רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

אי המלצה על סיום הריון

ההחלטה אם להפסיק הריון במידה ובדיקות שגרתיות מגלות כי עתיד להיוולד תינוק בעל מומים משמעותיים היא אחת ההחלטות הקשות ביותר העומדות בפני בני זוג, ומלווה בדילמות מוסריות ופרקטיות קשות במיוחד. אולם מקרה שבו ניטלה מההורים היכולת להחליט על סמך מידע מקיף ומפורט האם להמשיך בהריון או

רשלנות רפואית בגין אי המלצה לסיים הריון

להפסיק אותו, עקב אי גילוי המומים בזמן (בשל פיענוח בדיקות שגוי או בעקבות אי הפניה לבדיקות חיוניות), עלול כבר להיות בגדר רשלנות רפואית, ובפרט אם התנהלות הרופאים או הצוות הרפואי באופן כללי חרגה מגבולות הסביר. במקרים שכאלה פנייה לעורך דין בעל מומחיות ייחודית בתביעות בגין רשלנות רפואית בהריון היא צעד ראשון והכרחי בדרך לקבלת פיצוי הולם – פיצוי שעשוי להגיע גם למיליוני שקלים, שיקלו לפחות על הקושי הכלכלי בגידול ילד בעל מומים משמעותיים.

על פי החוק, הפסקת הריון מחייבת קבלת אישור מטעם ועדה מיוחדת שנמצאת בתחום סמכותו של משרד הבריאות. ועדה שכזו ניתן למצוא בכל בית חולים שבו ניתן להפסיק הריון, וכן במרכזי בריאות האישה במסגרת הקהילה.

מתי נשקלת הפסקת הריון?

אחת הסיבות הנפוצות בגינן פונות נשים הרות לוועדות אלה היא גילוי מומים בעובר. כך, לדוגמה, ספינה ביפידה (פגם המתגלה באולטרסאונד כבר בתחילת ההיריון) היא מום הגורם לקושי כה רב בחיי היילוד ובני משפחתו עד שאי המלצה על סיום הריון מצד הרופא המטפל היא בבחינת רשלנות רפואית. חשוב להדגיש כי ההורים רשאים, כמובן, להמשיך את ההיריון, והכוונה היא למקרים בהם הועלם מידע קריטי שכזה מההורים, או שעקב פענוח רשלני של הבדיקות לא אובחן מום זה במהלך ההיריון.

מקרים אחרים המובילים להתלבטות אם להפסיק את ההיריון או להמשיכו הם כשתוך כדי בדיקות מתגלה כי העובר סובל מחוסר באיברים מסוימים, ממומים קשים במיוחד בלב או מהיעדרו של קורפוס קולוסום, או כשישנו סיכוי גבוה כי ייוולד תינוק הסובל מטיי זקס, סיסטיק פיברוזיס, תסמונת דאון, מחלת הנטר, שיתוק מוחין, פיגור התפתחותי משמעותי ועוד נכויות קשות שיהפכו את חייו לרצופי סבל וכאב.

כל המחלות האלה ניתנות לאבחון מוקדם תוך כדי מעקב הריון שגרתי, ואי גילוין מבעוד מועד מעלה את החשד לרשלנות רפואית בהריון. על-מנת לבדוק אם אכן הייתה רשלנות רפואית שכזו רצוי לפנות לעורך דין המתמצא בתחום, יודע אילו בדיקות הן הכרחיות ובאילו מצבים, ובנוסף בקיא בפסקי דין בתביעות דומות ובתקדימים משפטיים רלוונטיים.

באילו מקרים אי המלצה על סיום הריון נובעת מרשלנות רפואית?

חשוב להדגיש: על אף התקדמות הרפואה והטכנולוגיה, לא תמיד מום שלא אובחן בזמן הוא עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון. גם לא כל שגיאה היא התרשלות, ולא כל לידה של תינוק הסובל ממומים קשים הינה "הולדה בעוולה" (המונח שיצר החוק לגבי מצב בו לידת תינוק בעל מומים לא הייתה בלתי נמנעת).

יחד עם זאת, אי המלצה על סיום הריון בגלל אי הפניה של אישה הרה לבדיקות גנטיות שאין חולק על חיוניותן הינה, בחלק ניכר מהמקרים, רשלנות רפואית, וכך גם ייעוץ גנטי רשלני. מקור אחר לתביעות בגין רשלנות רפואית בעקבות אי המלצה על סיום הריון הוא התעלמות מגורמי סיכון ובשל כך אי הפניה לבדיקות מתאימות.

בנוסף לבירור האם אכן ישנה עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בהריון (עורך דין מקצועי ומהימן לא ימליץ על תביעת סרק במקרה שבו על פי החוק לא הייתה רשלנות רפואית. תביעה שדינה להיכשל רק תרבה צער ומכאוב על ההורים שגם כך חייהם רצופי סבל), יוכל עורך דין בעל ניסיון עשיר בתחום גם להבטיח פיצויים נאותים, בהתאם לגודל המצוקה וחומרת הרשלנות.

Be Sociable, Share!