רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

חשיבות חוות דעת רפואית משפטית בעת רשלנות רפואית

או שמים את כל אמונו בצוות הרפואי שמטפל בנו או ביקירים שלנו אך לעתים הם מתרשלים בעבודתם. כמו כל בעל מקצוע אחר, גם הרופא או האחות יכולים לטעות, כמו למשל איזון תרופתי לא נכון ללקוח, זיהום שנוצר בבית החולים ואלו רק חלק קטן מהדוגמאות. מהי חוות דעת ומדוע היא כה חשובה?

רשלנות רפואית כעילה לתביעה

כל אחד רשאי לתבוע אדם או גוף אחר בישראל כאשר לעתים התביעות האלו מופנות נגד מרפאה או בית חולים. יכול להיות שזה מנתח פלסטי שהתרשל בעבודתו וזו יכולה להיות גם מרפאה כלשהי של קופת החולים שפשוט לא ביצעה את העבודה שלה כמצופה או לא ביצעה בדיקת איזון תרופתי. אולי נדמה לנו שהרופאים תמיד פועלים במקצועיות אך גם הם בני אדם, וטעויות תמיד יכולות לקרות. אתם יכולים לתבוע בעילה של רשלנות רפואית אך תמיד תזכרו שמדובר בגופים גדולים יותר שיודעים כיצד להתמודד עם תביעות. לכן אתם חייבים שיהיו לכם הוכחות חותכות לטיעונכם, כאשר חוות דעת רפואית משפטית היא החשובה מכול.

מהי חוות דעת רפואית משפטית?

חוות דעת רפואית משפטית היא למעשה הטיעון שלכם בעיניים מקצועיות. יכול להיות שאימא או אבא קיבלו טיפול רשלני מאוד בבית חולים ובסופו של דבר הם נדבקו בזיהום, בגלל שצוות בית החולים לא שמר על סטריליות מספיקה. זו רק דוגמה אחת מיני רבות ובמקרים אלו תצטרכו להוכיח את אשר אתם אומרים, כאשר חובת ההוכחה מוטלת עליכם. מי שמספק את חוות הדעת הוא רופא מומחה שמתמחה בתחום שרלוונטי אליכם, והוא יפרט בחוות הדעת את המצב האובייקטיבי שקרה. כך השופט בבית המשפט יוכל לשקול היטב את פסק הדין שלו כאשר הוא בעצמו אינו מבין בנושאים אלו מטבע הדברים.

עד כמה חשובה חוות הדעת?

  • חוות דעת רפואית משפטית היא הגורם החשוב ביותר בתביעה. ברגע שמומחה עומד לצדכם ומסביר את הטיעונים שלכם, כמובן בצורה אובייקטיבית לחלוטין שלא כמו לקוח רגיל, יש סיכוי טוב שהשופט יפסוק לטובתכם. עם זאת חשוב לוודא שמדובר ברופא שמוסמך לספק חוות דעת, שיש לו ניסיון והכרה בתחום וכמובן שהוא מהימן ברמה האישית.
  • המהימנות האישית שלו לא פחות חשובה מהמהימנות המקצועית, כאשר אופי הבדיקה שלו והמסקנות שלו ייבדקו היטב על ידי השופט וגם על ידי הצד השני. חוות הדעת היא למעשה הגורם שיכריע בין הצדדים ולעתים יהיו חוות דעת סותרות מטעם הצד הנתבע.
  • כדי לשפר את הסיכויים שלכם לנצח בתביעה, חשוב לבחור היטב את הרופא המומחה. בסופו של דבר יש מקרים רבים אנשים בוחרים ברופא מומחה במהירות מתוך הנחה שכל רופא מומחה יהיה שווה לשני, אך למעשה זה לא כך. מוטב לקרוא המלצות על אותו רופא, להבין מה רמת המקצועיות שלו ועד כמה הוא בכלל רלוונטי לחוות הדעת שאתם צריכים.

השלכות חשובות לעתיד התובע

כאשר השופט יקרא את חוות הדעת המקצועיות הוא ישפוט את המקרה לפי פרמטרים רבים. הוא יבין עד כמה מקצועי אותו רופא שסיפק את חוות הדעת, מה שנות הניסיון שלו בתחום, באלו מלים הוא בחר להתבטא בחוות הדעת ומה בדיוק היו המסקנות שלו. בסופו של דבר תביעות של רשלנות רפואית אינן פשוטות בעיקר בגלל הפן המקצועי העמוק וככל שמדובר בטיפול מעמיק ומורכב יותר כך יהיה קשה להכריע את הכף. חשוב לזכור שאותה תביעה של רשלנות רפואית נועדה לעשות צדק אך יחד עם זאת היא מספקת לאותו נפגע פיצויים כספיים גבוהים שיכולים לשפר משמעותית את איכות חייו.

Be Sociable, Share!