רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

רשלנות רפואית בבדיקת ביופסיה

ביופסיה היא בדיקה של רקמה מסוימת בגוף או איבר שלם במטרה לשלול או לאשש קיומה של מחלה ובעיקר סוגים שונים של סרטן. זהו הליך רפואי מתקדם, שרמת הדיוק שלו הולכת ומשתפרת עם השנים – אך בכל זאת ייתכנו טעויות ולמרבה הצער גם מקרים של רשלנות רפואית בבדיקת ביופסיה.

סוגי ביופסיות

ישנם מספר סוגים של ביופסיות, בהתאם למטרת הבדיקה והבירור הרפואי אותו רוצים לבצע.

התמודדות עם רשלנות רפואית בבדיקת ביופסיה

סוג אחר של ביופסיה הוא ביופסיית חתך, שבמסגרתה כורתים חלק מגוש חשוד וזאת מאחר שיש צורך בדגימה נרחבת יותר – למשל כשרוצים לשלול או לאשש קיומו של סרטן עור. בנוסף ישנה ביופסיית כריתה, שבה נכרת כל הגוש או אפילו איבר – למשל כשישנו חשד לקיומו של סרטן השד. ביופסיות אלה מחייבות פרוצדורה כירורגית ונעשות בהרדמה מקומית או מלאה, בהתאם למקרה הספציפי.אם יש צורך בדגימה צנועה מהרקמה, ניתן לעשות זאת באמצעות מחט – כשבחלק מהמקרים היא מתבצעת תחת אולטרא-סאונד על מנת לכוון את המחט במדויק ולמנוע פגיעה באיברים (ולהימנע ממצב של רשלנות רפואית בבדיקת ביופסיה). ביופסיה כזו נקראת NAB או FNA, ונהוגה למשל כשהאיבר הנבדק הוא מח העצם או הכליה. במקרים אלה ניתן להסתפק בהרדמה מקומית בלבד.

סוגי רשלנות רפואית בבדיקת ביופסיה

ישנם 3 סוגי מקרים המוגדרים כרשלנות רפואית בבדיקת ביופסיה: אי הפניה לבדיקות ביופסיה למרות שבדיקות קודמות ו/או תלונות החולה חייבו זאת, ביצוע רשלני של הבדיקה וגרימת נזק לנבדק ופענוח שגוי של תוצאות ביופסיה.

אי הפניה לבדיקת ביופסיה עלולה לגרום לעיכוב משמעותי באבחון מחלה, ולעיתים אף לכך שלא תאובחן כלל אלא רק לאחר שיהיה מאוחר מדי. לדוגמה, במקרה של אישה שעברה בדיקת ממוגרפיה שהעלתה ממצאים מחשידים לגבי הימצאות גידול באחד השדיים שלה, יש צורך לוודא אם אכן מדובר בגידול, ואם כן באיזה (שפיר או ממאיר) ולשם כך הבדיקה המתאימה ביותר היא ביופסיה. אי הפניית אישה במקרה כזה לביופסיה מונעת ממנה טיפול ואם אכן היא לקתה בסרטן השד, מחלה שקריטי לטפל בה מוקדם ככל האפשר, ההשלכות של אי ההפניה עלולות להיות קשות מאוד.

סוג אחר של רשלנות רפואית בבדיקת ביופסיה מתרחש כאמור במהלך ביצוע הבדיקה. חובתם של הרופאים היא לערוך את כל הבדיקות והבירורים החיוניים עוד לפני ביצוע הביופסיה (למשל, מי שלוקח תרופות מדללות דם דוגמת אספירין או קומדין, צריך להפסיק זאת; את פרק הזמן המדויק קובע הרופא), וכמובן לעשות כל שביכולתם כדי שהביופסיה לא תגרום לדימומים, זיהומים או פגיעות אחרות, על מנת למנוע מצב שבו הביופסיה יותר מזיקה מאשר מועילה לאדם.

פענוח לקוי של בדיקות ביופסיה עלול להוות אף הוא רשלנות רפואית, וחמור מכך: עלול לגרום נזק של ממש לנבדק. מאחר שביופסיות מתבצעות בעיקר על מנת לשלול או לאשש קיומו של אחד מסוגי הסרטן השונים (ובפרט סרטן עור, סרטן הערמונית, סרטן השד וסרטן בלוטת התריס – כולם סוגים קשים של המחלה), הרי שמי שאתרע מזלו ולקה באחד מסוגים אלה, ובנוסף עקב פענוח רשלני של הביופסיה לא אובחן כחולה, עלול לשלם על כך בחייו.

באילו מקרים ניתן לקבל פיצויים בגין הרשלנות?

בכל אחד מהמקרים הנ"ל של רשלנות רפואית בבדיקת ביופסיה ניתן לתבוע פיצויים מהרופא האחראי לרשלנות. לשם כך יש להוכיח ראשית שהתנהלות הרופא – בין אם מדובר באי הפניה לביופסיה, בין אם ביצוע רשלני של ביופסיה ובין אם מדובר בהיעדר טיפול הולם לאחר ביופסיה עקב התייחסות לקויה לממצאי הבדיקה – אינה עומדת במבחן "הרופא הסביר", כלומר לא מדובר בטעות בלתי נמנעת.

בנוסף, יש להוכיח כי נגרם נזק של ממש לחולה, וכי הנזק הוא תוצאה של ההתרשלות. תביעות פיצויים בגין רשלנות רפואית הם מקרים משפטיים מורכבים מאוד, ועל כן כדאי מאוד לפנות לעורך דין המתמחה בתחום.

Be Sociable, Share!