רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

רשלנות רפואית במהלך הריון

רשלנות רפואית בהריון ולידההריון הוא תקופה קסומה ומרגשת – אבל גם כזו המחייבת זהירות ובמיוחד מעקב צמוד אחרי התפתחות העובר על-מנת לוודא שההריון תקין, כי לאם לעתיד לא ייגרם כל נזק וכי הילד שעתיד להיוולד יהיה בריא. בימינו, כל הריון מלווה ביותר ויותר בדיקות, שלכשעצמן הופכות מדויקות ואמינות יותר ויותר, ובכל זאת, ישנם הריונות שהופכים מחוויה משמחת ומעצימה למקור של כאב, סבל ואובדן – חלק מהמקרים, למרבה הצער, הם בלתי נמנעים, אולם ישנם מקרים אחרים שבהם האובדן והפגיעה הם תוצר של רשלנות רפואית, וכשזה המצב, חשוב כי ההורים, למרות כל הקושי הרגשי המובן, יפעלו למיצוי זכויותיהם – בעזרת עורך דין המתמחה בתחום רשלנות רפואית בהריון.

חשיבות הפנייה לעורך דין המתמחה ברשלנות רפואית בהריון גבוהה במיוחד, שכן נדרשת שליטה מוחלטת בכל המונחים הרפואיים הנוגעים לתחום, הבדיקות השונות הנדרשות ובאילו סיטואציות, ההליכים הרפואיים החיוניים – וכן היכרות אישית עם אנשי מקצוע אמינים ובעלי ניסיון בכל הנוגע להריון, על-מנת לספק לבית המשפט חוות דעת מומחה רפואי שתתקבל על ידו ללא עוררין וללא סייגים. תביעות בגין רשלנות רפואית בהריון נחלקות לשני תחומים עיקריים – רשלנות רפואית שבגינה לא אובחנה סכנה לאישה ההרה, וכתוצאה מכך היא נפגעה, ומעקב הריון רשלני שבגינו נולד תינוק עם מומים (שניתן היה לזהות אותם באמצעות בדיקות מתאימות). רשלנות רפואית בהריון מתייחסת גם לטיפולי פוריות שבוצעו באופן רשלני, אך לא לתהליך לידה בלתי תקין – רשלנות במהלך לידה או מיד אחריה נכללת בתחום רשלנות רפואית בלידה.

נזק לאישה במהלך הריון כתוצאה מרשלנות רפואית

אחד המקרים הנפוצים ביותר של פגיעה באישה ההרה במהלך הריונה הוא היווצרות סכרת הריון שלא אובחנה בזמן. סכרת שכזו לא רק מזיקה לגוף האישה, אלא גורמת להולדת תינוקות במשקל גבוה מדי, היווצרות סיבוכים מיותרים בלידה וכן הגדלת הסבירות כי התינוק יפתח במהלך חייו סכרת נעורים. הסיבה העיקרית לתביעות בגין רשלנות רפואית בהריון עקב סכרת הריון היא אי הפניה לבדיקות מתאימות ונחוצות למרות היותה של האישה ההרה בקבוצת סיכון.

מצב מסוכן אחר המתפתח במהלך הריון ומחייב תשומת לב רפואית מיוחדת הוא רעלת הריון, שבהיעדר טיפול רפואי נאות עלולה להוביל לתינוק הסובל משיתוק מוחין או אף למות האישה.

סיכון נוסף לאם ולעובר הוא היפרדות שליה – מצב שבו השליה ניתקת מדופן של הרחם, וכתוצאה מכך נוצר דימום רחב היקף העלול להוביל למצוקה עוברית ואף למותו של העובר. גורם סיכון אחר הוא דווקא בדיקה חיונית והכרחית בהריונות רבים – בדיקת מי שפיר, הליך שאם מבוצע באופן רשלני עלול לגרום נזק מיידי וחמור ליולדת כמו גם לעובר. רשלנות רפואית אחרת בגין בדיקת מי שפיר רשלנית היא אי זיהוי מומים מולדים בעובר.

רשלנות רפואית בהריון המובילה לתינוקות בעלי מומים

המונח המשפטי המציין לידת תינוק בעל מומים הפוגמים באיכות חייו, ובאיכות חייה של המשפחה, באופן כה ניכר עד כי מוטב היה להפסיק את ההיריון הוא "הולדה בעוולה" – תובענה שמגישים ההורים כנגד הרופא או המוסד הרפואי שהתרשל במילוי תפקידו ובחר באי המלצה על סיום הריון.

דוגמה אחת לחיים בעוולה היא חייו של תינוק שלקה כבר בתחילת ההיריון בספינה ביפידה, פגם המוביל לפגיעה מוטורית קריטית. גם אי הפניה לבדיקות חיוניות כגון אולטרסאונד עלולה להוביל לתינוקות בעלי מומים ומצדיקה הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון.

במקרים אחרים הרשלנות באה לידי ביטוי בפענוח בדיקות שגוי, וגם אם כולנו אנושיים ומועדים לטעות, הרי שאם השגיאה נובעת מרשלנות ומהתייחסות לקויה לממצאי בדיקות, יש מקום לפיצוי – שכירת שירותיו של עורך דין המתמחה בתחום רשלנות רפואית בהריון תבטיח כי הצדק אכן ייעשה.

 

Be Sociable, Share!