רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

רשלנות רפואית בזמן הלידה

רשלנות רפואית בניתוח קיסרירשלנות רפואית בלידה הינה מצב שבו התנהלותו של הצוות הרפואי במהלך לידה (וכן בטווח הזמן הסמוך לה, לפני ואחרי) לא עמדה בקנה אחד עם הסטנדרטים המצופים ממנו, ובפרט חרגה מגבולות הסביר והובילה לנזק ליילוד ו/או ליולדת. במקרים שכאלה מומלץ למשפחה, למרות הקושי הרב הטמון בניהול משפט, לפנות לעורך דין בעל ניסיון בתביעות רשלנות רפואית בלידה לשם קבלת ייעוץ בדבר סיכויי תביעה שכזו – ואם אכן יש מקום לתביעה בגין רשלנות רפואית להיעזר בו לשם מיצוי הזכויות וקבלת הפיצויים המגיעים לה על פי חוק.

מתי יש חשד לרשלנות רפואית בלידה?

מדי יום מתרחשות בישראל מאות לידות, שרובן המכריע מסתיים באושר בל יתואר למשפחה. אולם לצד התינוקות הבריאים, ישנם גם מקרים שבהם הרך הנולד סובל ממומים חמורים בשל סיבוכים במהלך הלידה, או בשל היערכות לקויה של הצוות הרפואי כשמדובר בהריון בסיכון. למרבה הצער, ישנם גם מקרים קשים אף יותר שבהם סיבוכים בלידה מובילים למותו של היילוד או למותה של האם.

המקרים הנפוצים ביותר של רשלנות רפואית בלידה הם אי ביצוע ניתוח קיסרי כשברחם ישנו עובר מקרוזומי (כלומר עובר שמשקלו למעלה מ-4 ק"ג ורוחב כתפיו גדול מהממוצע); ביצוע לידת ואקום באופן רשלני (ובפרט שימוש בכוח מופרז שעלול לגרום ליילוד נזקים נוירולוגיים) או כשעל פי הנהלים אסור להשתמש במכשיר זה; ניהול לידת מלקחיים באופן רשלני או כשאין פתיחה מוחלטת של צוואר הרחם, כשההריון טרם הגיע לשבוע ה-34 או כשמיקום ראשו של התינוק אינו מאפשר לידה שכזו; אי ביצוע לידה מכשירנית או ניתוח קיסרי במצבים של מצוקה עוברית מובהקת; כשל באיתור מצוקה עוברית בשל התייחסות לקויה לממצאי מכשירי הניטור, או איתור מאוחר לאחר שכבר נגרם נזק בלתי הפיך ליילוד; אי נוכחות רופא מומחה כשהנהלים מחייבים זאת; והתעלמות מאינדיקציות ברורות לפרע כתפיים (ובפרט סכרת הריון), ואי היערכות בהתאם (דבר שעלול לפגיעה עצבית קשה ואף למוות כתוצאה מתשניק).

גם מקרים בהם לא נמסר ליולדת מידע מפורט ומקיף אודות הלידה הצפויה לה, כולל סיבוכים שעלולים להיווצר, סיכונים אפשריים והתועלות והחסרונות של כל חלופה עשויים להוות רשלנות רפואית בלידה.

נזקים כתוצאה מרשלנות רפואית בלידה

אחד הנזקים החמורים שעלולים להיגרם ליילוד בשל רשלנות רפואית בלידה הוא שיתוק מוחין – הפרעה מוטורית חמורה ובלתי הפיכה שמקשה עד מאוד על התנהלותו של התינוק בעולם לאורך כל חייו.

נזק נפוץ אחר בעקבות רשלנות רפואית תוך כדי לידה הינו הולדה של תינוק בעל מוגבלות שכלית התפתחותית ("פיגור שכלי"). מוגבלות שכזו היא תוצאה של פגיעה באספקת חמצן למוחו של היילוד (כתוצאה מהיפרדות שליה או צניחת חבל הטבור) ושל אבחון מאוחר מדי של המצוקה, והיא גורמת ליכולת למידה נמוכה מאוד ולקשיים ניכרים באינטראקציות בינאישיות ובביצוע פעילויות יומיומיות שגרתיות.

המקרים הקשים ביותר של רשלנות רפואית בלידה מסתיימים במותם של היילוד ו/או היולדת.

כאמור, תביעות בגין רשלנות רפואית בלידה מוגשות גם כשהלידה עצמה עברה בשלום, אולם בעת שהיית התינוק בבית החולים הוא נפגע כתוצאה מטיפול לא הולם, אי הפניה לבדיקות הכרחיות או התנהלות רשלנית באופן כללי.

מדוע חשוב לפנות לעורך דין מומחה?

תביעות רשלנות רפואית, ובפרט תביעות רשלנות רפואית בלידה, דורשים הן הוכחה של התרשלות הצוות הרפואי (ולא טעות אנוש או אירוע שאין דרך למנוע אותו), הן הוכחה של קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לבין קיומה של ההתרשלות והן פירוט מלא של כל ההשלכות של אותו נזק חמור.

עורך דין שתביעות רשלנות רפואית בלידה הן מומחיותו צבר ניסיון רב בתחום, יסייע למשפחה המתמודדת עם הקושי העצום למצות את הזכויות המגיעות לה על פי חוק.

Be Sociable, Share!