רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

רשלנות רפואית באבחון – מתי יש לשקול הגשת תביעה?

כל אדם, בהגיעו לבדיקות ולקבלת תוצאותיהן, מצפה לקבל מהרופא המומחה האחראי יחס מקצועי לגמרי שמבטיח ידע וניסיון, רצינות, התעמקות מוחלטת ויסודית, וכתוצאה מאלו – אבחון מדויק! רשלנות רפואית באבחון היא עבירה על החוק המצדיקה הגשת תביעה לקבלת פיצויים מהרופא המטפל ספציפית או מהגוף הרפואי שהוא פועל מטעמו.

בחיינו יש נסיבות ותקופות שונות שבהן בריאותנו מנוטרת על-ידי גוף רפואי כזה או אחר. למשל, אנשים שאובחנו כסוכרתיים יתבקשו על ידי האנדוקרינולוג המטפל או על ידי הרופא הכללי שלהם בקופת החולים לגשת אחת למספר חודשים ולערוך בדיקת דם ובדיקת שתן שיספקו לרופא אינדיקציה בדבר הסכרת – האם הטיפול או הדיאטה שקיבל האדם מאזנים את הסוכר בדם או שמא המצב עדיין בעייתי. בהתאם יינתן אבחון שיציע להמשיך בטיפול הקיים, לשנות טיפול תרופתי או מינון של תרופות שכבר נלקחות, וכדומה. הבדיקות אותן אמור הפציינט לבצע חיוניות למתן אבחון נכון ומדויק למצבו וכן לקביעת המשך טיפול אפקטיבי. רשלנות רפואית באבחון תוביל לטיפול שאינו אופטימלי ועלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים!

אילו בדיקות מתבצעות במהלך ההריון?

גם בתקופת ההיריון, ואף לפניה, מתבקשת האשה ההרה, או זו החפצה להיכנס להיריון, לערוך מגוון בדיקות שמטרתן זיהוי מצבה הבריאותי הקיים בטרם ההיריון ולאחר שהחל. רשלנות רפואית באבחון פוגמת במטרה ועלולה לסכן הן את האישה ההרה והן את עוברה.

כל אישה הרה תתבקש לעבור בדיקת דם ובדיקת שתן (בתדירות של בערך פעם בחודש, ואם מתגלה בעיה כלשהי אף בתדירות גבוהה יותר) וזאת על מנת שהרופא המלווה את ההריון יוכל לאבחן את מצב העובר ואת מצב האשה ההרה, ולדעת בכל זמן נתון כמעט האם התקדמות ההיריון תקינה, האם העובר גדל ומתפתח בהתאם לגיל ההיריון המשוער והאם האשה ההרה בקו הבריאות.

מקבץ הבדיקות הרב שמתבקשת אשה הרה לעבור, שכל אחת ואחת מהן מהותית במיוחד כדי להימנע מהיריון לא מוצלח, מהווה אינדיקציה קריטית שעל הרופא המטפל או הרופא המאבחן במכון להתייחס אל תוצאותיהן בכובד הראש הראוי. בין השאר מדובר על אולטרא-סאונד, סריקות מערכות מוקדמת ומאוחרת, בדיקת מי-שפיר או בדיקת סיסי שילייה, ועוד. לפני ההיריון או מעט לאחריו, אם לא היה מתוכנן, יתבקש גם האב לערוך מספר אבחונים שמטרתם בירור גנטי המתנבא באם חלילה עלולים ההורים העתידיים להעביר לעוללם מחלה תורשתית כזו או אחרת. בהתאם לתוצאות המבדקים הנ"ל יציע הרופא להורים האם להרות, ובמידה שההיריון כבר התרחש יצטרך הרופא לעדכן את ההורים בסיכון הכרוך בהיריון זה ולהמליץ על הפסקתו או המשכתו.

רשלנות רפואית באבחון עלולה להמיט אסון

אבחון מדויק של תוצאות כל בדיקה ובדיקה שנערכת לנשים הרות הוא קריטי, שכן כל טעות באבחנה או בזיהוי של בעיה, וכמובן כל בדיקה נוספת שהאשה ההרה נזקקה לה ולא נשלחה אליה, כל אלו עלולים להביא לכך שהעובר יסבול ממצוקה עוברית, שהתפתחותו תהיה לקויה או מעוכבת, ואף, חלילה, שייגרם לו נזק בלתי הפיך שעלול אף להתבטא במותו.

כל שגיאה בהתנהלות ובמעקב אחר היריון החורגת מגבולות התנהלות הסבירה המצופה מרופא היא בגדר רשלנות רפואית, וכל תגובה לא נכונה או לא מדויקת לתוצאות בדיקות במהלך היריון נחשבת לרשלנות רפואית באבחון. במקרים שכאלו זכות האם ו/או אב העובר להגיש תביעה שתזכה אותם, לאחר בירור הנסיבות והפרטים, שמיעת עדויות ותחקור הנוגעים בדבר במשפט, בפיצוי על עוגמת הנפש ועל הנזק שנגרם. הגשת התביעה עשויה לספק יותר מפיצוי כספי. לעיתים הגשת תביעה כנגד מי שאשם ברשלנות רפואית באבחון יכולה לסייע להתמודדות הרגשית עם המצבים המסובכים והטעונים שמלווים לידת תינוק שלא אובחן נכונה, או חלילה הפלת עובר בשל רשלנות רפואית.

Be Sociable, Share!