רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

בדיקת מי שפיר

מי שפיר הם נוזלים הנמצאים ברחם האישה, וליתר דיוק בתוך שק השפיר שמטרתו הגנה על העובר. הם מכילים חלבונים, שומנים ופחמימות שגם מסייעים לעובר להתפתח וגם מעניקים לרופא המבצע מעקב הריון אינדיקציה אם קיימות אצל העובר מחלות קשות (כגון סיסטיק פיברוזיס) – זאת אם נערכת בדיקת מי שפיר.

אי הפניה לבדיקת מי שפירבדיקת מי שפיר מתבצעת, אם האישה ההרה בוחרת לבצע אותה, בין השבוע ה-15 לשבוע העשרים של ההריון. ככלל, ניתן לבצע אותה החל מהשבוע ה-13 – קודם לכן אין מספיק מי שפיר כדי להבטיח כי העובר לא ייפגע. יחד עם זאת, גם לאחר השבוע ה-13 עדיין תיתכן פגיעה בעובר, וחשוב לדעת כי הבדיקה עצמה עלולה להוביל להפלה. ישנם מחקרים שונים המציגים סטטיסטיקות שונות, ואין אחידות דעים בנושא – בישראל, למשל, מוחתמת כל אישה העוברת בדיקת מי שפיר על כך שהיא מודעת לעובדה שבאחד מכל 200 מקרים (0.5%) מתרחשת הפלה בעקבות הבדיקה. אי יידוע אישה הרה, בצורה ברורה, לגבי הסכנה הטמונה בבדיקת מי שפיר מעלה חשש לרשלנות רפואית בהריון. כדי לקבל תשובות ספציפיות יותר בהתאם לכל מקרה ומקרה, יש לפנות לעורך דין בעל מוניטין בתחום רשלנות רפואית, ובפרט בכל הקשור לבדיקות מי שפיר (כמו גם בדיקות אחרות המתבצעות במהלך הריון), ולהתייעץ איתו.

מתי מומלץ לבצע בדיקת מי שפיר?

בדיקות מי שפיר אינן חובה בכל הריון, ועל כן לא בכל מקרה של אי הפניה לבדיקות אלה אכן מדובר ברשלנות רפואית בהריון. על הרופא המטפל להמליץ על בדיקה זו כשבדיקה אחרת מצביעה על סיכון גבוה לתינוק בעל תסמונת דאון; כשהאם נדבקה במחלה זיהומית; כשישנו סיכון גבוה למחלה תורשתית (למשל X שביר); או כשישנה רמה גבוהה של חלבון עוברי המעוררת חשש למום חמור.

גם לנשים בגיל 35 מומלץ לבצע את הבדיקה, בשל הקשר הסטטיסטי בין גיל מבוגר לבין סיכוי גבוה להולדת תינוק עם הפרעה במספר הכרומוזומים. ממצאים מחשידים במהלך סקירת מערכות מוקדמת או מורחבת מחייבים אף הם מחשבה מעמיקה לגבי האפשרות לבצע בדיקת מי שפיר, וישנם גם מקרים שבהם רצון האישה ההרה בבדיקה שכזו מוביל אותה לביצועה מבלי שתהיה סיבה ספציפית אחרת.

רשלנות רפואית הקשורה לבדיקת מי שפיר

רשלנות רפואית עלולה להתרחש בשני אופנים: היעדר המלצה מפורשת של הרופא המטפל גם כשישנו צורך בבדיקה זו, או הפניה לבדיקה מבלי להדגיש בפני האישה ההרה את הסיכון הכרוך בבדיקת מי שפיר.

סוג אחר של רשלנות רפואית הקשורה לבדיקת מי שפיר הוא ביצוע רשלני שלה. בדיקת מי שפיר מתבצעת תחת פיקוח צמוד של אולטרסאונד, על מנת שהמחט המוחדרת אל שק השפיר לא תפגע בעובר הזעיר. כאמור, אחת לכמה מאות בדיקות מי שפיר מסתיימת במותו של העובר – אם המוות הוא תוצאה של ביצוע רשלני של הבדיקה הרי שישנו מקום לתביעה בגין רשלנות רפואית, ועל מנת לדעת האם אכן ישנו מקום לתביעה כזו או שמא אין מדובר ברשלנות רפואית בהריון כדאי להתייעץ עם עורך דין הבקיא בכל הקשור לבדיקות מי שפיר ולמעקב הריון בכלל.

בנוסף, כשלא אובחן קיומה של מחלה דוגמת טיי זקס, תסמונת קליינפלטר, תסמונת דאון, סיסטיק פיברוזיס, ספינה ביפידה ואחרות, בשל התייחסות לקויה לממצאי בדיקות מי שפיר, הדבר מהווה אף הוא חשד לרשלנות רפואית בהריון, וגם במקרה כזה, המכונה בשפה המשפטית "הולדה בעוולה" – שכן מההורים נמנעה הזכות הטבעית והיסודית לבחור אם לקיים את ההריון או לא – יש להתייעץ עם עורך דין בעל ניסיון בתחום.

Be Sociable, Share!