רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

עבירות אלימות במשפחה

אנו חיים בעולם בו אנו נחשפים מידי יום לאלימות באופן כללי בחיי היום יום, ניתן לשמוע זאת ברדיו, בטלוויזיה ואפילו ממכרים או שכנים. אלימות במשפחה, היא האלימות הקשה והאכזרית ביותר, מאחר ולרוב מדובר על אלימות כלפי חסרי ישע (ילדים) או נשים. אך מהן למעשה עבירות אלימות במשפחה? הם אלימות פיזית או אלימות נפשית הנגרמת כלפי אדם שיש בינו לבין הנפגע קרבה משפחתית.

כאשר אדם חשוד בביצוע אלימות מסוג זה, רצוי להתייעץ עם עורך דין פלילי, על מנת שייעץ לו כיצד לפעול במקרים אלו ויידע אותו על זכויותיו המגיעים לו על פי חוק. כיום לצערנו ישנם גם מקרים של תלונות שווא על ידי נשים או גברים. לכן בכל מקרה של זימון לחקירה, על החשוד להתייעץ עם עורך דין פלילי שילווה אותו לאורך כל הדרך.

החומרה של עבירות אלימות במשפחה

חשוב לציין כי עבירות מסוג זה, הן חמורות ביותר שבגינן ניתן לקבל עונשים חמורים כמו – מעצר וקבלת עונשי מאסר של כמה שנים וקנסות, כמובן רק לאחר הגשת כתב אישום. עבירה זאת הינה חמורה, גם אם מדובר באלימות כלפי בן או בת הזוג, כלפי ילדים חסרי ישע, אנשים מבוגרים, אחים אחיות וכלל בני המשפחה.

הייחודיות של הטיפול בעבירות אלו

עו"ד פלילי המייצג חשוד בעבירות באלימות במשפחה, לרוב נאלץ להסתמך על גרסת החשוד בלבד והוא אינו יכול להשיג עדויות נוספות, מכיוון שלרוב עבירות אלימות נעשות בדלתות סגורות בביתו של החשוד. לעיתים יש צורך בדיווחים של גורמים נוספים כמו שכנים, ילדים, חוקרי נוער וכמובן עזרתה של משטרת ישראל שחוקרת את הנאשם ואת הנפגעים מהעבירה.

אילו עונשים מקבלים על עבירות אלימות במשפחה?

עבירות אלימות במשפחה הן מהחמורות ביותר ועונשם חמור יותר מאלימות כלפי אלמונים שאינם בני משפחתו של החשוד.  על עבירות אלו, ניתן לקבל עונשים חמורים, אך תלוי כמובן בחומרת העבירה של החשוד. לעיתים כאשר מדובר בחשוד אלים במיוחד, או אדם בעל עבר פלילי, אותו חשוד יאלץ לבלות זמן ממושך במעצר עד לקבלת כתב אישום. במידה והחשוד שוחרר לביתו עד לתום ההליכים (במידה ואינו מהווה סכנה לסביבה), ניתן להוציא צו הרחקה כנגד בני משפחתו שנהג בהם באלימות. חומרת העונש תלויה כמובן בחומרת העבירה. לעתים האדם האלים יצטרך לבלות זמן ממושך במאסר ואף לקבל קנסות גבוהים כפיצוי לנפגעים.

Be Sociable, Share!