רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

תסמונת דאון

ילדה עם תסמונת דאוןתסמונת דאון הינה מצב שבו ישנם 3 עותקים (במקום שניים אצל תינוק בריא) של כרומוזום 21 בחלק מתאי הגוף או בכולם. עקב היווצרות העותק השלישי של הכרומוזום הנ"ל, סובל התינוק (ומאוחר יותר הילד והמבוגר) מרמת קוגניציה נמוכה וממצוקות בריאותיות שונות. הרפואה המודרנית אמנם הצליחה להכפיל את תוחלת החיים הממוצעת של בעלי תסמונת דאון (מכ-25 שנים בשנת 1980 ל-49 שנה בשנת 2010), ובנוסף לפחות חלק מבעלי התסמונת מצליחים להשתלב בחברה הודות לתשומת הלב הרבה שהוקדשה לנושא זה – ועדיין חייהם אינם סוגים בשושנים אלא רצופים צער, תסכול וקושי. התסמונת אינה ניתנת לטיפול או תיקון, אולם כן ניתנת לאבחון כבר בשלב מוקדם יחסית של ההריון – אם היא לא אובחנה, יש לבדוק האם אי האבחון נובע מרשלנות רפואית בהריון, בעזרת עורך דין המתמחה בתחום.

הסימפטומים של תסמונת דאון

הלוקים בתסמונת דאון ניחנים במראה ייחודי הכולל פנים שטוחים, עיניים מלוכסנות, גשר אף קצר יחסית, צוואר קצר אף הוא וכן האצבעות. המאפיין העיקרי של בעלי התסמונת הוא מנת משכל נמוכה (שבעבר כונתה "פיגור שכלי", אולם כיום, הן מטעמי פוליטיקלי קורקט והן בשל העבודה שבעלי תסמונת דאון רבים מוכיחים כי גם אם התפיסה שלהם איטית יחסית עדיין הם מצליחים ללמוד לא מעט, נקראת "מוגבלות שכלית התפתחותית"), וכן ילדותיות ותלותיות גם כשהם כבר אנשים בוגרים.

לצד הקושי הקוגניטיבי, נאלצים בעלי תסמונת דאון להתמודד גם עם מצוקות בריאותיות, ובהן טונוס שרירים נמוך, מומים בלב, בעיות ראייה, נטייה לזיהומים באוזניים, היפותירואיד (תת פעילות של בלוטת התריס), סיכון גבוה לפתח סכרת וכן אלצהיימר כבר בגיל 30-40 – כך שניתן להבין כי למרות הקסם הרב שלהם, קשה מאוד לגדל תינוקות וילדים בעלי תסמונת דאון. כשלהורים לא הייתה זכות בחירה ומידע מוקדם אודות התסמונת, הקושי אף מתעצם, ובפרט אם חוסר הבחירה היא תוצאה של רשלנות רפואית בהריון. במקרים אלה, על אף הקושי המובן של בני המשפחה להגדיר את יקירם כ"בעל מום" ולפרוט את מצוקותיו בבית המשפט, מומלץ לה, כן להתעמת עם הקושי ולמצות את זכויותיה – באמצעות עורך דין עתיר ניסיון בתביעות בגין רשלנות רפואית – כך שלפחות העול הכלכלי יוסר ממנה.

אי אבחון תסמונת דאון עקב רשלנות רפואית

ישנו קשר משמעותי בין גיל האישה ההרה לבין שכיחות הולדתו של תינוק בעל תסמונת דאון – אם בגיל 25 השכיחות היא אחת ל-1,400 לידות, הרי שבגיל 40 כבר מדובר על אחת לתשעים לידות, ובגיל 45 הסיכון הוא למעלה מ-5% (!). יחד עם זאת, בשל השתכללות הבדיקות והזהירות המוגברת בגיל מבוגר, בשלושת העשורים האחרונים 3 מכל 4 בעלי תסמונת דאון נולדו לאמהות בנות פחות משלושים.

רשלנות רפואית בהריון שבגינה לא אובחנה תסמונת דאון יכולה לנבוע מאי הפניה לבדיקות חיוניות (סיסי שליה או בדיקת מי שפיר) כמו גם מפיענוח בדיקות שגוי – למשל, בדיקת אולטרסאונד יכולה להצביע על סיכון מוגבר והתעלמות מנורות אזהרה עלולה להיות ההבדל בין אבחון בזמן לבין חוסר אבחון. מקרים אחרים של רשלנות רפואית המובילה ללידה של תינוק בעל תסמונת דאון הם כשהרופא המטפל לא מיידע את ההורים אודות הסכנות בהריון הספציפי בהתאם לממצאים שהתקבלו בכל בדיקה ובדיקה, ולא מדגיש את החשיבות (כמו גם את החסרונות) של כל בדיקה ובדיקה.

לא כל מקרה שכזה הוא בגדר רשלנות רפואית. על-מנת לדעת האם אכן מדובר ב"הולדה בעוולה" (המונח המשפטי המתייחס לתביעה בגין רשלנות רפואית בהריון שבעטיה נלקחה מההורים הזכות להחליט אם ברצונם לשמור על ההריון) יש להתייעץ עם עורך דין שזהו תחום מומחיותו.

Be Sociable, Share!