רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

רשלנות בבדיקת ביופסיה

ביופסיה היא ביטוי שמקורו ביוונית, ופירושו מבט אל החיים (ביוס = חיים, אופסיס = מבט). בדיקת ביופסיה מאפשרת התבוננות מעמיקה אל איבר ספציפי בגוף האדם, באמצעות דגימת רקמה ממנו ובחינתה בקפדנות. ישנם סוגים רבים של בדיקות ביופסיה – ביופסיה של בלוטת התריס, ביופסיה בעור, ביופסיה של מערכת העיכול (תוך כדי קולונוסקופיה, אם מתעורר בכך צורך), ביופסיה של מוח העצם, ביופסיה של בלוטת הערמונית וביופסיה של השד הן הנפוצות ביותר – והן מסייעות באיתור וזיהוי מדויק של מחלות ובהתאם טיפול יעיל בהן. לצד רוב רובם של המקרים, שכאמור מסתיימים בתוצאות חיוביות מבחינת המטופלים, ישנם גם מקרים של רשלנות רפואית הגורמת לנזק משמעותי וחמור לנבדקים – ואלה מצדיקים פנייה לעורך דין שמתמחה בתחום סבוך ומורכב זה.

הסוגים השונים של בדיקות ביופסיה

את בדיקת הביופסיה ניתן לבצע בשלוש דרכים:

הדרך הראשונה נקראת ביופסיית מחט, והיא מתבצעת ברוב המקרים בהרדמה מקומית שכן מדובר במחט דקה הדוקרת קלות את הרקמה אותה רוצים לבדוק ובכך לוקחת ממנה דגימה. במיוחד מקובלת שיטה זו, הנקראת גם FNA או NAB, בביופסיה של הכליה או של מוח העצם.

הדרך השנייה נקראת ביופסיית חתך או ביופסיית כריתה, והיא כבר מורכבת יותר שכן במהלכה חותכים חלק מהאיבר – ולפעמים אף חלק משמעותי. כך למשל ביופסיה של השד, במקרים שבהם יש חשד לסרטן השד, כרוכה בחיתוך חלק מהגוש החשוד בחלק מהמקרים ובמקרים אחרים כורתים את הגוש כולו. גם ביופסיה של העור היא ביופסיית חתך.

בחלק מהמקרים הביופסיה מתבצעת במסגרת ניתוח שנועד לאבחן את היקף התפשטות המחלה – במקרים שכאלה הרקמה שמוסרת מהגוף מוקפאת, ונשלחת מיידית אל מתחת למיקרוסקופ על מנת שהרופא המנתח יידע כיצד להמשיך את הניתוח.

רשלנות רפואית כתוצאה מפענוח שגוי

המקרים הנפוצים ביותר של תביעות בגין רשלנות רפואית בעקבות בדיקת ביופסיה הם אלה שבהם ממצאי הביופסיה פוענחו באופן שגוי, החורג מגבולות הסביר, ובשל כך נגרם למטופל נזק של ממש – לרוב אבחון מאוחר של אחד מסוגי הסרטן, ובשל כך נזקים בלתי הפיכים לאיברים מסוימים בגוף ואף מוות.

חשוב להדגיש שבית המשפט מייחס רשלנות לאנשי המקצוע האמונים על פענוח הביופסיה לא על פי מידת הנזק שנגרם למטופל אלא אך ורק אם נמצא כי התנהגותם חרגה מגבולות הסביר.

ביצוע רשלני של בדיקת ביופסיה

מקרה אחר שבעטיו ניתן לתבוע פיצוי בשל רשלנות הוא ביצוע כושל של הביופסיה.

חשוב להדגיש שלא קל להוכיח התרשלות במקרים מסוג זה, שכן ביופסיה מטבעה הינה הליך מורכב ורגיש מאוד, וטמונות בה סכנות.

רשלנות רפואית היא תוצר של אי מתן מידע מפורט לנבדק, המבהיר את כל הסיכונים, הסיבוכים ותופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהביופסיה, ו-וידוא כי הוא אכן מודע לכל אלה ועל כן הסכמתו לביצוע הבדיקה היא "הסכמה מדעת", וכן ביצוע רשלני של הביופסיה באופן החורג ממבחן "הרופא הסביר" (כלומר, רשלנות שבהחלט ניתן היה למנוע אותה).

הנזקים האפשריים הם דימום משמעותי באזור שנבדק, זיהומים כתוצאה מתפירה מרושלת, פגיעה נוירולוגית, ובמקרים נדירים גם בצקת במוח או התקפים אפילפטיים.

אי הפניה לביופסיה

מקרים נוספים המוגדרים כרשלנות רפואית הם אי הפניה לביופסיה למרות שממצאי בדיקות אחרות ו/או התלונות של החולה מחייבים זאת.

בפרט מדובר במקרים שבהם התפרצה אצל המטופל מחלת סרטן בשלב מתקדם יחסית שלה, ושהוכח כי הפניה לביופסיה בזמן הייתה מאפשרת אבחון מוקדם ועל כן טיפול במחלה בעודה בשלב ראשוני (כשכמובן סיכויי ההצלחה גבוהים יותר). בנוסף, על עורך הדין המטפל בתביעה להוכיח כי כל רופא סביר היה מפנה את אותו מטופל לביופסיה.

Be Sociable, Share!