רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

רעלת הריון

בדיקות רעלת הריוןאחד המצבים המסוכנים במיוחד המתפתחים במהלך הריון הוא רעלת הריון. זהו מצב שכיח יחסית המאפיין כ-5-7% מההריונות, אולם הוא עלול להסתבך ולהוביל למותה של היולדת (הסטטיסטיקה בארץ אומדת את מספר מקרי המוות כתוצאה מרעלת הריון ב-7 על כל 100,000 לידות) – כך שמדובר במצב המחייב תשומת לב רפואית מוגברת. למרבה הצער, גם רעלת הריון לא תמיד מאובחנת בזמן, בעיקר עקב אי הפניה לבדיקות או התייחסות לקויה לממצאי בדיקות, וגם כשהיא מאובחנת, לא תמיד הטיפול בה נאות, ובפרט מדובר באי ביצוע ניתוח קיסרי. אם המשפחה חשה כי האבחון והטיפול השגויים הם תוצאה של רשלנות רפואית, ניתן להיעזר בעורך דין המתמחה ברשלנות רפואית בהריון על-מנת לברר אם יש מקום לתביעה בגין אותה רשלנות.

רעלת הריון – גורמי סיכון

גורמי הסיכון לרעלת הריון הינם גיל צעיר של האישה ההרה (20 ומטה), או לחילופין גיל מבוגר יחסית (35 ומעלה); יתר לחץ דם כרוני עוד בטרם ההתעברות; טרומבופיליה (קרישיות יתר של הדם) וכן מחלת כליות כרונית. גם כשישנם מספר עוברים ברחם הסיכון ללקות ברעלת הריון גבוה יותר, וכן כשמדובר בהריון ראשון. במקרים אלה על הרופא המבצע מעקב הריון להיות ערני במיוחד לכל סימפטום של רעלת הריון על-מנת לא לפספס אותה – התנהלות החורגת מגבול הסביר של רופא, שבגינה לא אובחנה הרעלת, היא עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בהריון. רעלת הריון מתפתחת החל מהשבוע העשרים להריון. השם "רעלת", אגב, מעט מטעה שכן במחלה זו לא מעורב כל רעל אלא מדובר בתגובה בלתי תקינה של הגוף להריון – אם כי המקור לרעלת הריון עדיין אינו ברור לחלוטין לרפואה המודרנית.

רעלת הריון – סימפטומים

הסימפטומים העיקריים של רעלת הריון הם לחץ דם גבוה, כמות גבוהה של חלבון בשתן ובצקות. מאחר שבצקות מאפיינות גם הריונות תקינים, על הרופא המטפל להיות ערני במיוחד ללחץ הדם ולכמות החלבון בשתן – פיענוח בדיקות שגוי הוא אחת הסיבות לתביעות בגין רשלנות רפואית.

בדרך כלל דווקא הופעת מצוקות אחרות מובילה לבדיקות הרלוונטיות ולגילוי קיומה של רעלת הריון – כך, למשל, כאבי ראש פתאומיים, או ראייה מטושטשת, וכן עלייה חדה בבת אחת במשקל הם אינדיקציות לכך שייתכן כי ישנה רעלת הריון.

ישנם שני סוגי רעלת – קלה וחמורה. רעלת הריון קלה מוגדרת כמצב בו לחץ הדם הוא מעל 140/90 אך מתחת ל 160/110 בשתי בדיקות שונות וביניהן 6 שעות או יותר, וכן פרוטאינוריה (כמות החלבונים בשתן) של בין 300 מ"ג לבין 5 גרם במשך יממה שלמה. רעלת חמורה היא לחץ דם סיסטולי של מעל 160 או לחץ דם דיאסטולי של 110 ומעלה, בשתי בדיקות שונות, כמות חלבונים גבוהה במיוחד בשתן, מיעוט שתן, בצקות במוח או בריאות, תפקוד לא תקין של הכבד ועוד.

כל איחור בזיהוי הרעלת, ובמידת חומרתה, עלול להיות הרה גורל. מצד שני, לא קל להוכיח רשלנות במקרים אלה, ולשם כך יש צורך בהתייעצות עם עורך דין שתביעות בגין רשלנות רפואית בהריון בכלל, ורעלת הריון בפרט, הם תחומים בהם הוא מתמצא לעומק.

רעלת הריון – טיפול

רעלת הריון קלה לפני השבוע ה-37 מחייבת מנוחה מוחלטת של האם וביצוע בדיקות אולטרסאונד תכופות על-מנת לבדוק אם אין פיגור במהלך הגדילה של העובר. לאחר השבוע ה-37 נבחנת האופציה של לידה מוקדמת. במקרה של רעלת הריון חמורה, תתאשפז האישה ההרה בבית חולים, ובחלק מהמקרים יתבצע יילוד מיידי של העובר, גם אם קיים חשש עקב אי הבשלתן המלאה של ריאות העובר. חשוב להדגיש כי במצב של רעלת הריון חמורה בכל החלטה של הצוות הרפואי כרוכה מידה מסוימת של אי ודאות ושל סיכון, כך שגם אם בסופו של דבר ההתערבות הרפואית לא מצליחה, אין פירוש הדבר כי הייתה רשלנות רפואית.

Be Sociable, Share!