רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה

בדיקת כדאיות הגשת תביעת רשלנות רפואית בלידהלידה, אחד האירועים המרגשים והמעצימים ביותר בחיי האדם, עלולה להפוך למקור לסבל בל יתואר, מצוקה מתמשכת וחיים מלאי קושי של כל בני המשפחה. הציפייה במהלך ההריון היא ללידתו של תינוק בריא לחלוטין, מכל האספקטים, וכשעקב רשלנות רפואית בהריון שכשלה מלאבחן מומים של העובר, או כשמצוקה עוברית תוך כדי הלידה מסתבכת ופוגעת ברך הנולד, ובסופה של לידה מגיח אל אוויר העולם תינוק זעיר הסובל מתסמונת דאון, שיתוק מוחין, פיגור שכלי או מומים חמורים אחרים, הרי שלצד ההתרגשות והחמלה שמתעוררים למראה היצור הזעיר והכל כך פגיע, ולצד הרצון לדאוג לו ולהבטיח חיים מלאים ככל האפשר, הרי שישנה גם הבנה כי המשפחה כולה עומדת לעבור טלטלה עזה, וכי המחיר, ולאו דווקא הכלכלי, הוא גבוה מאוד. מקרים אחרים של לידות שמסתבכות הם קשים אף יותר, והכוונה היא למוות של היילוד או היולדת – אחת הטרגדיות הגדולות ביותר שעלולות לפקוד משפחה. משפחה שנאלצת להתמודד עם מציאות רווית קושי ומאמץ אינסופי זקוקה לעזרה. הרשויות אמנם מושיטות סיוע מסוים, הסביבה הקרובה תומכת אף היא בחלק מהמקרים ובעיקר בני המשפחה מגלים בעצמם יכולות חדשות ורבות עוצמה. לצד אלה, יש מקום לבירור האם ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה, שעשויה להשקיט ולו במעט את תחושת אי הצדק, וכן לחדד נהלים רפואיים קריטיים ולמנוע רשלנות רפואית בעתיד ובעצם להציל תינוקות ומשפחות רבות אחרות, וכמובן להושיט למשפחה שנפגעה עזרה נחוצה בדמות סכום כסף גבוה שיתועל לטיפול בתינוק, שיקומו ושילובו במסגרות המתאימות לו.

חשוב להבהיר כי לא בכל מקרה בו נולד תינוק עם לקות פיזית או שכלית מדובר בתוצאה של רשלנות רפואית בלידה (או בהריון). לקויות כאלה ואחרות הן חלק בלתי נפרד מהמין האנושי, ועל אף התקדמותה המרשימה של הרפואה, וגם עם כל המכשור הרפואי המשוכלל, עדיין לא ניתן להבטיח כי 100% מהלידות יסתיימו בתינוק בריא לחלוטין. חשוב להבהיר גם כי לא כל פיענוח בדיקות שגוי שבעטיו לא מאובחנת בזמן תסמונת דאון, למשל, או ספינה ביפידה, הוא בגדר רשלנות רפואית – שכן רופאים הם בני אדם, וכולנו עלולים לטעות. גם אי ביצוע ניתוח קיסרי למרות שמצבו של העובר או מצבה של היולדת חייב זאת, ובשל כך היווצרות נזק של ממש לשניהם, לא בכל מקרה יבטיח את קבלתה של תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה – שוב, בשל העובדה כי ייתכנו טעויות אנוש.

מתי מוצדקת הגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה?

תביעת רשלנות רפואית בלידה (או בהריון) מוגשת במקרים של אי הפניה לבדיקות שעשויות היו לאבחן פגמים גנטיים, אי יידוע יולדת בנוגע לסיכויים ולסיכונים של הליכים רפואיים שונים, היערכות לא מתאימה ללידה בעקבות הריון בסיכון גבוה, התייחסות לקויה לאמצעי הניטור המותקנים בחדר לידה ובשל כך אי מתן טיפול הולם ומיידי למצוקה עוברית, אי נוכחות רופא מומחה בלידות המחייבות נוכחות שכזו (ובפרט לידת ואקום או לידת מלקחיים), ניהול רשלני של הלידה וביצוע רשלני שלה.

באופן טבעי, לכל מקרה ומקרה ישנם מאפיינים ספציפיים המשפיעים על סיכוייה של תביעת רשלנות רפואית. משפחה שנפגעה עקב רשלנות רפואית בלידה מומלץ לה כי תפנה לעורך דין – אבל לא לכל עורך דין, מכובד ככל שיהא, אלא לעורך דין שרשלנות רפואית בלידה ובהריון הם תחום מומחיותו, שבקיא בתקדימים משפטיים רלוונטיים והמכיר מומחים בעלי שם בתחום שיספקו במידת הצורך חוות דעת שתטה את הכף בבית המשפט.

למידע נוסף בקרו באתר בתי המשפט: www.court.gov.il

Be Sociable, Share!