רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

פענוח בדיקות שגוי

פענוח שגוי של בדיקות הריוןהטכנולוגיה המשמשת את הרפואה המודרנית היא משוכללת מאין כמותה, והמכשור הרפואי של ימינו מסוגל לספק תמונת מצב מדויקת להפליא ומפורטת במיוחד לגבי כמעט כל איבר או גורם למצוקה זו או אחרת. אולם רופאים, ואפילו הבכירים והמנוסים שבהם, הם בסופו של דבר בני אדם ועלולים לשגות. כך גם כל מי שמשתייך למערך הרפואה בארץ, בין אם הפרטית ובין אם הציבורית – כך שלמרבה הצער, לא תמיד מנוצלות היכולות המשובחות של המכשור הרפואי. כשישנו חשש כי הגורם לפענוח בדיקות שגוי אינו מגבלות המוח האנושי אלא רשלנות רפואית, חשוב להתייעץ עם עורך דין, ובמיוחד עם עורך דין בעל ניסיון רב בתביעות בגין רשלנות רפואית בהריון. הנזק שנגרם בעטיו של הפענוח הלקוי לא יתוקן, וספק אם יש סכום כסף בעולם שיהווה פיצוי הולם, ובכל זאת רצוי לברר את סיכוייה של תביעה בגין רשלנות רפואית – כאמור בעזרת עורך דין המתמחה בתחום, שבין השאר מסתייע בחוות דעת מומחה רפואי כדי להבין אם אכן מדובר ברשלנות רפואית בהריון או בטעות אנוש ותו לא.

פענוח בדיקות שגוי במהלך הריון

חלק גדול של התביעות בגין רשלנות רפואית בהריון מקורו בפענוח בדיקות שגוי. רשלנות רפואית שכזו גורמת לשני סוגים של נזק: האחד, תינוקות שעשויים היו להיוולד בריאים לחלוטין אך בשל הרשלנות לא אותרו בזמן גורמי סיכון והם נולדו עם מומים משמעותיים, והשני, תינוקות שלא ניתן היה למנוע את היותם בעלי מום (ובמיוחד שיתוק מוחין), אך אבחון נכון היה מזהה זאת בזמן ומאפשר להורים לבחור באופן מושכל ועל סמך תמונת מצב מלאה בין המשך ההריון לבין הפסקתו. מקרים אלו מכונים בשפה המשפטית "הולדה בעוולה", בעקבות פסיקת בית המשפט העליון בשנת 1986 במשפט כץ נגד ד"ר זייצב, פסיקה המהווה אבן דרך חשובה בתחום התביעות בגין רשלנות רפואית בהריון.

בין השאר מוגדרים כרשלנות רפואית בהריון פענוח רשלני של בדיקות אולטרסאונד (המאפשרות איתור מיידי של ליקויים בהתפתחות העובר), ביצוע רשלני של בדיקות חיוניות כגון סקירת מערכות, שקיפות עורפית ובדיקת מי שפיר. באופן טבעי, לא כל טעות בפענוח בדיקות אלה הוא בגדר רשלנות רפואית בהריון – לשם קבלת חוות דעת מקצועית לכל מקרה ספציפי יש לפנות לעורך דין בעל ניסיון בתחום רגיש זה.

רשלנות רפואית בפענוח בדיקות – לא רק בהריון

חלק גדול מהתביעות בגין רשלנות רפואית שבאה לידי ביטוי בפענוח כושל אמנם קשור לבדיקות שהתבצעו במהלך הריון ולאי המלצה על סיום הריון, או אבחון מאוחר מדי של רעלת הריון – אולם ישנם גם מקרים רבים של רשלנות רפואית הנובעת מפענוח בדיקות שהטעות בו חורגת מגבולות הסביר שאינם קשורים כלל להריון.

בעיקר אמורים הדברים לגבי מחלת סרטן שלא אובחנה בזמן, למרות שממצאי הבדיקות שנעשו היו חייבים להדליק נורה אדומה. התייחסות לקויה לממצאי בדיקות CT או MRI ובעקבותיה עיכוב – גם אם לא ממושך מאוד – במתן טיפול כנגד סרטן עלולים להיות ההבדל בין התגברות על המחלה וחיים בריאים לכל דבר לבין התדרדרות המצב ואף מוות. מקרים אלה הינם סבוכים במיוחד, שכן לא תמיד ניתן להוכיח כי ההתדרדרות אכן הייתה נמנעת אלמלא הייתה רשלנות רפואית במהלך פענוח הבדיקות, כך שמידת הנזק הינה שנויה במחלוקת. עורך דין בעל ניסיון עשיר בתביעות בגין רשלנות רפואית ובפרט כזו הבאה לידי ביטוי בפענוח בדיקות שגוי יוכל להעריך את סיכויי התביעה בגין אותה רשלנות רפואית, ובמידה ואכן היא מוצדקת ישפר את סיכויי הנפגעים (או בני משפחותיהם, במקרה של מוות) לקבל את הפיצוי המגיע להם.

Be Sociable, Share!