רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

רשלנות רפואית בבדיקות קולונוסקופיה

בדיקת קולונוסקופיה היא אחת הבדיקות הפחות נעימות והיותר מרתיעות שיש – אבל גם אחת החשובות שבשימוש הרפואה המודרנית. זהו כלי יקר ערך מאין כמותו במאבק מול סרטן המעי הגס, שהינו הסרטן השלישי מבחינת מידת השכיחות שלו בקרב האוכלוסייה, והשני מבחינת מספר הנפטרים כתוצאה ממנו. בישראל הסטטיסטיקות העדכניות מדברות על למעלה מ- 3,000 חולים חדשים מדי שנה וכ- 1,800 מקרי מוות – בהחלט נתונים המצדיקים התייחסות כבדת ראש לבדיקת קולונוסקופיה.

יחד עם זאת, עקב הרגישות הרבה של הבדיקה, ישנם גם מקרים שבהם רשלנות רפואית גורמת לכך שהמטופל ניזוק כתוצאה מהקולונוסקופיה – במקרים שכאלה רצוי להתייעץ עם עו"ד בעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית.

מהי בדיקת קולונוסקופיה

כאמור, בדיקת קולונוסקופיה היא אחת הבדיקות הפחות נעימות, וכן נלווית אליה תמיד מבוכה לא מעטה – ועל כן רבים נרתעים מלבצע אותה גם כשהרופאים המטפלים ממליצים על כך.

קולונוסקופיה היא למעשה התבוננות אל תוך המעי הגס באמצעות מצלמת וידיאו (כמובן זעירה במיוחד) המולבשת על גבי צינורית פלסטיק גמישה המוחדרת לגוף דרך פי הטבעת. מעבר לאי הנעימות הכרוכה בהחדרת צינורית פלסטיק דרך פי הטבעת, גם ההכנות לבדיקה מלוות בקושי רב: על מנת שתוצאות הקולונוסקופיה יהיו מדויקות על המעי הגס להיות ריק לחלוטין – ולשם כך שותים הנבדקים מבעוד מועד חומר מרוקן (או בשמו היותר מדויק, חומר משלשל…) הגורם כמובן לביקורים תכופים בשירותים ביממה שלפני הבדיקה, ועוד קודם לכן יש לשנות את התזונה במשך 72 השעות שלפני הקולונוסקופיה: במשך 48 שעות אסור לאכול פירות וירקות ובאופן כללי מאכלים עשירים בסיבים, וכן אסורה שתיית חלב ואלכוהול, ולאחר מכן – ביממה שלפני הבדיקה – אסור לאכול שום מאכל מוצק ומותר לשתות רק משקאות צלולים.

כל אלה הופכים את בדיקת הקולונוסקופיה למרתיעה מאוד – אבל חשוב לזכור גם את התועלת הרבה שטמונה בבדיקה.

ראשית, קולונוסקופיה מאפשרת אבחון מחלות שונות הקשורות במעי ובדרכי העיכול, ושנית, וזו התרומה העיקרית של הבדיקה, היא מאפשרת אבחון מוקדם במיוחד של סרטן המעי הגס – ובזכות כך הטיפול במחלה פשוט יחסית וסיכויי ההחלמה גבוהים מאוד. חשוב לציין אגב שתזונה נכונה (הרבה ירקות ופירות טריים, כמות מעטה ככל האפשר של בשר ושל שומן מן החי), הקפדה על משקל תקין, הימנעות מעישון והוספת פעילות גופנית לשגרת היומיום תורמות גם הן להפחתת הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס.

סוגי רשלנות רפואית בקולונוסקופיה

רשלנות רפואית בהקשר של בדיקות קולונוסקופיה עלולה לבוא לידי ביטוי בביצוע כושל של הבדיקה עצמה (ולגרום לנזק דוגמת קרע במעי), פענוח שגוי של ממצאי הבדיקה, אי מתן מידע מפורט לחולה בדבר הסכנות הכרוכות בבדיקה וכן אי הפניה לקולונוסקופיה למרות סימני אזהרה שחייבו זאת.

המקרים הנפוצים ביותר של נזק כתוצאה מבדיקת קולונוסקופיה ובעקבותיו תביעה בגין רשלנות רפואית הם נזק שנגרם במהלך הבדיקה עקב ביצועה באופן שאינו עומד במבחן הרופא הסביר ופענוח שגוי של ממצאי הבדיקה – בעיקר כישלון באבחון גידול ממאיר וכתוצאה מכך אי מניעת התפרצות סרטן המעי הגס.

המקרים המחייבים הפניה לבדיקת קולונוסקופיה הם דימום בפי הטבעת שאין לו הסבר, ירידה משמעותית במשקל ללא סיבה נראית לעין, שינויים בכל הקשור ליציאות וכאב בחלק התחתון של הבטן מסיבה שאינה ברורה. למי שמתלונן על תופעות אלה ולא מופנה לבדיקת קולונוסקופיה ובשל כך סרטן המעי הגס מאובחן אצלו באיחור מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית.

הפגיעה הנפוצה ביותר במהלך בדיקת קולונוסקופיה היא קרע במעי. חשוב להדגיש כי כמו כל הליך פולשני, גם בקולונוסקופיה טמונים סיכונים – ועל הרופא המבצע את הבדיקה להבהיר זאת למטופל – אך אם הנזק נגרם כתוצאה מהתנהגות רשלנית בעליל, הרי כדאי לבדוק אפשרות של הגשת תביעה.

Be Sociable, Share!