רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

על רשלנות רפואית בלידה

ברוב המוחלט של המקרים מסתיימת הלידה בחיוכים ובהתרגשות ובאושר אין סופי עד כי כל הכאבים, הצירים והלחצים שליוו את התהליך נשכחים כלא היו אל מול הפלא המצווח… אך לעיתים קיימת רשלנות רפואית באחד מהתהליכים וחשוב שנהיה מודעים גם אליהם.

איך נגרמת רשלנות רפואית בלידה?

כפי שכתבנו לעיל, רוב הלידות מסתיימות בשעה טובה ומאושרת. אך עדיין ישנן לידות אמנם באחוז מזערי – אשר הן מסתיימות עם נזקים קלים או חמורים בעקבות רשלנות רפואית ואף אם אחוז הנפגעים נמוך, עדיין זה מסתכם במספר לא מבוטל של לידות, וכל אדם זהו עולם מלא.

אז איך יתכן שתהליך כל כך שמימי וטהור מסתיים לו בכי רע?

מעקב לקוי אחר מצבו של העובר ושל האם במהלך הלידה – בדרך כלל מחוברת היולדת במהלך כל הלידה למכשיר מוניטור המפרט בכל רגע נתון את מצבו של העובר וגם של האם. כאשר אין השגחה נכונה על המעקב או כאשר משתמשים באופן הלא נכון במכשירים הללו, יש בהם בכדי להעיד על רשלנות רפואית שהייתה בלידה.

ביצוע לידה במכשור הלא נכון – לעיתים, כאשר הלידה מתעכבת ועולה חשש לגבי סיכונו של העובר אם בשל ירידת הדופק או כל מצוקה אחרת, מערבים מכשור פולשני שיסייע לתינוק לצאת אל אוויר העולם. ישנה האפשרות של שימוש בוואקום, יש את המלקחיים ובמקרים של חוסר ברירה תופנה היולדת לניתוח קיסרי. ישנם מקרים בהם השיטה בה בחרו לא התאימה לשניים ואף גרמה נזק. ברור שזה נחשב לרשלנות רפואית בלידה.

טיפול חירום במהלך הלידה – לידה שתוכננה להתבצע באופן טבעי אך הסתבכה מסיבה כלשהי, דורשת החלטה מידית לגבי המשך תהליך הלידה. לפעמים אין הרבה זמן להשתהות וחייבת להתקבל החלטה לגבי אופן הלידה אם להפוך אותה ללידת מלקחיים או ואקום או שאין מנוס מביצוע של ניתוח חירום. כאשר משתהים זמן רב מידי עלול להיגרם נזק בלתי הפיך וגם אז העניין ייחשב כרשלנות רפואית.

דיווח שאינו מושלם – במקרים רגילים, חובה לדווח ליולדת על כל תכנית לגבי הלידה. על פי חוק אין אפשרות לבצע כל הליך רפואי מבלי לקבל את הסכמתו של המטופל. אם בוצע הליך מסוים ללא ידיעת היולדת ולא הייתה סיבה מספקת שלא ליידע אותה על כך, ייחשב הדבר כרשלנות רפואית בלידה.

מעקב לקוי לאחר הלידה – הלידה לא מסתיימת בזה שהתינוק נולד בריא ושלם. המעקב אחר האם אמור להימשך על מנת לוודא כי לא נגרם כל נזק במהלך הלידה. כאשר הצוות הרפואי לא יבצע את המעקב הראוי ויתגלה נזק כלשהו, הוא עשוי להיות מואשם ברשלנות רפואית.

יולדת יקרה! אם את מרגישה כי נעשה לך עוול כל שהוא במהלך הלידה, אל תוותרי. פני אל עו"ד שייצג אותך על מנת שתקבלי את הפיצויים המגיעים לך כחוק.

Be Sociable, Share!