רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

לידת מלקחיים

רשלנות רפואית בלידת מלקחייםלידת מלקחיים היא הסוג הנפוץ פחות של לידה מכשירנית (ישנם יותר מקרים שבהם מתבצעת לידת ואקום מאשר לידת מלקחיים כשיש צורך לזרז לידה וגינאלית). היא נחוצה במקרים של היפרדות שליה המחייבת את זירוז הלידה למען שמירה על שלום העובר והאם, כשלאם מחלות רקע ובעיקר מחלות לב וריאה המקשות עליה לקיים לידה ממושכת ומאמצת מאוד, כשהמוניטור בחדר הלידה מתעד מצוקה עוברית, כשישנו זיהום בשק השפיר וכשמתארך יתר על המידה השלב השני של הלידה (זהו השלב שבין הפתיחה המלאה של צוואר הרחם לבין יציאתו של העובר).

השימוש במלקחיים לשם שליפת התינוק במקרים שבהם אין מקום לעיכובים החל עוד במאה ה-16, אולם נשמר בסוד במשך קרוב למאתיים שנה ע"י בני משפחתו של הרופא שהמציא את הטכניקה, ורק ב-1813 החל להפוך רווח יותר. מצד אחד מדובר בהליך פשוט למדי – שתי כפות מתכת קהות המחוברות ביניהן מוחדרות אל הנרתיק, מוצמדות אל שני צידי ראשו של העובר ומאפשרות לרופא המיילד למשוך את התינוק אל אוויר העולם. מצד שני, הליך זה דורש מיומנות ולמרבה הצער ישנם גם מקרים של נזקים לעובר (שיתוק עצבי בפנים, שבר בגולגולת או דימום מוחי המוביל לשיתוק מוחין) שחלקם נובעים מרשלנות רפואית בלידה.

לידת מלקחיים ורשלנות רפואית בלידה

ישנם מקרים בהם אסור לבצע לידת מלקחיים: על צוואר הרחם להיות פתוח לחלוטין וכן מחוק, שלפוחית המים חייבת להיות פקועה, שלפוחית השתן (של האם) ריקה לגמרי, ונדרשת ידיעה ודאית של מיקום ראשו של התינוק (כמעט מחוץ לנרתיק) וכן היותו במצג ראש או לחילופין מצג פנים עם סנטר קדמי. אם הלידה מתבצעת לפני השבוע ה-34 אין להשתמש במלקחיים (וגם לא לבצע לידת ואקום), וכן אין לבצע לידה מכשירנית לתינוקות שמשקלם גדול מ-4 ק"ג (בין אם כתוצאה מסכרת הריון ובין אם מסיבה אחרת). כשמתבצעת לידת מלקחיים על אף שאחד מהתנאים הנ"ל אינו מתקיים ייתכן כי מדובר ברשלנות רפואית בלידה – על מנת לברר לאשורה את קיומה של רשלנות רפואית מומלץ לפנות לעורך דין בעל ידע רב בתחום רגיש זה ולקבל ממנו ייעוץ ספציפי.

רשלנות רפואית בלידה שנעשה בה שימוש במלקחיים יכולה לנבוע גם משימוש רשלני במכשיר, וכן מחיתוך חיץ (שלב נחוץ במהלך לידת מלקחיים) שבוצע באופן רשלני. באופן כללי הוואקום פופולארי יותר מהמלקחיים, ונחשב מעט בטוח יותר, אולם בבחירה בין שתי האפשרויות ישנו גם מרכיב של העדפה אישית של הרופא המבצע את הלידה וכך ישנן מדינות בהן לידת ואקום מקובלת יותר ואחרות בהן דווקא לידת מלקחיים היא הבחירה הנפוצה ביותר. יחד עם זאת, ביצוע לידת מלקחיים במקרה שחייב לידת ואקום (כשפתיחת צוואר הרחם אינה משתנה) מעוררת גם היא חשש לרשלנות רפואית בלידה.

תביעות בגין רשלנות רפואית הקשורה ללידת ואקום יכולות לנבוע גם מאי מתן מידע מלא ומפורט ליולדת או לבני משפחה באשר לסיכונים הקשורים בסוג לידה זה, וכן אי מתן אינפורמציה ברורה ומקיפה לגבי כל האפשרויות – לידת ואקום, לידת מלקחיים וניתוח קיסרי. אי ביצוע ניתוח קיסרי במקרים המחייבים העדפת דרך זו על פני לידה מכשירנית עשוי להיות אף הוא בגדר רשלנות רפואית בלידה, וכך גם אי נוכחות רופא מומחה בחדר הלידה על אף שהפרוטוקול מחייב זאת.

בנוסף, גם אי ביצוע לידת מלקחיים (או אי ביצוע לידה מכשירנית בכלל) למרות מצוקה עוברית (בין עם עקב התייחסות לקויה לממצאי המוניטור ובין אם משיקול דעת שגוי) עשויה להוות עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה – על מנת להבין אם על פי החוק השגיאה היא תוצאה של מגבלות אנושיות או תוצר של רשלנות רפואית מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום התביעות בגין רשלנות רפואית בלידה.

Be Sociable, Share!