רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

לידת ואקום

הסיכונים האפשריים בלידת ואקוםכמעט כל לידה וגינאלית עשירית מתבצעת בימינו בסיוע מכשיר – ברוב המקרים זוהי לידת ואקום (ובשאר המקרים לידת מלקחיים). אמנם הרצון הרווח הוא בלידה טבעית ככל האפשר, אך כשישנו חשש מפני סיבוכים שונים ונוצר צורך בזירוז הלידה, בוחרים רופאים רבים בלידה מכשירנית, ובפרט כאמור בלידת ואקום.

בחלק מהמקרים, למרבה הצער, השימוש במכשיר הוואקום עלול לגרום נזק לתינוק ולאם: אצל התינוק עלולים להיווצר שטפי דם מתחת לעור, בצקות באזור הקרקפת, שברים בגולגולת, פגיעות בפנים ולעיתים גם במוח. בנוסף ישנו סיכוי גבוה יותר כי התינוק ילקה בצהבת. האם עלולה לסבול מקרע בנרתיק, קרע בצוואר הרחם או קרע בשלפוחית השתן. אמנם ברוב המקרים הבצקות, שטפי הדם והפגיעות בפנים נעלמות תוך 24 עד 48 שעות, והמקרים של שבר בגולגולת הם נדירים, ובכל זאת לידת ואקום היא קונספט שנוי במחלוקת ולעתים גם עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה. בכל מקרה של נזק בעקבות לידת ואקום מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתביעות בגין רשלנות רפואית, ולהתייעץ איתו באשר לסוגיה האם אכן התרחשה רשלנות רפואית בלידה הספציפית או שמא מדובר בסיבוכים שלא ניתן היה למנוע אותם.

כיצד מתבצעת לידת ואקום?

לידת ואקום מתבצעת בכ- 6-7 אחוז מכלל הלידות הווגינאליות. אחת הסיבות לגידול שנרשם בשנים האחרונות במספר לידות הוואקום הוא השימוש באפידורל, שהופך נפוץ יותר ויותר, ושעלול במקרים מסוימים להאריך את השלב השני בלידה, כלומר מרגע היווצרותה של פתיחה מלאה ועד הרגע שבו העובר מגיח החוצה – התארכות שכרוכים בה סיכונים ועל כן נוצר צורך לזרז את תהליך הלידה באמצעות מכשיר הוואקום. גם חשד למצוקה עוברית עשוי לגרום לצוות הרפואי לפנות לעזרת הוואקום, וכך גם מחלת ריאות או לב של האם, שמעמידות בסימן שאלה את יכולה לעמוד במאמץ הפיזי הכרוך בלידה.

הוואקום – שולפן רִיק, כפי שהוא נקרא בעברית – הוא מכשיר חדש יחסית הנמצא בשימוש הרפואה קצת יותר מחמישים שנה. זוהי למעשה משאבה קטנה למדי, שממנה יוצא צינור שבסופו גביע קטן. הגביע, הודות לוואקום, נצמד בחוזקה לראשו של העובר ופשוט שולף אותו החוצה. ראשו של התינוק יעוטר בסימן אדום בולט, תוצאה של שטף דם, אולם כאמור ברוב המקרים הסימן יתפוגג תוך מספר ימים (במקרים מסוימים, מספר שבועות).

סיכונים בלידת ואקום וחשש מרשלנות רפואית בלידה

לידת ואקום המבוצעת באופן לא מקצועי עלולה לגרום חבלות לתינוק, וכשחוסר המקצועיות חורג מגבולות הסביר הרי שהוא עשוי להיות בגדר רשלנות רפואית בלידה. בפרט אמורים הדברים לגבי מספר משיכות גדול מדי או שימוש בכוח מופרז. גם ביצוע לידת ואקום על-ידי צוות רפואי שאינו מיומן בכך מעורר חשש שמא מדובר ברשלנות רפואית, ובנוסף ישנם מצבים בהם אסור לבצע לידת ואקום: אם הראש אינו מבוסס באגן או כשהוא במצג לא מתאים, למשל, יש להעדיף ניתוח קיסרי – אי ביצוע ניתוח קיסרי במקרים שכאלה מצדיק פנייה לעורך דין המתמחה בתביעות בגין רשלנות רפואית בלידה וקבלת ייעוץ ספציפי לגבי אפשרויות תביעה וקבלת פיצויים.

מקרה נוסף המצדיק פנייה לעורך דין לשם קבלת ייעוץ באשר לתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה הוא כשלא הוצגו ליולדת כל התרחישים האפשריים במהלך לידת ואקום, כולל הסיכויים והסיכונים, ובנוסף החלופות (ניתוח קיסרי, לידת מלקחיים) על יתרונותיהן וחסרונותיהן.

במקרים אחרים, התמהמהות בלתי מוצדקת של הצוות הרפואי המבצע את הלידה בעת שנצפית מצוקה עוברית, או התייחסות לקויה לממצאי בדיקות שבעטיה לא מאובחנת מצוקה שכזו, יגרמו לנזק לעובר ויובילו את המשפחה לפנייה לעורך דין לשם קבלת ייעוץ בכל הקשור לתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה.

Be Sociable, Share!