רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

מדוע חשוב לכתוב צוואה?

רבים מאיתנו, באופן טבעי, נרתעים מלעסוק בנושא הצוואה או כתיבת צוואה. המחשבה על כך היא לא קלה, ומרבית האנשים יעדיפו להימנע ככל שניתן מלעסוק בנושא. אך בדיוק כפי שאנחנו מודעים לכך שיש לדאוג לביטוח חיים או ביטוח רפואי, כך גם יש מקום להכנת צוואה, כדי שנוכל להבטיח מה יקרה לרכושנו לאחר מותנו וכדי לדאוג לעתידם של היקרים לנו. כתיבת צוואה היא אחת ההחלטות החשובות ביותר שאדם מקבל במהלך חייו, כיוון שרק באמצעות הצוואה נוכל להביע את רצוננו האמיתי בנוגע לחלוקת הרכוש שלנו, ולהשפיע על רווחתם הכלכלית ואיכות החיים של הקרובים והיקרים לנו לאחר לכתנו. ללא צוואה, רכושנו יחולק באופן שרירותי, על פי הנקבע בחוק הירושה הישראלי, וללא התחשבות ברצוננו.  חלוקה שכזו עלולה לגרור משפחה שלמה לבתי משפט להליך שעשוי להיות ארוך אף יותר מאשר תביעת נזקי גוף.

מה קובע חוק הירושה?        

לפי חוק הירושה התשכ"ה-1965, עם מותו של אדם, רכושו עובר ליורשיו על פי דין, אלא אם אותו אדם הותיר אחריו צוואה חוקית. או אז יחולק עזבונו בין יורשיו על פי המפורט בצוואה. מה הכוונה בירושה על פי דין? הכוונה היא שחוק הירושה יקבע מי הם למעשה יורשיו של אותו אדם, וכיצד יתחלק ביניהם רכושו. היורשים על פי דין הינם מי שהיה בן זוגו של המוריש בעת מותו וכן קרובי משפחתו: ילדיו, הוריו, אחיו, סביו וכן הלאה. הראשון בסדר העדיפויות הוא בן זוגו של המוריש, אשר זכאי לקבל מחצית מהעזבון וכן את המיטלטלין (כלי בית, ריהוט, מכשירי חשמל, מכונית). יתרת העזבון תחולק בין שאר היורשים שווה בשווה, על פי סדר העדיפויות שנקבע בחוק ולפי ראשי האב. ראשית זכאים ילדי המוריש וצאצאיהם, לאחר מכן הוריו וצאצאיהם ולבסוף הורי הוריו וצאצאיהם. המשמעות של ירושה באופן זה היא שהרכוש והנכסים שצברנו במהלך חיינו יחולקו שלא לפי רצוננו, אלא כפי שקבע החוק. ייתכן שחלוקה שכזו מתאימה לחלקנו, אך לרבים אחרים היא לא מתאימה ולכן היא עלולה לפגוע ברצונם וכן ביורשים שלהם. מסיבה זו ומסיבות נוספות כדאי מאוד לכתוב צוואה עוד בימי חיינו, באמצעותה נוכל לקבוע מה ייעשה ברכוש שלנו לאחר לכתנו.

יתרונות נוספים לכתיבת צוואה

-כתיבת צוואה מסודרת ומפורטת תעזור למנוע סכסוכים ועימותים בין היורשים, ותחסוך מהם בזבוז של זמן, כסף ומאמצים מיותרים בערכאות משפטיות

-צוואה היא אמצעי חוקי להסדרת העזבון בין בני זוג, במיוחד במקרים של ידועים בציבור. זוגות כיום יכולים לערוך צוואה הדדית, המבטיחה את העברת הרכוש במלואו לבן הזוג הנותר בחיים ורק לאחר מותו יורשים הילדים את העזבון.

-במקרים בהם בני זוג נמצאים בתהליכי גירושים ואחד מהם נפטר במפתיע בעיצומו של התהליך, בן הזוג הנותר בחיים יהיה זכאי לרשת אותו, כיוון שהמדינה עדיין מכירה בהם כיורשים. כתיבת צוואה עוזרת למנוע תרחישים כאלו, במקרים בהם בני הזוג מסוכסכים ולא מעוניינים שרכושם יעבור לבן זוגם.

-כתיבת צוואה מאפשרת למוריש לחלק את עזבונו באופן השונה מזה הקבוע בחוק הירושה. הוא יכול לבחור למי להוריש, גם למי שאינו קרוב משפחה, למוסד או עמותה, או לבחור לחלק את הרכוש שלא שווה בשווה.

-חלוקת העזבון, ובמיוחד חלוקת נכסים, כרוכה בתשלום מסים שונים כמו מס רכוש או מס עזבון. כתיבת צוואה באמצעות עו"ד המתמחה בנושאי צוואה ומיסוי עשוי להפחית את שיעורי המס הכרוכים בתהליך.

החוק הישראלי מאפשר לכל אדם לערוך צוואה ולצוות את רכושו על פי רצונו, אך כדי שצוואה תהיה חוקית עליה לעמוד בכללים שנקבעו בחוק. צוואה שאינה עומדת בחוקים אלו עלולה להיפסל בבית המשפט באמצעות תהליך הנקרא התנגדות לצוואה, ואז רצונו האמיתי של המוריש לא יתממש. כדי להימנע מתרחישים כאלו, יש לפנות לעורך דין המתמחה בדיני צוואה וירושה לצורך קבלת מידע מקצועי והדרכה בכתיבת הצוואה.

Be Sociable, Share!