רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

הכל על רשלנות של עורכי דין

עורכי דין מטפלים בלקוחות מגוונים, מייעצים, עורכים עבורם מסמכים והסכמים שונים, מייצגים אותם בערכאות משפטיות ובדיונים אחרים ועוד. עבודת עורך הדין מורכבת. מצד אחד הוא מחויב ללקוחו הנותן בו אמונו. ומאידך, הוא נחשב כחלק ממערכת המשפט וחייב לעבוד על פי כלליה ועל פי כללי אתיקה מקובלים. אין פה התנגשות אבל המורכבות הזאת מחייבת כל עורך דין להתנהג במשנה זהירות. לרוב, שירות עורכי הדין ניתן בצורה מקצועית וטובה אבל, יש מקרים, בהם טוענים הלקוחות לרשלנות בטיפול. במקרים אלו יכולים הנפגעים להתלונן על עורך הדין בלשכת עורכי  הדין, בנוסף, ניתנת להם האפשרות להתלונן במשטרה (במקרים של עבירה פלילית) וכן, להגיש תביעה בבית דין אזרחי.

רשלנות מקצועית

לתביעה נגד עורך דין בגין רשלנות מקצועית יש מטרה עיקרית אחת והיא קבלת פיצוי כספי על הנזקים שנגרמו ללקוח. צריך לציין, כי רשלנות מקצועית מוגדרת כפעולה קיצונית אשר עורך דין סביר לא היה מבצע ואשר חורגת מהנורמה המקצועית המקובלת של ציבור עורכי הדין בישראל. מכאן, שלא כל טעות נחשבת לרשלנות מקצועית, ובנוסף, יש צורך להוכיח כי אכן נגרמו נזקים בגינה. לדוגמא: אי רישום זכויות על נכס שנקנה או אי הבטחת זכויות של לקוח במסגרת טיפול משפטי נחשבות לרשלנות מקצועית. במקרים רבים, יש מקרים גבוליים ויש צורך להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנושאים ותביעות כאלו.

ייעוץ וטיפול

עורך דין הבקיא בתחום הינו בעל ידע נרחב וניסיון עשיר ויכול לייעץ כבר בראשית הדרך. לעיתים, מה שנראה לתובע כרשלנות ודאית לא ייראה כך בעיניו, וחמור מזה, לא ייראה כך בעיני שופט היושב בדין. ייעוץ מקדים, אפוא, יכול למנוע הגשת תביעה מיותרת  שעלולה לגרום לנזקים כספיים, לעוגמת נפש ולבזבוז זמן מיותר. יחד עם זאת, אם עורך  הדין ישתכנע לאור הממצאים כי יש מקום להגשת תביעה הוא יידע לנהל את התיק ולהצליח בו. גם במקרים כאלו הוא יבצע צעדים מדודים שראשיתם בפנייה בכתב לעורך הדין המתרשל. במידה ותשובתו לא תניח את הדעת הוא יפנה לערכאות משפטיות לקבלת סעד מהן.

ניהול תיק

ניהול תיק רשלנות מקצועית של עורך דין מורכבת מאחר וההתמודדות היא מול עורך דין שמכיר את החוקים ואת המערכת המשפטית. יהיה צורך בהבאת מסמכים המוכיחים התרשלות, ובנוסף אליהם, מסמכים המוכיחים נזקים כספיים. רק הוכחות מוצקות יניעו שופטים לקבלת הכרעה כנגד עורכי דין. עורך דין מקצועי יודע להשיג מטרותיו. השורה התחתונה היא שהנפגע מקבל כספים אשר מפצים אותו על הנזקים שנגרמו לו, ולכן, המאמץ כדאי. עורך דין מקבל שכרו במספר דרכים. על פי שעות עבודה, מעמלה באחוזים הנגזרים מהסכום שמתקבל או משילוב של שניהם. צריך לזכור, כי לא תמיד מובטחת הצלחה, ובכל מקרה, יש הוצאות בתביעה כזאת  שחלקן נובע מתשלום למומחים, לעורך הדין עצמו, מתשלומי אגרות בית משפט ועוד. כך, שכדאי לשקול היטב לפני הגשת תביעה כזאת.

Be Sociable, Share!