רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

רשלנות רפואית בבדיקת קולונוסקופיה

קולונוסקופיה היא בדיקה המבוססת על סיב אופטי ומצלמה זעירה שמטרתה אבחון מצב המעי הגס. רשלנות רפואית בבדיקת קולונוסקופיה מוגדרת כבדיקה שהתבצעה באופן כושל וגרמה נזק למעי, או מצב שבו הבדיקה עצמה עברה בשלום אולם עקב פענוח שגוי של הממצאים, לא זכה האדם לטיפול הולם ונגרם לו נזק של ממש.

בכל אחד מהמקרים של רשלנות רפואית בבדיקת קולונוסקופיה ניתן להתייעץ עם עורך דין, רצוי כמובן כזה המתמחה בהגשת תביעות בגין רשלנות רפואית, ובעל הצלחות מוכחות בתחום, ולבדוק האם ישנה אפשרות להגיש תביעה שכזו ולזכות בפיצויים, שעשויים לעזור, ולו במידת מה, בהתמודדות עם תוצאות הרשלנות.


איך מתבצעת קולונוסקופיה?

תביעות פיצויים בגין רשלנות רפואית בבדיקת קולונוסקופיהבדיקת קולונוסקופיה מבוססת כאמור על סיב אופטי ומצלמה זעירה, המוחדרים אל המעי הגס, לרוב דרך פי הטבעת. המצלמה מתעדת את מצבו של המעי הגס לכל אורכו, על מנת שהרופא המטפל יוכל לקבל תמונת מצב מקיפה ומהימנה של איבר חשוב זה, ובזכותה לאבחן מחלות שונות הקשורות למערכת העיכול ובפרט קוליטיס וקרוהן, וכן סרטן המעי הגס (סוג הסרטן השלישי מבחינת מידת השכיחות שלו, והשני מבחינת מספר מקרי המוות בחצי הכדור המערבי).

במהלך בדיקת קולונוסקופיה מתבצע ניפוח של המעי הגס, וזאת על מנת לאפשר צפייה טובה יותר בכל פינה ופינה בו, כולל הקפלים. הדבר לא כרוך בכאב, אולם בהחלט עלול ליצור תחושה של אי נוחות וכן תחושת מלאוּת. בדיקת קולונוסקופיה אינה מבוצעת בהרדמה מלאה, אלא כשהנבדק תחת טשטוש.

לקראת הבדיקה יש צורך בהכנות מיוחדות, שכן על המעי הגס להיות ריק לחלוטין כשהמצלמה מוחדרת אליו – אם הוא אינו ריק לחלוטין, יהיה קשה מאוד לזהות במדויק את הנעשה בו ובמקרים רבים אף תידרש בדיקה חוזרת. לשם כך על הנבדק להימנע מאכילת מאכלים שיש בהם סיבים תזונתיים (למשל, פירות וירקות, הן חיים והן מבושלים, לחם מלא, קורנפלקס ועוד) במהלך 72 השעות שקודמות לבדיקה, וכן יש להימנע מחלב. ביממה שלפני הקולונוסקופיה אסור לאכול בכלל וחובה להרבות בשתייה אך מותרים רק משקאות צלולים. בשעתיים שלפני הבדיקה יש חובה להיות בצום מוחלט, ובחלק מהמקרים ניתנים לנבדקים חומרים משלשלים.

לעיתים כוללת הקולונוסקופיה גם ביופסיה, ובמקרים אחרים כריתת פוליפ (רקמה שגדלה בצורה אבנורמלית ושעלולה להתפתח לכדי סרטן המעי הגס).

סיכונים עקב רשלנות רפואית בבדיקת קולונוסקופיה

הסכנה הגדולה ביותר עקב רשלנות רפואית בבדיקת קולונוסקופיה היא היווצרות קרע במעי – במקרה כזה חובה להבהיל את הנבדק לחדר ניתוח. סיבוכים אחרים בעקבות בדיקת קולונוסקופיה הם דימומים (שהסיכון כי הם יתרחשו גדל כשמתבצעת ביופסיה תוך כדי הקולונוסקופיה) וזיהומים – אולם אלה לרוב תופעות לוואי בלתי נמנעות ואינן תוצר של רשלנות רפואית בבדיקת קולונוסקופיה.

 

מקרים אחרים של רשלנות רפואית בהקשר של קולונוסקופיה הם אבחון שגוי – המוביל למשל לזיהוי גידול ממאיר כשפיר ועל כן נמנע מהנבדק טיפול, ובמקרים רבים הדבר מהווה הבדל בין סילוק הגידול וחזרה לשגרה לבין התפשטות גרורות בגוף, מאבק רווי סבל בסרטן ולעיתים אף מוות.

גם לחולה המאובחן כבעל קוליטיס כשבפועל הוא סובל מקרוהן, או להיפך, עלול להיגרם נזק מתמשך מאחר שהוא לא מקבל את הטיפול האופטימלי, וגם במקרים אלה ניתן להתייעץ עם עורך דין לגבי סיכויי הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בבדיקת קולונוסקופיה.

סוג נוסף של רשלנות רפואית בבדיקת קולונוסקופיה הוא אי הפניה לבדיקה זו למרות שתלונות המטופל חייבו זאת (דימום מפי הטבעת, שלשול ממושך, הימצאות דם סמוי בצואה, עצירות כרונית ועוד).

בכל מקרה חשוב לציין שעל מנת לקבל פיצויים אין די בכך שנעשתה טעות כלשהי, אלא יש להוכיח כי הטעות היא תוצר של רשלנות, וכן כי נגרם בעטיה נזק חמור. לשם כך מומלץ להיעזר בעו"ד בעל ניסיון בתחום ספציפי זה.

Be Sociable, Share!