רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

חוות דעת מומחה רפואי במקרי רשלנות רפואית

חוות דעת רופא מומחה בתביעת רשלנות רפואיתחוות דעת מומחה רפואי הינה נדבך מרכזי בכל תביעה בגין רשלנות רפואית. היא נדרשת על מנת שהשופטים הנדרשים לקבוע אם אכן הייתה רשלנות רפואית כפי שטוענים התובעים, או שמא ההתנהלות אינה חורגת מגבולות התנהלותו של רופא סביר כפי שגורסת ההגנה, יוכלו לפסוק על סמך ידע מקצועי נרחב ומעמיק, שבאופן טבעי אינו מצוי בידם שהרי מומחיותם אינה בתחום הרפואה.

כל אחד מהצדדים יכול לספק לבית המשפט חוות דעת מומחה רפואי, ובנוסף גם הרכב השופטים עצמו יכול לקבוע כי איש מקצוע מטעמו יספק חוות דעת מומחה רפואי על מנת שניתן יהיה לפסוק אם אכן התרחשה רשלנות רפואית.

מה כוללת חוות דעת מומחה רפואי?

חוות דעת מומחה רפואי – שבאופן טבעי אינה ניתנת ללא תמורה, ועלותה היא ברוב המקרים כמה אלפי שקלים – כוללת התייחסות ספציפית למקרה שבמוקד התביעה בגין רשלנות רפואית. ההתייחסות הספציפית היא על סמך הרשומות הרפואיות שתיעדו את המקרה וכן עדויות התובעים ובני משפחותיהם. בנוסף תתאר חוות דעת מומחה רפואי מהם הנהלים והסטנדרטים המצופים מרופא או מצוות רפואי במקרה שכזה, תוך שהוא מגבה את דעתו במחקרים רפואיים רלוונטיים ובפרסומים עדכניים. מרכיב חשוב נוסף בחוות דעת מומחה רפואי הינה התייחסות לקשר שבין פעולות הרופא או הצוות הרפואי לבין הנזק שנגרם לתובעים או לבני משפחותיהם – קשר שכזה הינו הכרחי להוכחת רשלנות רפואית.

כיצד בוחרים מומחה?

חוות דעת מומחה רפואי כשמה כן היא, חוות דעתו של מי שמומחה לתחום רפואי ספציפי: כך, למשל, במקרים של רשלנות רפואית בלידה תועדף חוות דעתו של מי שבאמתחתו ניסיון מעשי רב בכל הקשור להתרחשויות בחדר לידה כמו גם ידע אקדמי רחב היקף, ואילו במקרים של אי הפניה לבדיקות גנטיות של אישה הרה הנמצאת בקבוצת סיכון ובשל כך הולדתו של תינוק הסובל מתסמונת דאון, לדוגמה, יש למצוא מומחה לתסמונת זו, שיוכל לפרט את הנזקים שנגרמו ליילוד ולמשפחתו כתוצאה מאי המלצה על סיום הריון, מחדל המכונה בעגה המשפטית "הולדה בעוולה".

חוות דעת מומחה רפואי ואתיקה

גם במקרים בהם הרופא הבכיר המספק חוות דעת מומחה רפואי נשכר לשם כך על ידי התובעים, ומקבל מהם תגמול על חוות הדעת, הרי שבית המשפט יוצא מהנחה שהמוניטין שלו והמחויבות לשמור על אמינות ומקצועיות ללא פשרות ימנעו את הטיית חוות הדעת ויבטיחו כי היא תהיה נאמנה לאמת.

לצד גישה זו, יש גם המבקרים את התופעה של התאמת חוות דעת לצרכי התביעה (או ההגנה), וכך למשל כתב כבוד השופט אליקים רובינשטיין, במסגרת פסיקת ביהמ"ש בעליון בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים בתיק מוזס נגד משרד הבריאות וביה"ח רמב"ם, כי "אין בר דעת יכול שלא להתרשם… כי תוכן חוות הדעת קשור במזמין", ואף כי "האם ניתן… שרופא אחד ישקיף על המשיב כמעט כשבר כלי ואילו האחר יציג אותו כאדם מן הישוב?"

בסופו של דבר, על אף המגרעות אותן ציין כבוד השופט רובינשטיין, אין מנוס מהיעזרות בחוות דעת מומחה רפואי – ועל מנת שזו אכן תסייע להוציא את הצדק לאור, וכשאכן התרחשה רשלנות רפואית בהריון, בלידה או בכל תחום אחר, היא תתרום לקביעת סכום פיצויים הולם בהתאם לנסיבות המקרה ולחומרת הנזק, רצוי בכל מקרה של חשד לרשלנות רפואית לפנות לעורך דין שזהו תחום מומחיותו. עורך דין בעל ניסיון בתביעות רשלנות רפואית יוכל לפנות אל אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, ולהבטיח בסבירות גבוהה כי חוות דעתם תתקבל על ידי בית המשפט, הצדק ייצא לאור והנפגעים כתוצאה מרשלנות רפואית יזכו לפיצוי שיקל, ולו במעט, על הסבל והמצוקה שנגרמו להם.

Be Sociable, Share!