רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

התקדמות הרפואה ודרכים להמנע מרשלנות רפואית

התפתחות הרפואה בשנים האחרונות הביאה את ישראל למקונות הראשונים בעולם בתחומים רפואיים רבים. התקדמות הרפואה נותנת הרבה כבוד למדינה ותקווה גדולה לעולם כולו עם פטנטים ישראלים חדשים ומפתיעים. יחד עם זאת, תופעת הרשלנות רפואית לצערנו קיימת בישראל בכל תחומי הרפואה ולעיתים הרשלנות הרפואית יכולה להיות קטלנית ואכזרית מאוד.

איפה רשלנות רפואית היא יכולה להיות נמנעת?

נזקים רפואים עקב רשלנות יכולים להיגרם מכל מיני סיבות כפי שמוסבר לעיל, ניתוח לא מוצלח, לידה טבעית, רופא שיניים בטיפול לא תקין ועוד.  מכיוון שתביעות נגד רופא או מוסד רפואי או קופת חולים הן יקרות ומורכבות בדרך כלל מגישים תביעה רק כשהנזק שנגרם אחרי הטיפול הוא מאד משמעותי. לעיתים, ישנם טעויות שמוגדרים כ"לגיטימיים" בעולם הרפואה או כ"סטטיסקה בלתי נמנעת" ו"יד הגורל". מצד שני, מקרים של רשלנות רפואית שכיחים יותר הם יכולים להיות: נזק שנגרם למטופל לאחר ניתוח או פעולה רפואית אחרת עם קביעת אחוזי נכות למטופל, אירוע רפואי חמור שהתרחש זמן קצר לאחר שהמטופל פנה לקבל טיפול רפואי, גילוי מחלה ממאירה בשלב מתקדם, תינוק שנולד עם מומים מולדים או נזקים לתינוק או ליולדת סביב הלידה. לכן במקרים האלו, חס וחלילה, על הרופאים ועל המטופלים, כדאי מאד להיות יותר זהירים ולהקפיד על כל בדיקה ובדיקה.

מה הצד של הרופאים בכל הסיפור?

עקב מקרים רבים של תביעות נגד רשלנות רפואית, הרבה רופאים נוקטים בזהירות מוגברת מאוד בזמן הטיפול ככל שהוא יותר מורכב. ישנם רופאים הנזהרים לקחת עדויות והוכחות או לעשות בדיקות נוספות כדי שהטיפול שהם ממליצים יהיה צודק ללא שגיאות חלילה. הרבה רופאים בארץ ובעולם מפחדים מתביעות ופגיעה בשמם הטוב ובהתקדמותם המקצועית וכן מחשש מתשלומים של פיצויים גבוהים למטופלים ומשום כך נזהרים יתר על מידה אפילו בדברים פשוטים מאוד לכאורה, כמו מתן מרשם, הפניה לבדיקה מסויימת וכו'.

מה הצד של המטופלים בזמן ביקור אצל רופא?

ברור שכל חולה המגיע לביקור אצל רופא עושה זאת במטרה לקבל את הטיפול המיטבי עבורו. אך בימינו מאוד חשוב להזהר ולברר במידה וקיים חשש ממתן תרופה שונה ולא מוכרת, או הפניה לטיפול משונה. יש הממליצים תמיד לקבל חוות דעת משני רופאים וכך להיות בטוחים יותר בזמן הטיפול שיהיה הכי נכון ומתאים עבור החולה. כמובן שאף אחד לא רוצה להגיע למצב של רלשנות רפואית ולכן נדרשת גם זהירות יתירה ולא נטילת תרופות באופן מיידי. גם חשוב מאוד לדייק לרופא, במיוחד כשזה ביקור ראשון, את כל העבר הרפואי של החולה, במידה וקיימות אלרגיות או ניתוחים וכו'- אפילו שהרופא אינו שואל ובודק זאת.

חלילה אם בסופו של דבר כן נגרם למטופל נזק עקב רשלנות רפואית עליו לדעת שחובתו להגיש תביעה, אפילו שקשה לו פיזית או כלכלית.  תביעה זו היא תגרום לצדק לצאת לאור אם אכן מדובר ברופא לא מקצועי שלא פעל כנדרש וכך הוא יצליח למנוע מקרים דומים לשלו בעתיד ולהציל חיים של מטופלים אחרים.

Be Sociable, Share!