רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

רשלנות רפואית בצבא – כך תבטיחו את הזכויות המגיעות לכם

השירות הצבאי הוא חוויה משמעותית מאוד עבור כל צעיר וצעירה המתגייסים לצה"ל, ובמקרים רבים מדובר בתקופה המעצימה את החיילים ומפתחת אצלם יכולות רבות – אבל במקביל ישנם גם לא מעט מקרים בהם חיילים וחיילות נפגעים תוך כדי השירות ובין השאר סובלים גם מהשפעותיה השליליות של רשלנות רפואית בצבא. במקרים אלה ניתן להגיש תביעה על מנת לזכות בפיצוי הולם, וכדאי לעשות זאת בעזרת עורך דין המתמחה בתיקי רשלנות רפואית באופן כללי ובפרט בכזו המתרחשת תוך כדי השירות הצבאי.

חשוב להדגיש כי על פי החוק, לצה"ל אחריות מלאה על מתן מענה רפואי לכל בעיה שהיא המתעוררת תוך כדי השירות הצבאי, ועל כן הוא זה האחראי לכל מחדל או לכל רשלנות שמתרחשת במסגרת הטיפול הרפואי לו זוכים החיילים, ובהתאם תביעות בגין רשלנות רפואית בצבא מופנות כנגד משרד הביטחון, הגוף האחראי על צה"ל, וליתר דיוק אל קצין התגמולים של הצבא.

מה אומר החוק?

החוק הרלוונטי לנושא הגשת תביעה בגיןרשלנות רפואית בצבא הוא חוק הנכים (תגמולים ושיקום) אשר חוקק כבר בשנת 1959, והקובע את זכויותיהם של החיילים שנפגעו במהלך השירות בצה"ל ובגללו. בין השאר קובעת חקיקה זו מיהו נכה צה"ל (וגם את מי ניתן להגדיר כבן משפחה של נכה צה"ל), כיצד נקבעים אחוזי הנכות (על ידי ועדות רפואיות מיוחדות הפועלות במסגרת משרד הביטחון), כיצד ישולמו תגמולים בגין נכות וכן תקנות שונות בנוגע לשיקומם של נכי צה"ל.

המקרים העיקריים של רשלנות רפואית בצבא

רשלנות רפואית בצבא עלולה להתרחש בדרכים רבות. שלוש העיקריות שבהן הן:

1. אבחון מאוחר מדי של מצוקה רפואית – אי גילוי במועד של מחלה או פגיעה שמוביל להשתהות במתן הטיפול הרצוי, כשבשל השתהות זו הוחרפה הפגיעה ונגרם נזק של ממש לחייל ולעיתים אף אובדן מוחלט של סיכויי ההחלמה.

2. אבחון שגוי של מצוקה רפואית – כשרופא צבאי כושל באבחון המצוקה, ובשל הטעות באבחון הרי שבאופן טבעי גם לא מוענק לחייל הטיפול הנכון ונגרם לו נזק ממשי.

3. חוסר אבחון מצוקה רפואית – למרבה הצער ישנם לא מעט מקרים בהם רופאים חושדים בחיילים כי הם מתחזים (מתוך רצון לזכות בחופשה או לשפר את תנאי השירות שלהם) ועל כן מאבחנים אותם כבריאים למרות שבפועל הם חולים או פצועים. אי אבחון מונע כמובן מתן טיפול הולם ועלול להוביל לתוצאות חמורות.

מקרים נוספים של רשלנות רפואית הם אי הפניה לרופא מומחה למרות שהנסיבות מחייבות זאת ומתן טיפול שאינו מתאים.

איך מוכיחים כי אכן מדובר ברשלנות?

חשוב להדגיש כי לא כל אי אבחון או אבחון מאוחר מדי של מצוקה רפואית שהתעוררה במהלך השירות הצבאי או עקב נסיבות השירות היא אכן בגדר רשלנות רפואית וכדאי לקבל ייעוץ ע"י עורך דין צבאי.

על מנת להוכיח כי אכן מדובר ברשלנות יש להראות קשר מובהק בין הנזק שנגרם לחייל לבין הכשלים בטיפול הרפואי, וכן להוכיח כי הכשלים הם בגדר הפרת חובת הזהירות הנדרשת מנותני השירות הרפואי. לשם כך נדרשת חוות דעת של רופא מומחה.

האם ישנה התיישנות?

כן. ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בצבא בתוך 3 שנים מהיום בו התגלה לחייל הקשר בין הנזק שנגרם לו לבין הטיפול הרשלני במסגרת הצבא.

לאחר שמוגשת תביעה בגין הרשלנות הרפואית שהתרחשה במהלך השירות הצבאי מוזמן החייל לועדה רפואית (מטעם אגף השיקום של משרד הביטחון) וזו בוחנת את מצבו, את נסיבות הפגיעה והאם אכן התקיימה רשלנות. במידה ונפסקים לחייל פיצויים, שיעורם הוא על פי אחוזי הנכות שנקבעים לחייל.

Be Sociable, Share!