רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים

התחום של ניתוחים פלסטיים נמצא בפריחה חסרת תקדים. הדבר נובע לא מעט בשל השאיפה האנושית כל כך לשפר את המראה החיצוני, לשאוף לשלמות, ולהיראות צעירים לנצח. בשונה מסוגים אחרים של טיפולים רפואיים וניתוחים כירורגיים, מרבית האנשים בוחרים לבצע ניתוחים פלסטיים לא מתוך כורח רפואי דווקא.

למעשה ההיפך הוא הנכון. ניתן לומר שמרבית הבוחרים לבצע ניתוחים פלסטיים, בין אם מדובר בגברים ובין אם מדובר בנשים, עושים זאת על מנת לשפר את מראם החיצוני ולא את בריאותם הגופנית. למרבה הצער, למרות שמדובר בתחום רפואי שרובו ככולו מבוסס על טיפול פרטי, לא תמיד התוצאות משביעות את רצון הטופל. לפחות בחלק מן המקרים, התוצאה נובעת במלואה או בחלקה מטיפול רפואי רשלני או לקוי. בדומה למקובל בטיפולים רפואיים אחרים שבהם עולה חשד לרשלנות מצד הצוות המטפל, כגון מקרי רשלנות בהיריון ולידה, יכול הנפגע להגיש תביעה לבית המשפט בגין ההיזק הרשלני.

לא לנתח בכל מחיר

בתחום של ניתוחים פלסטיים שהוא כאמור לא נשען על קריטריונים רפואיים של הצלת חיים או ריפוי ומניעת מחלות, תופס שבעתיים הכלל הרפואי האומר שתפקידו הראשון במעלה של הרופא הוא לא לגרום לנזק. עוד לפני שחושבים על ריפוי מחלה, מניעת סיבוכים ושיפור איכות חיים, יש לוודא שמצבו של המטופל לא יינזק חלילה. כאן, אחריותו של המנתח הפלסטי רבה בסינון מועמדים לניתוח שאינם מתאימים לעבור הליך זה או אחר של ניתוחים פלסטיים. במידה ובסופו של דבר מתברר שההחלטה של הרופא לקבל מטופל או מטופלת לניתוח, הייתה נגועה בשיקולים בלתי ענייניים, בלתי מקצועיים, או תוך התעלמות ממצבו הרפואי או הנפשי של המטופל, הוא בהחלט עשוי להימצא כמי שנהג ברשלנות מקצועית.

הזכות לפיצוי נאות

בדומה למקרים שבהם נגרם נזק למטופלת בתקופה של היריון ולידה, לא תמיד הדבר הינו תולדה של רשלנות רפואית. ניתוחים פלסטיים, כמו כל הליך רפואי או כירורגי, כרוכים בסיכונים נתונים. הסיכונים מושפעים מגיל המטופל, ממבנה גופו, מתוצאות של החלטה לנקוט בדרך רפואית אחת ולא באחרת, תוצאות שלא ניתן היה לחזות מראש ועוד. יחד עם זאת, במידה ובית המשפט קובע לאחר הליך משפטי מסודר, שמדובר במקרה של רשלנות, הרי שזכותו של המטופל לקבל פיצוי ברורה מאליה.

לעניין הפיצויים, הרי שידועים שני סוגים עיקריים – פיצויים בגין נזקים ממוניים ופיצויים בגין נזקים לא ממוניים. פיצוי מהסוג הראשון נועד לתת מענה למנותח או למנותחת, שבעקבות ניתוחים פלסטיים שונים שבוצעו ברשלנות נגרמו להם הוצאות כספיות אם לשם השבת המצב לקדמותו ואם מסיבות נוספות. פיצוי מן הסוג השני נועד לתת מענה לפגיעות אחרות, כלומר כאלה שאינן כספיות, שנוצרו בשל הטיפול הרפואי וכתוצאה ישירה ממנו.

הוכחת הרשלנות

לא תמיד היכולת להוכיח קיומה של רשלנות רפואית קלה ופשוטה. למעשה, ברוב המוחלט של המקרים, הדרך להוכחת הפעולה הרשלנית כרוכה בזימון מומחים, בהצגת מסמכים ובהיכרות עם חקיקה ופסיקה רלוונטית. בכל מקרה שבו מטופל או מטופלת חושדים שנזק כלשהו שנגרם להם ויהיה זה גופני או נפשי, עליהם לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי בתחום זה.

תחום הרשלנות המקצועית בכלל ותחום הרשלנות הרפואית בפרט, הוא עניין למומחים השולטים בתחום על בוריו. על מנת לדעת מבעוד מועד שפונים לעורך הדין הנכון, מומלץ לבדוק מהי מידת ניסיונו המקצועי ובאילו תחומים הוא עסק. משפטנים שעסקו בייצוג לקוחות בתחומים כגון רשלנות רפואית בלידה או רשלנות רפואית בהיריון, שנחשבים למקרים סבוכים ולא פשוטים, עוסקים פעמים רבות בהצלחה גם במקרי רשלנות במסגרת ניתוחים פלסטיים.

Be Sociable, Share!