רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

השלכות אי ביצוע ניתוח קיסרי

רשלנות רפואית בניתוח קיסריאחת לכל ארבע או חמש לידות בישראל מבוצעת באמצעות ניתוח קיסרי – הליך רפואי המהווה תחליף ללידה וגינאלית ושבמהלכו נחתכת בטנה של האישה על מנת לאפשר גישה לרחם, פתיחתה והוצאת העובר עם השלייה. כאמור, מדובר בהליך רפואי נפוץ למדי (בארה"ב, למשל, הסטטיסטיקה היא כבר שליש מכלל הלידות!) שגם אם כרוכים בו סיכונים וסיבוכים, כמו בכל הליך רפואי, הוא נחשב בטוח ולמעשה אף הכרחי בחלק מההריונות – אי ביצוע ניתוח קיסרי כשיש נחיצות לכך מהווה, בחלק מהמקרים, רשלנות רפואית בלידה ועלולה לגרום לנזקים לעובר ולאמו. התייעצות עם עורך דין בעל ניסיון בתחום התביעות בגין רשלנות רפואית הינה צעד מומלץ במקרים אלה.

מתי יש צורך בניתוח קיסרי?

ניתוח קיסרי נובע הן מסיבות הקשורות ליולדת והן מסיבות הקשורות לעובר.

מצוקה עוברית מכל סוג שהוא אינה מאפשרת המתנה ללידה טבעית, ומחייבת לידה מכשירנית (לידת ואקום או לידת מלקחיים) או ניתוח קיסרי. העדפת לידה מכשירנית במקרים בהם היא מסוכנת ליולדת וליילוד ואי ביצוע ניתוח קיסרי היא בבחינת רשלנות רפואית בלידה – לפחות בחלק מהמקרים. על מנת לקבל מידע ספציפי לגבי כל מקרה ומקרה יש להתייעץ עם עורך דין שרשלנות רפואית הינה תחום התמחותו.

גם עובר הנמצא במצג עכוז יישלף מהרחם, ברוב המקרים, באמצעות ניתוח קיסרי, וגם הריונות מרובי עוברים יסתיימו בניתוח זה. מקרה נוסף המצדיק ניתוח קיסרי הוא עובר מקרוזומי (עובר גדול במיוחד, בשל סכרת הריון או מכל סיבה אחרת) – לידה טבעית של תינוק כזה עלולה להסתיים בפרע כתפיים ובנזקים הן ליילוד והן ליולדת, וצוות רפואי הבוחר באופציה זו, מתוך שיקול דעת לקוי או בשל פענוח בדיקות שגוי שכשל מלאבחן את גודלו של התינוק, עלול למצוא עצמו נתבע בגין רשלנות רפואית בלידה.

היפרדות שליה הינה מקרה נוסף שמוביל לניתוח קיסרי. מצב זה, שלרוב נובע מרעלת הריון, מחייב במקרים רבים אף ניתוח קיסרי דחוף. גם מומים מבניים ברחם האישה ההרה אינם מאפשרים לידה טבעית ואי ביצוע ניתוח קיסרי כשזה המצב מהווה, בחלק מהמקרים, רשלנות רפואית בלידה. רשלנות רפואית עלולה לנבוע גם מאי ביצוע ניתוח קיסרי כשהאם הינה נשאית הרפס ובתעלת הלידה ישנם פצעי הרפס העלולים להדביק את התינוק חסר ההגנה במחלה. אי הפניה לבדיקות מתאימות כשהם נושאת הרפס מצדיקה פנייה לעורך דין לשם התייעצות בנוגע לתביעה בגין רשלנות רפואית בהריון.

לצד כל המצוקות המניעות את הצוות הרפואי לבחור באופציה של ניתוח קיסרי, ישנם מקרים שבהם היולדת מעדיפה ללדת בדרך זו, על מנת להימנע מההמתנה המתישה ומהכאבים הכרוכים בלידה רגילה, או מתוך רצון ללדת בתאריך ספציפי.

ניתוחים קיסריים אלה נקבעים מראש, ובכך גם מסייעים להפחית את אי הוודאות והמתח שמתלווים לחלק מהלידות הטבעיות, שכן היולדת יודעת בדיוק מתי יגיח תינוקה לאוויר  העולם וכי הצוות הרפואי ערוך ומוכן ללידה. בנוסף, ישנם ניתוחים קיסריים שהם תוצאה של מצב חירום – ובפרט צניחה של חבל הטבור, ובעקבות כך פגיעה באספקת הדם לתינוק המסכנת את חייו.

במצבי חירום, באופן טבעי, לא ניתן לספק ליולדת מידע מקיף ומפורט אודות הסכנות הטמונות בניתוח קיסרי, אולם באופן כללי חשוב לדעת כי לצד היתרונות של ניתוח קיסרי, ונחיצותו במקרים מסוימים, ישנם גם סיכונים בהליך זה. אי יידוע האישה לגבי כל הסיכונים והסיבוכים האפשריים – גם כשמדובר בניתוח אלקטיבי, כלומר כזה הנעשה בשל רצונה של האישה, ולמעשה אפילו בפרט כשמדובר בניתוח קיסרי לבקשת היולדת – מהווה אף הוא בחלק מהמקרים רשלנות רפואית בלידה וגם מצבים אלה מצדיקים פנייה לעורך דין מומחה בתחום הרשלנות הרפואית.

Be Sociable, Share!