רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

פרע כתפיים

רשלנות רפואית בגין אי המלצה להפסיק הריוןפרע כתפיים, מצב שיש הקוראים לו גם כליאת כתפיים, הינו הפרעה למהלך התקין של לידה עקב היתקעות הכתפיים של העובר בתעלת הלידה לאחר שראשו כבר הגיח לאוויר העולם. פרע כתפיים דורש מיומנות גבוהה של הצוות המיילד ובעיקר את נוכחותם של לפחות 2 רופאים שאחד מהם בעל ניסיון בלידות שכאלה. ביצוע כושל של לידה המתאפיינת בפרע כתפיים עלול להוביל לשבר בעצם הבריח של היילוד או באחת מזרועותיו, פגיעה עצבית הנקראת שיתוק ERB (במקלעת הזרוע), נזק נוירולוגי ובמקרים מסוימים אף מוות עקב מחסור בחמצן (תופעה הנקראת תשניק). לידה המאופיינת בפרע כתפיים אינה ניתנת לאבחון ודאי מבעוד מועד, וסיכויי ההצלחה תלויים בעיקר בהתנהלות הצוות הרפואי במהלך הלידה – רשלנות רפואית בלידה תפגע ביילוד, ולעתים גם באמו, ובמקרים כאלה מומלץ למשפחה לפנות לעורך דין שתביעות בגין רשלנות רפואית הן תחום התמחותו לשם בחינת המקרה הספציפי לעומק והגשת תביעה במידה ואכן התרחשה רשלנות רפואית בלידה.

כאמור, אין דרך לאבחן בוודאות התרחשות של פרע כתפיים במהלך לידה. יחד עם זאת, ישנן אינדיקציות לסיכון גבוה לפרע כתפיים, והן: סכרת הריון, עובר שמשקלו גבוה (4 ק"ג ומעלה), לידה קודמת של האם שאירעה בה כליאת כתפיים או לחילופין נולד תינוק כבד משקל, הריון ארוך (למעלה מ-42 שבועות) או אם היה צורך בהשראת לידה (פעולה שנועדה להתחיל את תהליך הלידה שלא באופן טבעי, מסיבות שונות). גם התארכות השלב השני של הלידה (זה שמקיומה של פתיחה מלאה של צוואר הרחם ועד הגחת העובר) מצביעה על סיכון גבוה לפרע כתפיים, וגם בלידות המתבצעות באמצעות ואקום או מלקחיים השכיחות להפרעה זו גבוהה יותר. ביצוע לידת ואקום או מלקחיים כשיש אינדיקציה ברורה לתינוק מקרוזומי (כלומר בעל משקל מעל 4 ק"ג או כתפיים רחבות במיוחד) מעוררת חשש לרשלנות רפואית בלידה – על מנת לברר האם אכן התנהלות הצוות הרפואי חורגת מגבולות הסביר יש להתייעץ עם עורך דין בעל ניסיון וידע רב בכל הקשור להתנהלות לידות ולרשלנות רפואית במהלכן.

רשלנות רפואית בלידה עם פרע כתפיים

כאמור, מקרה אחד של רשלנות רפואית בלידה בהקשר של פרע כתפיים הינו ביצוע לידת מלקחיים או ואקום למרות שעל פי הבדיקות מדובר בעובר גדול, דבר שעלול להוביל לסיבוכים ובפרט לפגיעה עצבית במקלעת הזרוע ובשל כך בתפקוד הזרוע.

מקרים אחרים של רשלנות רפואית בלידה שהסתבכה עקב פרע כתפיים הינם אי נוכחות רופא מומחה, על אף שהימצאותו בחדר הלידה נדרשת כדי להקטין למינימום את הסיכונים לתינוק (ולאם – שעלולה לסבול מדימום רב), התייחסות לקויה לממצאי בדיקות שונות המצביעות על עובר מקרוזומי ובשל כך היערכות לקויה ללידה ושימוש בכוח רב מדי ובאופן בלתי זהיר במהלך ניסיון הוצאת העובר (מקרה שקשה במיוחד להוכחה, שכן הגבול בין מניפולציה הכרחית לשם שחרור הכתפיים הכלואות לבין פעולה רשלנית אינו מובהק, ולא תמיד מתועד, ועל כן דורש הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה אך ורק באמצעות עורך דין המתמחה בתביעות מעין אלה).

גם אי ביצוע ניתוח קיסרי על אף הידלקותן של נורות אזהרה המתריעות בפני סיכון גבוה לפרע כתפיים עשוי להוות עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וגם מקרה זה הינו סבוך במיוחד, שכן גם בהעדפת ניתוח קיסרי על פני לידה טבעית טמונים סיכונים כך שלא בכל מקרה של עובר מקרוזומי יש לפנות לדרך זו.

בכל מקרה, אם הוכח כי לידה שהתרחש בה פרע כתפיים הסתבכה שלא לצורך עקב רשלנות רפואית, גובה הפיצויים נקבע בהתאם למידת החומרה של הפגיעה בתינוק.

Be Sociable, Share!