רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

אי נוכחות רופא מומחה

העדר רופא מומחה בלידה רמתם של הרופאים בארץ גבוהה מאוד, אולם למרבה הצער לא תמיד הידע המקצועי הרב שלהם, הניסיון המרשים שלהם והמסירות באים לידי ביטוי. בפרט הכוונה היא לאי נוכחות רופא מומחה במקרים המחייבים הימצאותו של רופא שכזה על מנת שהידע הנרחב שלו, שלא נמצא ברשותם של אנשי צוות אחרים, יבטיח הענקת טיפול מיטבי. לעיתים – עקב נסיבות קיצוניות ובשל מוגבלות המשאבים העומדים לרשות בתי החולים השונים בארץ – אין שום דרך לאפשר נוכחות רופא מומחה (שהרי מספרם של הרופאים המומחים, באופן טבעי, אינו בלתי מוגבל) – אבל ישנם מקרים אחרים שבהם אי נוכחות רופא מומחה למרות חיוניותו אינה גזירת גורל אלא תוצאה של רשלנות רפואית. כשזה המצב, או כשמתעורר חשד כי זה המצב, רצוי לפנות לעורך דין מומחה בתביעות בגין רשלנות רפואית בלידה, רשלנות רפואית בהריון ורשלנות רפואית באופן כללי על מנת לבחון האם אכן יש מקום לתביעה, ואם כן – למצות את הזכויות המגיעות על פי חוק.

רשלנות רפואית בלידה

המקרים הנפוצים ביותר של תביעות בגין רשלנות רפואית עקב אי נוכחות רופא מומחה למרות צורך ברור ומובהק בנוכחותו, וכשהיעדרותו של רופא כזה לא הייתה בלתי נמנעת, הם בעקבות לידות שהסתבכו ונגרם בהן נזק ליולדת ויילוד, נזק שעלול לבוא לידי ביטוי במומים חמורים לתינוק (דוגמת פיגור שכלי או שיתוק מוחין) ואף במותו או במותה של האם.

חשוב לדעת: לא כל לידה מחייבת נוכחות רופא מומחה. ישנן אף לידות המסתבכות בשל גורם שלא ניתן היה לחזותו מראש, ובמקרים כאלה לא תמיד ניתן להזעיק בטווח הזמן הנחוץ רופא מומחה. אולם במקרים אחרים ניתן לחזות מראש את הצורך בידע, בניסיון ובמיומנויות של רופא בכיר, ואז אי נוכחות רופא מומחה הינה בגדר רשלנות רפואית בלידה – אם כי גם במקרים אלה, באופן טבעי, רק התייעצות עם עורך דין בעל מומחיות בתביעות בגין רשלנות רפואית תוכל לספק מידע אמין, מקיף וספציפי האם אכן מדובר ברשלנות רפואית.

מקרים אחרים של רשלנות רפואית בלידה הם כשאי הפניה לבדיקות נחוצות מנעה אפשרות זיהוי מוקדם של הצורך בנוכחות רופא מומחה בלידה, או שהאישה ההרה הופנתה לכל הבדיקות החיוניות אולם פיענוח בדיקות שגוי הביא לוויתור על שירותיו של רופא מומחה. גם במקרים אלה חשוב לפנות לעורך דין שזוהי מומחיותו – גם מפני שלא כל שגיאה בפיענוח בדיקות או אי הפניה לבדיקות נובעת מרשלנות (לעיתים השגיאה נובעת ממגבלות המין האנושי) וגם כדי למצות את הזכויות במידה ואכן התרחשה רשלנות רפואית בהריון.

מתי נדרשת נוכחות רופא מומחה?

כאמור, לא בכל לידה נדרשת נוכחות רופא מומחה כך שלא כל פגיעה ביילוד או ביולדת הם בבחינת רשלנות רפואית בלידה. יחד עם זאת, אי נוכחות רופא מומחה במהלך לידת ואקום או במהלך לידת מלקחיים (שני סוגי לידה מכשירנית המחייבים מיומנות גבוהה) הינה בגדר רשלנות רפואית (אלא אם כן נסיבות ספציפיות ובלתי נמנעות הביאו לכך).

גם הריון בסיכון גבוה – הריון של אישה בעלת עבר הכולל הפלה, הריון שבמהלכו נרשמו דימומים משמעותיים והריון של אישה שסבלה מסכרת הריון או מחלות כרוניות – מחייב את הצוות הרפואי להיערך בהתאם ובחלק מהמקרים להבטיח נוכחות רופא מומחה בחדר הלידה. מצוקה עוברית מהווה אף היא נורת אזהרה וכן חשש מפרע כתפיים כשמדובר בעובר מקרוזומי.

הנזק מאי נוכחות רופא מומחה עלול כאמור להיות חמור במיוחד. ככל שהוא גדול יותר, כך סכום הפיצויים שייפסקו לזכות המשפחה, במידה והחליטה להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה באמצעות עורך דין שזוהי מומחיותו, והתביעה התקבלה, יהיה גבוה יותר.

Be Sociable, Share!