רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

טיפולי פוריות

רשלנות רפואית בטיפולי פוריותהרצון להביא ילדים לעולם הוא אחד העזים שיש, ומאפיין את רוב רובו של המין האנושי. גם כשאחד מבני הזוג סובל מבעיה של אי פריון, המדע והרפואה מסוגלים למצוא פתרון – בדמות טיפולי פוריות בהתאם לסוג העקרות. לצד ההתקדמות המרשימה של טיפולי הפוריות השונים, לא כל תהליך כזה אכן מסתיים בהריון תקין, תינוק בריא ומשפחה מאושרת. לכישלון מחיר רגשי, ולפעמים גם פיזי, כבד, ואם הוא נובע כתוצאה מרשלנות רפואית, יש מקום לבחינת האפשרות להגיש תביעה כנגד הגוף המטפל בגין אותה רשלנות רפואית. בחינה שכזו מוטב לבצע עם עורך דין המתמצא היטב בתחום רשלנות רפואית בהריון, רשלנות רפואית בלידה ורשלנות רפואית בכל הכרוך בטיפולי פוריות.

טיפולי פוריות – האפשרויות השונות

כאמור, ישנם סוגים שונים של טיפולי פוריות, בהתאם למקור הבעיה המונעת מהאישה להתעבר באופן טבעי. כשבעיית אי הפוריות קלה יחסית (למשל אישה עם ריר צווארי עוין המהווה מחסום בפני תאי הזרע מלהגיע אל החצוצרות, או גבר בעל איכות זרע נמוכה), ניתן להשתמש בטיפול קל יחסית – הזרעה תוך רחמית: זהו טיפול שבו תאי זרע איכותיים של הגבר מוזרקים הישר אל רחם האישה, ובזכות ה"דילוג" מעבר לנרתיק והגעתם של תאי הזרע הישר אל האזור בו מתרחשת ההפריה, גדל הסיכוי להתעברות. זהו טיפול פשוט וקל יחסית, נטול השלכות פיזיות ורגשיות כמעט. במקרים סבוכים יותר, או אם לאחר סדרת הזרעות (בדרך כלל 6) עדיין אין התעברות, על בני הזוג לשקול את האפשרות של הפריה חוץ גופית (IVF). במסגרת הליך זה נוטלת האישה הורמונים שנועדו להגביר את הביוץ, וביום הביוץ עוברת שאיבת ביציות (בהרדמה כללית). במקביל, באותו יום, מתבצעת השבחת זרע של הגבר, ולאחר שמתבצעת הפריה מחוץ לגוף האישה (בסביבה המדמה את המקום הטבעי בו מתרחשת הפריה), ולאחר שהביצית המופרית מתחלקת ומגיעה לגודל של בין 6 ל-12 תאים, מוחזר העובר אל רחם האישה. במקרים מסוימים מוחזרים 2 עוברים כדי להגדיל את הסיכויים כי אחד מהם ייקלט היטב ויהפוך בסופו של תהליך לתינוק בריא ומאושר.

רשלנות רפואית במהלך טיפולי פוריות

ישנם שני סוגים של נזקים כתוצאה מרשלנות רפואית במהלך בטיפולי פוריות: האחד, פגיעה בבריאות האישה, והשני, כישלון של הטיפולים – אמנם לא כל טיפול פוריות מסתיים בהריון תקין ומוצלח, וכמובן שכישלון שכזה הוא לא בהכרח עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית, אולם אם הוכח כי הטיפולים התנהלו באופן רשלני, וכי עקב רשלנות זאת הם הסתיימו בכישלון, הרי שישנו מקום לתביעה שכזו ולקבלת פיצויים הן בשל ההשקעה הכספית הניכרת, הן בשל אובדן ימי העבודה הרבים ובעיקר בשל עוגמת הנפש העזה. כך, למשל, אם ביציות שנשאבו מגופה של האישה במהלך הפריה חוץ גופית לא נשמרו היטב כנדרש על-פי הפרוטוקולים, בשל רשלנות, וכתוצאה מכך לא ניתן היה להשתמש בהן – כדאי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום ספציפי זה.

מקרים אחרים המובילים לתביעה הם אי הפניה לבדיקות חיוניות בטרם התחלת התהליך (ובשל כך, בדומה למקרים של רשלנות רפואית בהריון, נגרם סיכון משמעותי לבריאותה של האישה). גם התייחסות לקויה לממצאי בדיקות במהלך הטיפולים עלולה לסכן את בריאותה של האישה, ואף את חייה, ואם ההתייחסות הלקויה נובעת מרשלנות, הרי שייתכן כי יש מקום לתביעה ולפיצוי של ממש.

מקרים נפוצים אחרים בגינם מוגשת תביעה בגין רשלנות רפואית כנגד רופאים שביצעו טיפולי פוריות הם כאלה שבהם הופרה זכותם של בני הזוג ל"הסכמה מדעת" – מונח משפטי המתאר את זכותם של המטופלים לקבל מידע מקיף ומלא באשר לסיכונים ולסיכויים של כל טיפול וטיפול, ואת חובתם של הרופאים לספק מידע שכזה.

Be Sociable, Share!