רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

פיגור שכלי

מוגבלות שכלית התפתחותית – מונח שהחליף באופן רשמי את "פיגור שכלי" המיושן והלא תקין פוליטית – הינה לקות שמתאפיינת בתפקוד אינטלקטואלי ירוד. הסובלים מלקות קשה זו מאחרים לרכוש לקויות למידה הכרחיות, ועושים זאת בקושי רב ובאופן חלקי בלבד, וכן נעדרים מיומנויות בסיסיות החיוניות לשם אינטראקציות בינאישיות וביצוע פעולות יומיומיות שגרתיות. חשוב להדגיש כי מנת IQ נמוכה אינה מהווה בהכרח אינדיקציה למוגבלות שכלית התפתחותית ובנוסף לה נדרשים חוסר יכולת זיהוי של מצבים חברתיים ועל כן גם תגובות לא מתאימות למצב, היעדר הסתגלות תקשורתית (כלומר דיבור התואם את הסטנדרטים המצופים מקבוצת הגיל לה שייך התינוק או הילד), מוטוריקה גסה ועדינה המפגרת אחרי רמת המוטוריקה של בני אותו גיל, וחוסר יכולת לתפקד באופן עצמאי בחיי היומיום (להתלבש ללא עזרה, לשלוט בצרכים וכו' – כל אלה כמובן גם בהתאם לקבוצת הגיל). בחלק מהמקרים הפיגור בהתפתחות והקשיים העצומים הנובעים מהפיגור הם תוצאה של רשלנות רפואית בלידה או רשלנות רפואית בהריון. אם אכן ישנו חשד כי רשלנות רפואית הובילה ללידתו של תינוק הסובל ממוגבלות שכלית התפתחותית, רצוי לפנות לעורך דין בעל ניסיון בתביעות של ילדים הסובלים מפיגור שכלי ובני משפחתם כנגד הגורמים האחראיים בגין אותה רשלנות רפואית.

מוגבלות שכלית גוררת איתה במקרים רבים גם הפרעות חרדה, הפרעת קשב וריכוז, וכן דיכאון או הפרעה בי-פולארית (ולעתים אף אובדנות) המוסיפים קושי ומכאוב לחייהם של הסובלים מהפיגור ושל בני משפחותיהם המתמודדים גם הם עם המציאות הלא פשוטה. על מנת שתינוק או ילד יוגדר כבעל פיגור שכלי עליו לעבור אבחון מיוחד, הכולל 3 חלקים – אבחון רפואי, מפגש עם פסיכולוג ובדיקה סוציאלית-התפתחותית – והנמסר לעיונה של ועדה מיוחדת המשויכת למשרד הרווחה והשירותים החברתיים. בנוסף, נפגשים חברי הוועדה עם בני המשפחה ועל סמך המפגש והאבחון גם יחד קובעים האם אכן מדובר במוגבלות שכלית.

הגורמים למוגבלות שכלית התפתחותית והאם מדובר ברשלנות רפואית?

רוב המקרים של מוגבלות שכלית הם תוצאה של פגם גנטי, ובעיקר תסמונת דאון, תסמונת ה-X השבור ותסמונת קרי דו שה. הפגמים הגנטיים אינם ניתנים למניעה או לתיקון, אולם כשהם מאובחנים בזמן, יכולים ההורים לבחור אם לשמור על ההריון או להפסיק אותו. אי הפניה לבדיקות של נשים הרות הנמצאות בקבוצת סיכון (ובפרט סיסי שליה או בדיקת מי שפיר) או פיענוח בדיקות שגוי המונעים את האבחון, או לחילופין אי מתן מידע מקיף ומפורט להורים בדבר התועלות של כל בדיקה ובדיקה והמשמעות של תוצאות הבדיקות השונות ואי המלצה על סיום הריון כשרוב הסיכויים כי הוא יסתיים בלידת תינוק הסובל ממוגבלות שכלית משמעותית – כל אלה מעוררים חשד כי מדובר ברשלנות רפואית בהריון. על מנת לבחון יותר לעומק את האפשרות להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית יש להתייעץ עם עורך דין שזוהי מומחיותו.

מקרים אחרים שעלולים להוביל ללידת תינוק הסובל מפיגור שכלי ומהתפתחות לקויה באופן כללי הם סכרת הריון שלא אוזנה (בין אם כי לא אובחנה ובין אם כי הטיפול שניתן לא צלח), היחשפות האם במהלך ההריון לווירוסים מסוכנים (טוקסופלסמוזיס, נגיף שמועבר דרך הפרשות חתולים ובשר שלא בושל כראוי, הרפס, סיפיליס או אדמת), רעלת הריון וכן שימוש באלכוהול מצד האם במהלך ההריון.

מוגבלות שכלית התפתחותית עלולה לנבוע גם כתוצאה מסיבוכים בלידה, ובפרט מצניחת חבל הטבור או היפרדות שליה, שני מצבים הפוגעים באספקת הדם למוחו של העובר. התייחסות רשלנית של הצוות המיילד למקרים שכאלה ובשל כך היווצרות נזק חמור מזה הבלתי נמנע מצדיקה פנייה לעורך דין המתמחה בתביעות בגין רשלנות רפואית בלידה.

Be Sociable, Share!