רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

מאפייני סכרת הריון

בדיקות סכרת הריוןסכרת הריון הינה סכרת המתגלה בזמן הריון אצל נשים שקודם לכן לא היו חולות במחלה. מדובר במחלה נפוצה יחסית: 3 עד 5 מכל מאה נשים הרות לוקות בה, וישנה חשיבות עליונה לזיהוי מהיר ככל האפשר שלה, שכן אבחון מוקדם עשוי להיות ההבדל בין נזקים בלתי הפיכים לאם ולעובר לבין לידה תקינה ובריאות מלאה של שניהם. התפרצות המחלה אינה עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בהריון, אולם אי הפניה לבדיקות רלוונטיות לאור ההיסטוריה של האישה ההרה ומצבה הפיזי, וכן טיפול שאינו עומד במבחן "הרופא הסביר", בהחלט מחייבים פנייה לעורך דין המתמחה בתחום רשלנות רפואית והיוועצות עימו באשר לסיכויי תביעה ולמידת הצדק שבהגשתה.

סכרת הריון – מאפיינים וגורמי סיכון

הגורמים המגדילים את הסיכון ללקות בסכרת הריון – והמחייבים את הרופא המבצע מעקב הריון להקדיש תשומת לב מיוחדת לנושא – הם הפלות שבוצעו בהריונות קודמים על ידי האישה ההרה, כשישנם במשפחתה מקרים קודמים של סכרת (לאו דווקא בהריון), השמנת יתר וכן הריונות קודמים שכללו עובר מקרוזומי (כלומר, כזה שברגע הלידה שקל מעל 4 ק"ג והתאפיין בנוסף גם בכתפיים רחבות במיוחד). התעלמות מגורמי סיכון אלה עשויה להתפרש על ידי בית משפט כרשלנות רפואית בהריון, אם כי לא באופן אוטומטי כמובן, אלא על סמך חוות דעת מומחה רפואי בעל סמכות בתחום הספציפי של סכרת הריון אותו מביא לבית המשפט עורך הדין (שכמובן נדרש גם הוא לידע רב בתחום הספציפי ולהיכרות עם המומחים הרלבנטיים).

המאפיינים של סכרת הריון הם עלייה ברמת הגלוקוז בדם ועלייה ברמת ההתנגדות לאינסולין, וכתוצאה מכך קושי של הגוף לטפל באופן מאוזן בסוכר ובפחמימות. העלייה ברמת הגלוקוז היא תוצאה של עלייה ברמתם של הקורטיזול ושל האדרנלין (הורמונים המופרשים ביתר שאת על ידי הגוף הנמצא במצב של סטרס), ואילו ההתנגדות לאינסולין היא תוצר של פרוגסטרון המופרש מהשליה וכן של הקורטיזול. במצב של הריון תקין הגוף יפריש יותר אינסולין על-מנת להתמודד עם הרמות הגבוהות של הגלוקוז, ואילו כשהאישה לוקה בסכרת הריון לא מופרש מספיק אינסולין, ומאחר שבמקביל האינסולין הקיים פחות אפקטיבי עקב ההתנגדות לו, הרי שנוצר חוסר איזון.

הסכנות הטמונות בסכרת הריון

חוסר איזון זה עלול לפגוע בבריאות האישה ההרה ובעובר (הן במהלך שהותו ברחם והן בהמשך חייו אחרי הלידה), ובעיקר מוביל לסיבוכים בלידה (לאו דווקא בשל רשלנות רפואית בלידה). בין המצבים המסוכנים בעת לידה של תינוק לאם שלקתה בסכרת הריון ניתן לציין פרע כתפיים (כשהכתפיים של העובר נתקעות בתעלת הלידה עקב גודלם החריג), חוסר התקדמות של תהליך הלידה, קרעים בנרתיק (שוב, עקב היותו של העובר גדול במיוחד) וכן רמת אינסולין גבוהה יתר על המידה בדמו של היילוד. בנוסף, סיכוייו של התינוק לפתח סכרת נעורים לכשיגדל גבוהים במיוחד. במקרים קשים יותר עלול העובר לפתח מומים בלב ואף למות בהיותו ברחם. יש להדגיש כי סכרת הריון לכשעצמה אינה מהווה עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בהריון.

טיפול קפדני בסכרת הריון עשוי למנוע את מרבית הנזקים שתוארו, ועל כן ישנה חשיבות עצומה לאבחון מוקדם ככל האפשר. אבחון סכרת הריון נעשה באמצעות בדיקה הנקראת העמסת סוכר, אך למרבה הצער לא תמיד ממליצים הרופאים לנשים הנמצאות בקבוצת סיכון לבצע בדיקה פשוטה זו, ובמקרים אחרים – עקב פיענוח בדיקות שגוי – לא מאותרת הסכרת בזמן. מקרים אלה מצדיקים בירור לגבי אפשרויות הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון.

הטיפול בסכרת הריון מבוסס על תזונה מתאימה, ובמידת הצורך מתווסף לכך מתן אינסולין ממקור חיצוני (בזריקה או דרך כדורים). הטיפול כולל גם מעקב שוטף אחרי התפתחות העובר ובפרט גודלו – על-ידי בדיקת אולטרסאונד המזהה מצב של עודף מי שפיר המהווה אינדיקציה לסיכון. גם טיפול שאינו עומד בסטנדרטים המקובלים עשוי להוביל לתביעה בגין רשלנות רפואית.

Be Sociable, Share!