רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

רשלנות בבדיקות דם

בדיקות דם הן הליך רפואי נפוץ במיוחד. ברוב רובם של המקרים הן כלי הכרחי ויעיל מאוד לאיתור מחלות או בעיות שונות, ובאופן כללי הן נהנות מדיוק גבוה מאוד, אולם למרבה הצער ישנם גם מקרים שבהם עקב התנהלות רשלנית, בין אם במהלך הבדיקות ובין אם לאחריהן, מפספסים הרופאים קיומה של מחלה ולא מטפלים בה בזמן.

במקרים אלה עומדת לרשות החולה האופציה להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית כנגד האחראים לפענוח הכושל. על מנת להגיש תביעה שכזו, וכמובן לזכות בפיצוי הולם, חשוב מאוד להיעזר בעורך דין בעל התמחות ספציפית ברשלנות רפואית, ובפרט כזה בעל ניסיון בתביעות הנובעות מפענוח שגוי של בדיקות דם או התייחסות לקויה לממצאיהן.

מהי בדיקת דם?

בדיקת דם היא הליך פשוט יחסית: כמות קטנה יחסית של דם נשאבת – לרוב מאחד הוורידים בזרוע, שכן הגישה אליהם נוחה וקלה – ואז מועברת אל מעבדה על מנת שניתן יהיה לבחון את המרכיבים השונים בדם ואת הכמות של כל אחד מהם.

ישנן בדיקות דם הנערכות כחלק משגרת מעקב אחרי מטופלים, והן לרוב כלליות יותר, וישנן בדיקות דם שנועדו לבחון האם קיימת חריגה במרכיב ספציפי (למשל בדיקת דם הבוחנת את רמת ההומוציסטאין בגוף – חומצת אמינו שכמות גבוהה מדי שלה בגוף היא אינדיקציה לסיכון מוגבר ללקות במחלות לב וכן באלצהיימר).

בין השאר בוחנות בדיקות דם את רמת הסוכר בדם, את רמת ההמוגלובין, את רמת הקריאטנין (המשמש כמדד לתפקודן של הכליות), את רמת הסידן, כולסטרול (טוב ורע), טריגליצרידים, ברזל, B12, חומצה פולית ועוד ועוד פרמטרים שבאמצעותם ניתן לבחון אם יש בעיה בתפקוד איברים ספציפיים או מערכות מסוימות וכן לאתר מחלות ובעיות.

סוגי רשלנות רפואית הקשורים לבדיקות דם

המקרים שבהם עלולה להיווצר רשלנות, בין אם של רופאים ובין אם של אנשי מקצוע אחרים בתחום הרפואה, נחלקים לשלושה: אי הפניה לבדיקות דם למרות צורך מובהק בכך, פענוח שגוי של הבדיקות, או התייחסות לקויה לממצאי בדיקת דם.

חשוב להדגיש שלא כל אי הפניה לבדיקות דם או טעות בפענוח בדיקות שכאלה הן בגדר רשלנות רפואית.

גם אם התוצאות היו הרות גורל – סרטן שלא אובחן בזמן, מחלות אחרות שלא טופלו כראוי עקב הטעות – עדיין אין פירוש הדבר כי הרופא התרשל במילוי תפקידו, שכן על מנת להוכיח קיומה של רשלנות יש לבצע את מבחן "הרופא הסביר", כלומר לבחון באילו פעולות היה נוקט רופא סביר, ורק אם קיימת אי סבירות מובהקת בפעילות הרופא המטפל אז ניתן לקבוע כי הוא התרשל.

באופן דומה, גם לא כל מקרה שבו בוצעו בדיקות דם ופוענחו כהלכה אך הרופא שהפנה את המטופל לבדיקות לא נקט בצעדים המתבקשים מוגדר בהכרח כרשלנות רפואית – גם במקרים אלו מבחן "הרופא הסביר" הוא הקובע, ועל כן מומלץ להסתייע בעו"ד הבקיא בתחום.

בדיקות דם בהריון

בשנים האחרונות נרשמת עלייה משמעותית ועקבית בכמות בדיקות הדם הנערכת במהלך הריון – בעיקר על מנת לאתר כבר בשלב מוקדם שלו מחלות חמורות שבהן עלול ללקות העובר.

כך, לדוגמה, בדיקת דם מאפשרת זיהוי של הגן האחראי על תסמונת ה- X השביר שבאה לידי ביטוי בפיגור שכלי, ומעניקה להורים את האפשרות לבחור בין שמירה על ההיריון לבין הפסקתו. במקרים של אי הפניה לבדיקה שכזו גם אם האם נמצאת באחת מקבוצות הסיכון בהחלט יש לבדוק את האפשרות שמא מדובר ברשלנות מצד הרופא המלווה את ההיריון, ומקרים אחרים המצדיקים התייעצות עם עורך דין לגבי הגשת תביעה הם כשהאם עברה בדיקת דם, אולם עקב רשלנות לא זוהה הגן למרות שהיה קיים בפועל.

Be Sociable, Share!