רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

היפרדות שליה

רשלנות רפואית בלידת מלקחייםהיפרדות שליה היא אחת הסיבות המרכזיות לתמותת עוברים ברחם ולתחלואת נשים הרות. השכיחות של התופעה המסוכנת הזו עלתה באופן משמעותי בראשית המאה ה- 21, ופוגעת בשמונה מכל אלף הריונות – כשמתרחשת היפרדות שליה, לא תמיד ניתן למנוע את הפגיעה בעובר ובאם, אולם אי הפניה לבדיקות מתאימות כשאישה הרה מתלוננת על כאבי בטן עזים מעוררת חשש שמא הייתה רשלנות רפואית בהריון, וכך גם טיפול מאוחר מדי בתופעה המחייבת התייחסות מיידית.

היפרדות השליה מדופן הרחם תוך כדי ההיריון היא תוצר של תהליך ממושך (קרוב לוודאי; הרפואה טרם הצליחה לברר לאשורן את הגורמים לתופעה מסוכנת זו) – הסכנה הטמונה בכך לאם היא בעיקר אובדן דם (שעלול להיות מסיבי), ואילו העובר נמצא בסכנת חיים של ממש עקב אספקת חמצן לקויה. חשוב להדגיש כי נכון לעכשיו אין בידי הרפואה כלים למנוע את היפרדות השליה, כך שההיפרדות לכשעצמה אינה מהווה עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית, אולם התעלמות מסימפטומים ובשל כך אי יכולת לזהות היפרדות שליה לאחר שנוצרה בהחלט עשויה להיות בגדר רשלנות רפואית בהריון – על-מנת לברר את הסוגיה, ולדעת אם אכן מן הצדק הוא לתבוע פיצויים בגין הנזק, יש להתייעץ עם עורך דין, רצוי כזה המתמחהבתביעות רשלנות רפואית בלידה ובהריון.

היפרדות שליה / קרע ברחם – גורמי סיכון

בין הגורמים המגדילים את הסיכון להיפרדות שליה ולמצוקה עוברית עד כדי מוות תוך רחמי ניתן לציין יתר לחץ דם (בין אם כזה שאפיין את האם עוד בטרם ההיריון ובין אם כזה שהוא תוצר של רעלת הריון), טרומבופיליה (קרישיות יתר של הדם), היפרדות שליה בהריון קודם, עישון סיגריות, שימוש בקוקאין ואירוע טראומתי (נפילה חמורה, תאונה וכו'). גם הריונות בגיל מאוחר יחסית (35 ומעלה) או כאלה שאחרי ניתוח קיסרי מגבירים את הסיכון להיפרדות שליה, ומהווים את הסיבה לעליית השכיחות של התופעה המסוכנת.

שאלת המפתח בבירור הסוגיה אם יש מקום לתביעה בגין רשלנות רפואית בהריון או לא היא ההתנהלות של הצוות הרפואי בעת שאישה הרה מתלוננת על סימפטומים המעוררים חשד להיפרדות שליה. בכמחצית מהמקרים הסימפטומים קלים יחסית וכוללים דימום וגינלי מועט וכן רחם רגיש ותו לא. כשההיפרדות מסיבית יותר כאבי הבטן (או הגב, בהתאם למקום בו נפרדה השליה מהרחם) משמעותיים יותר וכך גם הדימום הווגינלי, ובנוסף נרשמת עלייה בקצב הלב של האישה ההרה. במקרים הקשים במיוחד הדימום מסיבי, כאבי הבטן עזים ולעתים אף נכנסת האישה ההרה למצב של שוק. היפרדות שליה קלה מחייבת מנוחה ומעקב הריון צמוד במיוחד, היפרדות נרחבת יותר מחייבת שיקול דעת מעמיק אם לזרז את הלידה בהתאם למידת הבשלות של העובר ביחס לחומרת הנזק, ובנוסף יש לבחור בין לידה וגינלית לבין ניתוח קיסרי בהתאם למצב.

כיצד מבררים אם אכן התרחשה רשלנות רפואית?

השאלות אותן יש לברר במקרה של חשד לרשלנות רפואית בהריון הן האם בוצעו הבדיקות הנחוצות כדי לאשש או לשלול היפרדות שליה לאחר תלונות על התכווצויות ברחם, כאבי בטן ודימום וגינלי; וכן האם לאחר שאובחנה היפרדות שליה התקבלו החלטות העומדות במבחן הסבירות, ובפרט האם אי ביצוע ניתוח קיסרי אינו בגדר רשלנות רפואית בהריון. למרבה הצער, בחלק מהמקרים שבהם מתרחשת היפרדות שליה גם הצוות הרפואי המיומן והמנוסה ביותר לא יצליח להציל את העובר – על-מנת לברר אם אכן הייתה רשלנות רפואית, ייעזר עורך דין בעל ניסיון בתביעות בגין רשלנות רפואית בהריון באנשי מקצוע מהשורה הראשונה שחוות דעתם מקובלת על בתי המשפט.

Be Sociable, Share!