רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

התייחסות לקויה לממצאי בדיקות

תביעות בגין רשלנות רפואית אוצרות בתוכן קושי רב: ראשית, האדם שנפגע כתוצאה מאי הפניה לבדיקות חיוניות או כל התנהלות אחרת שאינה עומדת בקנה אחד עם התנהלות "רופא סביר", לא תמיד מודע לזכותו לתבוע פיצוי. גם כשהוא מודע, לא תמיד עומד לו כוחו לעמוד על שלו ולמצות את זכויותיו – הן בשל החשש שההוצאה (שכירת שירותיו של עורך דין וניהול המשפט) תהיה גדולה ולא תוביל לפיצויים, והן בשל הקושי הרגשי להישיר מבט אל הטראומה שפגעה בו. כשמדובר ברשלנות רפואית בלידה או בהריון, והנפגע הוא תינוק שנולד עם מומים חמורים, או כשעקב רשלנות רפואית בהריון איבדה האם את עוברה, הקושי מתעצם שבעתיים, ובמקרים רבים המשפחה הכאובה מעדיפה להסתגר בדלת אמותיה ולוותר על תביעה בגין אותה רשלנות רפואית. התייחסות לקויה לממצאי בדיקות היא מקרה מסובך במיוחד להוכחה כי אכן מדובר ברשלנות רפואית – אך חשוב לדעת כי הגשת תביעה וקבלת פיצויים כן מצליחים בסופו של דבר לעמעם, גם אם באופן חלקי מאוד, את הכאב, ושבנוסף קבלת ייעוץ ראשוני אינה כרוכה בהוצאה כספית.

התייחסות לקויה לממצאי בדיקות במהלך הריון

פענוח שגוי של בדיקות הריוןבמהלך הריון מתבצעות בדיקות רבות, מאולטרסאונד דרך שקיפות עורפית ועד סקירת מערכות מורחבת. אם ממצאיה של בדיקה מסוימת היו חייבים להדליק נורת אזהרה ולא נעשה כן – בין אם בשל פיענוח בדיקות שגוי, כלומר מצב שבו תוצאות הבדיקה כלל לא שיקפו את המצב של העובר ושל אמו בפועל, ובין אם עקב התייחסות לקויה לממצאי בדיקות, כלומר הרופא שבפניו הוצגו תוצאות הבדיקה התרשל ולא ניצל את המידע שעמד לרשותו כדי להמליץ על הליכים רפואיים חיוניים – ובשל העובדה כי לא הודלקה נורת האזהרה ולא הוענק הטיפול הנחוץ נגרם נזק לעובר או לאמו, הרי שיש מקום לבירור אם הייתה רשלנות רפואית בהריון, ואם ניתן להגיש תביעה בגינה.

המקרים הנפוצים ביותר בתביעות בגין רשלנות רפואית בהריון בעקבות התייחסות לקויה לממצאי בדיקות הם הריונות שלא אובחנו כהריונות בסיכון על אף שהיו כאלה בשל היפרדות שליה שניתן היה לאבחן אותה בטרם גרמה לנזק בלתי הפיך, למשל, או רעלת הריון, וכן הריונות שהסתיימו בהולדת תינוקות בעלי מומים חמורים.

רשלנות רפואית בלידה בשל התייחסות לקויה לממצאי בדיקות

גם במהלך הלידה מתבצעות בדיקות חיוניות, והתייחסות לקויה לממצאיהן עלולה לגרום נזקים קשים ליולדת וליילוד. בין המקרים הנפוצים של רשלנות רפואית בלידה בשל התייחסות לקויה לממצאי בדיקות ניתן לציין אי מתן שימת לב מספקת להערכת משקל היילוד, התייחסות רשלנית לממצאי המוניטור באשר למצוקה עוברית או מצוקה של האם, וכן פענוח שגוי של בדיקות אולטרסאונד.

הנזק של רשלנות רפואית בלידה עלול להיות חמור במיוחד, ולבוא לידי ביטוי בפגיעה באספקת החמצן למוחו של היילוד, פגיעה באיברים פנימיים קריטיים כמו לב או כבד, היווצרות שיתוק מוחין ואף מוות של היילוד או היולדת.

חלק ניכר מהתביעות בגין רשלנות רפואית בעקבות התייחסות לקויה לממצאי בדיקות קשורות לבדיקות במהלך הריון או ניהול לידה רשלני, אולם ישנם גם מקרים שאינם קשורים לרשלנות רפואית בהריון או בלידה – ובעיקר כשהתייחסות רשלנית לממצאיהן של בדיקות CT או MRI גורמת לאי אבחונה של מחלת הסרטן בזמן, ומונעת מהאדם קבלת טיפול קריטי.

ברוב המקרים של רשלנות רפואית הנובעת מהתייחסות לקויה לממצאי בדיקות, על-מנת להוכיח כי אכן מדובר ברשלנות, וכי אכן הנזק נגרם בעטיה של אותה רשלנות רפואית, יש צורך לספק לבית המשפט חוות דעת מומחה רפואי שתאשש את הטענה כי אלמלא הרשלנות, לא היה נגרם הנזק. בשל כך כדאי לפנות אך ורק לעו"ד המתמחה בתחום רשלנות רפואית בהריון, בלידה ובכלל, שבקיא בנושא ומכיר מומחים אותם ניתן לזמן לביהמ"ש.

Be Sociable, Share!