רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

רשלנות רפואית בעולם הווטרינריה

מי מאיתנו לא שמע על מקרים של רשלנות רפואית? בין אם זה קרה לכם או לבן משפחה שלכם, ובין אם שמעתם על מקרה מחברים ומכרים – תמיד מדובר במקרים מצערים שהיה כמובן ניתן למנוע מראש. מקרי הרשלנות הרפואית יכולים לנוע על ציר רחב מאד, יש לבחון כל מקרה לגופו, וכמובן שגם לתת עליו את הדין. אבל רוב הפעמים אנחנו לא חושבים על מקרים של רשלנות רפואית, גם אצל החולים הכי רגישים, שיכולת הביטוי שלהם היא המוגבלת יותר מכל – בעלי החיים.

וטרינריה ורפואה קונבנציונאלית

אמנם עולם הווטרינריה לא מפותח כמו עולם הרפואה הקונבנציונאלית של בני האדם, וזאת מסיבות ברורות – אך עם זאת, חשוב להבין שגם כאן ישנן זכויות ברורות של בעלי חיים, ואין להקל ראש בכך. אם איכות חייהם של בעלי החיים שברשותכם חשובה לכם כאשר הם בריאים, הרי שבתקופת המחלה שלהם הם תלויים הרבה יותר בערנות שלכם, ועליכם להשגיח פי כמה שבריאותם אכן נשמרת בצורה המיטבית. מלבד זאת, זכרו כי ההוצאות הכספיות הכרוכות בטיפולים וטרינריים אינן קטנות במקרים רבים, ולכן רצוי להתייחס גם לנקודה זו, ולא לתת לכספכם ללכת לאיבוד סתם כך. מקרים שלא יטופלו כראוי (או שחלילה, יגררו אחריהם טיפול נוסף ולעתים אף קשה יותר), יביאו להפסדים רבים ולהוצאות כבדות, שלא לצורך.

אילו סוגים של רשלנות רפואית קיימים?

רשלנות רפואית יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון תחומים, ולמרות התמונה המצטיירת בעקבות סדרות הרפואה למיניהן, בהן נראה ניתוח לא מוצלח – חשוב להבין כי ישנן עוד אינספור אפשרויות למעוד, והערנות שלכם חשובה בכל שלב ושלב בטיפול, וכמובן גם לאחריו: ראשית, ישנה הרשלנות הכרוכה בבדיקה הראשונית ובאבחון המחלה הנכונה. שנית, ישנה רשלנות הקשורה בדרכי הטיפול – וזהו אולי התחום הרחב ביותר, מכיוון שהוא יכול להתרחש בניתוחים, בטיפולים שגרתיים של שיניים למשל, או במינון לא נכון של תרופה, וכו' וכו'. מקרה נוסף של רשלנות רפואית יכול להתקיים בכל הנוגע לבירוקרטיה, בה נרשמים פרטים קריטיים בצורה לא נכונה – בנוגע למצבו של בעל החיים, או לאופן הטיפול בו.

גם וטרינר טועה

הרבה פעמים יש נטיה לחשוב שהוטרינר תמיד צודק, וזאת מכיוון שלרוב המוחלט של בני אדם אין גישה לבעלי חיים באופן כה ישיר, וגם אם הם אוהבים מאד את חיות המחמד שלהם והם מרגישים שהם מבינים אותן – ברגע שהדבר מגיע לרפואה, הם נוטים לייחס סגולות מופרזות לווטרינר, ולא לשים לב כי הוא עשה טעות, בצורה הפשוטה ביותר. לכן, חשוב מאד להקשיב לבעלי החיים ולקרוא את הרמזים שהם משדרים, ממש כשם שהורים לתינוקות שאינם יכולים לדבר מבינים איפה כואב ומה צריך. לסיכום, בשום פנים ואופן אל תצאו מנקודת ההנחה שהווטרינר יודע הכל.

מאת: ד"ר איתי שטרן – מרפאה וטרינרית בחדרה

Be Sociable, Share!