילוי מוקדם של גידול סרטני, מתן טיפול שגוי שגרם לנזק או תהליכים ניתוחיים שבוצעו באופן החורג מהמקובל ופגעו במטופל. כמו כן, רשלנות רפואית עשויה לפגוע גם בילודים עקב אי זיהוי מומים וסיבוכים בזמן ההיריון.

באילו מקרים תיחשב רשלנות רפואית לפלילית?

יותר מפעם, תביעות שבתחילה הוגשו תחת סדר הדין האזרחי והתייחסו אל פקודות הנזיקין, התגלו כחמורות דיין על מנת לחול גם על סדר הדין הפלילי. מדובר בעבירות החמורות ביותר בתחום הרשלנות הרפואית בו נגרמו נזקים קשים למטופלים ולעתים אף לפטירתם. מעבר לתוצאות מעשיהם ומחדליהם של הצוות הרשלני, ישנה משמעות רבה גם לנסיבות האירוע. פקודת העונשין מגדירה רשלנות רפואית החמורה עד כדי עבירה פלילית בזו הלשון: " "העושה אחת מאלה בדרך נמהרת או רשלנית שיש בה כדי לסכן חיי אדם או לגרום לו חבלה". אם כן, התנהלות רשלנית עקב מעשי פזיזות והקלה בחומרת הנהלים נחשבת לחמורה במיוחד ועשויה להיחשב כעבירה פלילית

התהליך דורש התייחסות מקצועית

חשוב לציין, ביסוס אחריות פלילית על אנשי צוות רפואה בגין רשלנות רפואית מהווה תהליך ארוך מאוד ומורכב ביותר. נטל ההוכחה מוטל עליך וכדי לבסס יסוד עוולה ברור ויציב, נדרשת עבודה מאומצת. על מנת להעמיד לרשותך את הסיכויים הטובים ביותר, חשוב לפנות בהקדם האפשרי לאחר גרימת הנזק לעורך דין מנוסה ומיומן בעל התמחות בתחום הרשלנות הרפואית. גורם מקצועי יוכל להפנות אותך למומחים רפואיים שיבצעו בדיקות ויספקו חוות דעת מומחה לבית המשפט. חוות דעת מקצועית ומקיפה תסייע לבסס את היחס הנסיבתי ולהוכיח כי אכן הייתה במקרה זה הפרה של חובת הזהירות אשר גרמה באופן ישיר לנזק.

במידה ויהיה באפשרותך לבסס ולהוכיח זאת, יהיה באפשרותך לזכות בפיצויים הולמים ולקבל את הצדק המגיע לך. הגורמים האחראיים, מצידם ייענשו במלוא חומרת הדין. עורך דין פלילי בעל הצלחות עבר וניסיון מבוסס, יעלה משמעותית את הסיכויים שכך אכן יקרה.

Be Sociable, Share!