רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

מיסוי בינלאומי – למה זה עולה לנו?

בדומה לחברות בינלאומיות רבות שפועלות במרחב הכלכלי הגלובלי, גם חברות ישראליות וכן אזרחים ישראלים, דואגים לבחון היכן לפעול מבחינה עסקית, על פי חוקי המס באותה מדינה, במטרה מוצהרת לשלם כמה שפחות מס.

כאשר מדברים על המיסוי הבינלאומי איתו מתמודדות חברות וגורמים פרטיים, אזי שאנחנו מדברים על שורה של מסים שמוטלות במדינות השונות, החל ממס הכנסה, מס חברות, מס על רווחים ועוד. כמו כן ההתייחסות המשפטית למיסוי בינלאומי נוגעת גם כלפי ישראלים שחוזרים מחו"ל או חברות ישראליות שפועלות בחו"ל והן רשומות בישראל. במצב זה, במצב כזה, רשויות המס עלולות לבחון האם עליהן לשלם מסים גם בישראל וגם במדינה בה הן פועלות.

המקרים הנפוצים

לפני שנציין מספר מקרים של מיסוי בינלאומי, בהם ניעזר בשירותים חיצוניים שיעזרו לנו להתמודד עם הרשויות, חשוב להבהיר שאת העזרה נקבל ממשרדי עורכי דין שמתמחים בייצוג חברות, גורמים פרטיים כמו אנשי עסקים, תושבים חוזרים ועוד, אל מול רשויות המס וכן במשרדי ראיית חשבון שיש להם מחלקה שמטפלת במיסוי בינלאומי.

חשוב להבהיר, כל הרעיון של מיסוי בינלאומי מאוגד באמנות שונות עליהן מחויבות המדינות שחתומות עליהם. ישנן מדינות שאינן חתומות על אמנות אלה ולכן מה שקובע זה החוק שלהן.

  • חברות וגופים שמעוניינים להקים שלוחה בחו"ל. אז יש צורך לבנות אסטרטגית מס מקיפה לתכנון מבנה האחזקות, בהתאם לחוקי המס המקומיים והבינלאומיים.
  • גורמים זרים הפועלים בישראל – אלה ייעזרו במשרדי עורכי דין ורואי חשבון במטרה ליהנות. מהטבות המס המגיעות להם על פי חוק מהמדינה.
  • הקמת ישות עסקית משפטית חוקית בחו"ל על פי כללי המס המקומיים.
  • סיוע לתושבים חוזרים ועולים חדשים מול רשויות המס בישראל ובמדינת המקור.
  • הכנסות מנכסים כמו השכרת דירות או שטחי מסחר בחו"ל

אחת הבעיות איתה מתמודדים ישראלים רבים שחוזרים ארצה, היא העובדה שגם רשות המסים הישראלית וגם רשות המסים במדינה בה חיו, דורשות מהם לשלם להן מס. לשם כך יש להיעזר באנשי מקצוע שידעו לעשות שימוש נכון באמנה בינלאומית למניעת כפל מס שמונעת תשלום מס כפול מאנשים שחיו חלק מהשנה במקום אחד ובחלק השני במקום אחר.

אחת הדרכים בעזרתן חברות וגורמים פרטיים ישראליים היא לחפש אזורים שנחשבים ל"מקלטי מס", מדינות או אזורים בהם המסים מאוד נמוכים עד אפסיים, ולכן אם הם יפעלו שם הם לא יצטרכו לשלם מסים. לא פעם גם דואגים להעביר לשם חשבונות וחסכונות, מתוך כוונה להביא לחסון עצום בתשלום המס. חשוב לציין שמדובר באקט לגיטימי אך מדינות רבות, שאינן מהוות מקלטי מס, נלחמות בכך. מקלטי המס המוכרים בעולם הם לוקסמבורג, איי קיימן, האי מאן ועוד. כיום מדינות וארגונים בינלאומיים נלחמים לבטל מקלטי מס, אך רק בהצלחה חלקית.

Be Sociable, Share!