רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

פונדקאות עקב רשלנות רפואית

זכאות לפונדקאות בגין רשלנות רפואיתהמין האנושי, רובו ככולו, חפץ מאד בצאצאים ומוכן להשקיע לשם כך משאבים ניכרים. גם כשהאישה לא יכולה להרות, עדיין עומדות בפני בני הזוג אפשרויות שונות להרחבת המשפחה, ואחת מהן היא פונדקאות: שכירת שירותיה של אישה אחרת, ולמעשה שימוש ברחמה על-מנת לשאת עובר במשך תשעה חודשים. בחלק מהמקרים פונים בני הזוג לפונדקאות בעקבות רשלנות רפואית – במקרים אלה כדאי מאוד לפנות לעורך דין בעל ניסיון בתחום, להתייעץ איתו לגבי סיכוייה של תביעת רשלנות רפואית ולהסתייע בשירותיו על מנת לזכות לא רק בפיצוי על הנזק הפיזי והנפשי והפסדי ההשתכרות אלא גם כזה שיממן את הפונדקאות, הליך שדורש משאבים רבים.

מהי פונדקאות?

פונדקאות היא הליך מורכב מבחינה רפואית ולא פחות מכך, ואולי אף יותר, מבחינה מוסרית וחברתית, וישנם סביבו לא מעט סימני שאלה והתלבטויות. עד סוף המאה העשרים הליך זה עדיין לא היה חוקי בישראל, ורק בעקבות עתירת בני זוג שנמנעה מהם האפשרות להרחיב את התא המשפחתי, התקבל ב-1996 חוק ההסכמים לנשיאת עוברים אשר מאפשר הבאת ילדים לעולם באמצעות רחם של אישה אחרת, בסייגים שונים ותחת מספר תנאים חשובים, שהעיקרי שבהם הוא קבלת אישור מוועדה מיוחדת.

סייג חשוב נוסף הוא שרק תאים משפחתיים של גבר ואישה יכולים לבקש אישור לפונדקאות, ואילו זוגות גאים, למשל, נכון לשנת 2012, אינם רשאים לפנות להליך זה – אם כי לנוכח התמורות החברתיות וההתלבטויות הבלתי פוסקות בנושא, מדיניות זו עשויה להשתנות.

גם לגבי "האישה הנושאת" – כלומר, זו שלגופה תוחדר ביצית, בין אם של האישה המבקשת לגדל ילד אך לא יכולה להרות בעצמה ובין אם של תורמת – ישנן מספר הגבלות: היא אינה יכולה להיות נשואה (פרט למקרים חריגים), גילה צריך לנוע בין 22 ל-38, מצבה הבריאותי באופן טבעי חייב להיות תקין לחלוטין ובנוסף אין בעברה למעלה משלוש לידות והאחרונה שבהן התרחשה לפחות שנה בטרם התחלת הליך הפונדקאות.

רשלנות רפואית בלידה או בהפלה והצורך בפונדקאות

פנייה לשירותי פונדקאות היא לא רק הליך בירוקראטי סבוך, ולא רק צעד הדורש משאבים כספיים ניכרים, אלא גם מהלך הדורש אומץ והתמודדות עם קושי נפשי בלתי מבוטל. פנייה לפונדקאות בעקבות רשלנות רפואית הינה קשה אף יותר, בשל תחושת העוול ואי הצדק, ומומלץ למי שנפגעה בשל רשלנות רפואית בלידה, בהפלה או בכל דרך אחרת לפנות לעורך דין שרשלנות רפואית היא תחום מומחיותו, ובעזרתו למצות את זכויותיה, כך שתחושת אי הצדק תעומעם ולפחות העול הכלכלי יוקל.

מקרים נפוצים במיוחד של רשלנות רפואית בלידה המובילה לצורך בשירותי פונדקאות הם אי שימת לב מספקת לשאריות שלייה הנותרות ברחם, והגורמות להידבקות דפנותיו ("תסמונת אשרמן"), או אי אבחון התופעה בזמן ועל כן חוסר יכולת לטפל בה. גם ביצוע רשלני של היסטרוסקופיה – הליך רפואי שנועד לאבחן בעיות תוך רחמיות ולטפל בהן – עלול לגרום לתסמונת אשרמן ובעקבותיה לעקרות בלתי הפיכה ולצורך בשירותי פונדקאות, וכן עילה לתביעת רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית שגורמת לאובדן רחם עלולה להתרחש גם במהלך הפלה, בשל ביצוע גרידה מוגזמת, ואכן תביעות רשלנות רפואית רבות הן תוצאה של ניתוח הפלה רשלני.

במקרים אחרים רשלנות רפואית באה לידי ביטוי באי הפניה לבדיקות חיוניות שבעטיה לא אובחנה מחלת רחם קשה, ובפרט סרטן הרחם, ובשל אי האבחון בזמן נאלצה האישה לעבור כריתת רחם ולסבול לא רק מלקות פיזית אלא במקרים רבים גם מקושי נפשי ניכר ומהצורך לפנות לשירותי פונדקאות על מנת ליהנות מילדים.

בכל אחד מהמקרים הנ"ל לא קל להוכיח את הקשר בין הרשלנות הרפואית לבין הנזק שנגרם לאישה – על מנת למצות את מלוא הזכויות ולקבל פיצויים הולמים, שיקלו על הקושי בהרחבת המשפחה מומלץ לפנות לעורך דין בעל ניסיון במקרים של פונדקאות בעקבות רשלנות רפואית.

לפרטים נוספים בנושא פונדקאות: www.surrogacyuk.org

Be Sociable, Share!