רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

רשלנות רפואית בחדר הלידה

אין ספק שעבור כל אישה, חוויית הלידה צריכה להיות אחת החוויות בעלות העוצמה הרגשית המשמעותית של חייה. הבאת חיים חדשים לעולם, לאחר שמרגישים את הבן או הבת גדלים ומתפתחים במשך כתשעה חודשים היא דבר מרגש, ועל כך אין כל וויכוח. אבל, למרבה הצער, לעיתים נתקלות נשים, זוגות, ומשפחות בחוויה קשה וכואבת של רשלנות רפואית בלידה.

יותר מכל תחום אחר של רשלנות רפואית, רשלנות רפואית בלידה היא עניין לא פשוט, שקשה להתמודד איתו לבד, ולפעמים גם קשה מאוד אפילו להודות בהתרחשותו. מצד שני, ידועים גם מקרים הפוכים, של אנשים שחוו בעיות כאלה ואחרות במהלך ההיריון או בזמן הלידה, והם סבורים שהתרחשה רשלנות, אך למעשה לא כך היה הדבר. כדי להסיר כל ספק, כדאי אפילו אם מתעורר בכם חשד שחוויתם רשלנות רפואית בלידה להתייעץ עם הגורם המקצועי המתאים שיסייע להבין האם הייתה או לא הייתה רשלנות ומה ניתן לעשות עכשיו.

רשלנות רפואית בלידה – היה או לא היה

אנו מבקשים להרחיב מעט בסוגיה של רשלנות רפואית – היה או לא היה. לעיתים גם הרופא המקצועי ביותר עושה טעויות. לפעמים הטעות שלו היא אפילו לגיטימית. אבל במקרים רבים הטעות היא תוצאה של רשלנות. מדד מרכזי שבוחן האם הייתה רשלנות רפואית בלידה או שמא מדובר בטעות לגיטימית נוגעת בפעילות הרופא בהתאם לידע הרפואי שצריך להיות למישהו במעמדו. לרופא יש חובה לנהוג במקצועיות ולהיות בקיא בתחום עיסוקו בכלל, ובחידושים האחרונים שבו בפרט. יחד עם זאת, לעיתים רופא עומד בפני צומת קבלת החלטות שמהווה דילמה.

אם הרופא יחליט לבחור בדרך פעולה א' שהיא לגיטימית בהחלט, הרי שעליו לוותר על פעולה ב', שהיא אופציה לגיטימית לא פחות. לפעמים מסתבר, רק בדיעבד, שבחירה בדרך הפעולה שלא נבחרה, הייתה מביאה לתוצאה אחרת, רצויה יותר.

הבעיה מתעוררת כאשר רופא יתעלם ממידע שהיה נתון בידיו, או שהיה עליו לדאוג להשיג אותו, ובשל כך הוא בחר בדרך פעולה לא מתאימה. ראוי להדגיש שזוהי דוגמא בלבד. רשלנות רפואית יכולה להתקיים גם בנסיבות אחרות, וחשוב להכיר את נסיבותיו של כל מקרה ומקרה לפני ההחלטה בדבר התקיימותה של רשלנות.

הזכות לתבוע

אנשים רבים חוששים מן הזכות לתבוע את הגרומים הרפואיים. אפשר להבין את החשש מן הסוג זה. לעיתים קרובות חוששים בני המשפחה מתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה מחשש שהדבר ישפיע על איכות הטיפול בהם או בקרובי משפחה. בנקודה זו חשוב להזכיר שתביעה של רשלנות, אפילו יותר מסוגים אחרים של תביעות משפטיות חשובות אחרות, יכולה להתקיים גם זמן רב לאחר התקיימות הרשלנות בפועל. תקופת ההתיישנות הארוכה מאפשרת לסלק את החשש, מפני שיש די זמן להתייעץ עם גורמים משפטיים. טיפול בהליך מסודר, כאשר ישנו גיבוי מקצועי, הן משפטי והן רפואי (באמצעות מומחים) הופך כל חשש למיותר.

הזכות לפיצויים

חשוב להבין שכל נפגע של רשלנות רפואית, בן אם בחדר הלידה ובין אם מחוצה לו, בין אם בשל פעילות מתמשכת ובין אם בשל החלטה גרועה אחת, עשוי להיות זכאי לפיצויי כספי משמעותי. הפיצוי הזה לא ניתן מתוך רצון לנקום או להעניש. לפיצוי כזה יש מטרה כפולה:

  1. הפקת לקחים – הפיצוי, ביחד עם החלטת בית הדין, מהווים תמריץ לבדק בית ולרצון להשתפר. בזכות תביעות של רשלנות אין אפשרות לטאטא את הבעיות מתחת לשטיח.
  2. קבלת עזרה ושיפור איכות החיים – רשלנות רפואית מביאה, לא פעם, לנזקים שיש לטפל בהם. טיפול רפואי, פסיכולוגי, אובדן ימי עבודה, פגיעה בכושר ההשתכרות, הם דוגמאות לנזקים, גם כלכליים, שיש להם תג מחיר. הפיצוי שקובע בית המשפט יכול, לכל הפחות, לסייע בהתמודדות עם הנזק הכלכלי שנוצר.
Be Sociable, Share!