רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

רשלנות רפואית בבדיקות דם

בדיקות דם הן הבסיס לחלק ניכר מהאבחונים הרפואיים, ובהתאם מדובר בפרוצדורה נפוצה במיוחד. עקב היותה כה נפוצה, היא גם נחשבת פשוטה, ואכן, היא לא מחייבת אשפוז או מיומנות גבוהה במיוחד בביצועה.

כיצד לנהוג במקרים של רשלנות רפואית בבדיקות דםאולם גם אם מדובר בבדיקה פשוטה, שכרוכה באי נוחות קלה ותו לא (אם כי ייתכנו מקרים שבהם הנבדק לא מרגיש טוב בעקבות לקיחת הדם ואף ייתכנו התעלפויות), אין פירוש הדבר שיש להקל בה ראש, ובפרט חשוב עד מאוד לפענח נכון את הממצאים המתגלים במעבדה.

במקרים שבהם פענוח לקוי גרם לנזק ניתן לשקול הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בבדיקות דם – כשכמובן יש להתייעץ קודם כל עם עורך דין המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית, ובפרט כזה בעל ניסיון בתביעות פיצויים בעקבות פענוח שגוי של בדיקות.

כיצד מתבצעת בדיקת דם?

בדיקת דם מתבצעת ברוב המקרים באמצעות לקיחת דם מהווריד שבזרוע. לאחר מכן מועבר הדם למעבדה ושם נבחנים האלמנטים השונים בדם בהתאם להפניה של הרופא: ניתן לבדוק מרכיבים רבים ובהם רמת כולסטרול ("טוב" ו"רע"), רמת ויטמינים שונים (ובפרט B12, אחד החשובים שבהם שרמה נמוכה שלו עלולה להוביל לשורה ארוכה של מחלות), שומנים, חלבונים ועוד ועוד, שכן הדם שלנו מכיל כמעט את כל החומרים הקיימים בגוף.

ברוב המקרים התוצאות מתקבלות עוד באותו יום, אם כי ישנן בדיקות מורכבות יותר להן יש להמתין מספר ימים ואף מספר שבועות. לאחר קבלת התוצאות חוזר המטופל לרופא המפנה או לרופא משפחה על מנת שזה יפענח את הממצאים וימליץ על המשך טיפול – פענוח שגוי עלול להיות תוצאה של רשלנות רפואית בבדיקות דם.

סוגי רשלנות בפענוח תוצאות בדיקות דם

ישנם שני סוגים עיקריים של רשלנות רפואית בבדיקות דם: האחד, אי אבחון מחלה למרות שתוצאות בדיקת הדם מצביעות על קיומה, והשני, אבחון "מחלה" שאינה קיימת במציאות.

אי אבחון מחלה למרות שתוצאות בדיקת הדם מצביעות על קיומה עלול לגרום להחרפה משמעותית בחומרת המחלה, שכן הפציינט מן הסתם לא זוכה לטיפול מתאים. במקרים אחרים הפרוטוקול הרפואי מחייב הפנייה לבדיקות מעמיקות יותר בעקבות תוצאות בדיקות דם מסוימות, ואם הרופא שבוחן את תוצאות בדיקות הדם לא מפנה את הפציינט לאותן בדיקות, התוצאה דומה: מחלה שלא מאובחנת בזמן ועל כן אינה מטופלת או מתחילה להיות מטופלת באיחור ניכר – שעלול להתגלות כקטלני.

למרבה הצער, לא רק רופאי משפחה עלולים לטעות בבואם לבחון תוצאות בדיקות דם אלא גם רופאים מומחים, ואפילו בחדרי מיון היו מקרים שבהם הרופאים לא פעלו בהתאם לתוצאות בדיקות דם ועל כן נמנע טיפול חיוני מחולים, או שניתן להם טיפול לא מתאים, שכמובן לא עזר להם ואף הרע את מצבם – בכל אחד מהמקרים הנ"ל ניתן לפנות לעורך דין, לתאר את המקרה ולברר האם יש מקום לתביעת רשלנות רפואית.

המקרה השני של רשלנות רפואית בבדיקות דם, אבחון "מחלה" שאינה קיימת במציאות, עלול להוביל למצב לא פחות חמור, שכן האדם יקבל טיפול רפואי לא נחוץ שעלולות להיות לו תופעות לוואי בלתי נעימות עד מזיקות.

האם ניתן לתבוע בכל מקרה של רשלנות רפואית בבדיקות דם?

חשוב להדגיש כי לא כל מקרה של רשלנות רפואית בבדיקות דם מצדיק תביעת פיצויים.

למעשה, הרשלנות לכשעצמה אינה עילה לקביעת פיצויים, שכן בית המשפט קובע פיצויים רק אם נגרם נזק חמור ו/או בלתי הפיך. עוד כדאי לקחת בחשבון שלא כל טעות היא אכן רשלנות, ושעל מנת לזכות בפיצוי, יש להוכיח כי הרופא לא עומד במבחן "הרופא הסביר", כלומר התנהלותו חרגה מהנורמות המקובלות בעולם הרפואה – הדרך הטובה ביותר לדעת מה סיכויי תביעה כזו היא לפנות לעורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית ולהתייעץ איתו.

Be Sociable, Share!