רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

אולטרסאונד

בדיקות אולטרסאונד בהריוןבדיקת אולטרסאונד היא אחד הכלים הנפוצים ביותר ברפואה המודרנית. גלי הקול (בתדרים על-קוליים) הנשלחים אל גופו של הנבדק וההד שהם מייצרים מאפשרים קבלת תמונת מצב מפורטת למדי ומדויקת ביותר לגבי איברים פנימיים (גודל, מבנה, פגיעות) וכן לגבי התפתחותו של עובר במהלך הריון. מאז פותחה הבדיקה – בשנת 1953, ע"י סטודנט לפיזיקה גרעינית בשם קרל הלמוט הרץ וקרדיולוג בשם אינגה אדלר – היא סייעה לאינספור פציינטים לזכות בטיפול רפואי טוב יותר, ובנוסף מנעה המשך קיומם של הריונות בלתי רצויים (עקב מומים חמורים שהתגלו בעוברים). לצד ההצלחות הרבות והמרשימות של האולטרסאונד ישנם גם כישלונות כואבים, בעיקר עקב פענוח שגוי של התוצאות או אי התייחסות לממצאי בדיקות אולטרסאונד – כשהכישלון אינו בלתי נמנע אלא תוצאה של רשלנות רפואית, ובפרט כשמדובר בבדיקת אולטרסאונד שהיא חלק ממעקב הריון, יש מקום להגשת תביעה משפטית כנגד הגוף שהתרשל. על-מנת לברר אם אכן מדובר בטעות אנוש או שמא ברשלנות רפואית בהריון או בכלל, כדאי להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום הרשלנות הרפואית ובפרט בכל הקשור לבדיקות אולטרסאונד ולפענוחן.

מאפייני האולטרסאונד

בדיקת אולטרסאונד מבצעת הדמיות טובות מאוד של שרירים וכן של רקמות רכות, אולם עומק החדירה שלה אל הגוף מוגבל – עצמות למשל מהוות מחסום בלתי עביר, וכך גם שומן רב. מצד שני, היותה של הבדיקה זולה יחסית, קלה לביצוע, לא מצריכה פולשנות וכן לא מעוררת אי נוחות הופכת אותה לנפוצה מאוד – ולמרבה הצער גם למקור למקרים רבים של רשלנות רפואית, עקב ביצוע רשלני של הבדיקה או פענוח רשלני של תוצאותיה (כשגם התייחסות לא מקצועית לממצאים מדויקים היא בבחינת רשלנות רפואית בחלק מהמקרים).

במקרים אחרים, רשלנות רפואית בהריון (או בכלל) באה לידי ביטוי באי הפניה לבדיקות חיוניות, או באי מתן מידע מקיף ומפורט בנוגע ליכולות של בדיקת האולטרסאונד ולמגבלותיה.

בדיקות אולטרסאונד בהריון ורשלנות רפואית

במהלך כמעט כל הריון מתבצעות כמה וכמה בדיקות אולטרסאונד, שמטרתן לוודא כי ההיריון תקין – כלומר, העובר מתפתח בהתאם לגילו ובפני האם לא ניצב כל סיכון בריאותי. כבר בשבוע השישי או השביעי ניתן באמצעות אולטרסאונד לראות כיצד פועל ליבו של העובר, את מינו של העובר ניתן לזהות החל מהשבוע ה-14. גם שקיפות עורפית היא למעשה בדיקת אולטסאונד, שמטרתה לאתר בין השאר תסמונת דאון. בדיקות אולטרסאונד חשובות נוספות במהלך ההיריון הן סקירת המערכות המוקדמת (המתבצעת בין השבוע ה-13 ל-17) וסקירת המערכות המאוחרת (בין השבוע ה-19 לזה ה-25), שנועדו לבדוק את גודל העובר וכי התפתחות האיברים השונים הינה תקינה. כשההריון מתקרב לסופו, בין השבוע ה-30 ל-34 מתבצעת בדיקת אולטרסאונד שתפקידה לבדוק את גודלו של התינוק, משקלו, המצג שלו (עכוז או ראש), והמנח (לאורך, לרוחב או באלכסון) ובהתאם להיערך ללידה.

התפקיד העיקרי של בדיקות אולטרסאונד בהריון הוא לשלול קיומם של מומים בעובר. במידה שמתגלים מומים, על הרופא המטפל למסור להורים את כל המידע הנמצא ברשותו, ולאפשר להם להחליט על סמך תמונת מצב מלאה ומקיפה אם ברצונם להמשיך את ההריון.

אם רופא לא יידע את ההורים לגבי מצב העובר כפי שהתגלה באולטרסאונד, לא יידע אותם לגבי כל האפשרויות העומדות בפניהם לרבות הפלה, או לא יידע אותם אילו בדיקות נחוצות ומה החשיבות של כל בדיקה ובדיקה;  או במידה שממצאי בדיקות אולטרסאונד היו תקינים ובכל זאת נולד תינוק בעל מומים חמורים (כגון שיתוק מוחין) – הרי שיש מקום לבירור האם אכן הייתה רשלנות רפואית בהריון ואם יש מקום לתובענה בגין "הולדה בעוולה". לשם בירור רצוי לפנות לעורך דין בעל ניסיון בתחום זה.

Be Sociable, Share!