רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

ספינה ביפידה

ספינה ביפידה שדרה שסועהספינה ביפידה הוא אחד המומים הקשים שעלולים להתגלות במהלך הריון (לרוב הוא מתגלה כבר באחת מבדיקות האולטרסאונד הראשונות, בבדיקת חלבון עוברי או בסקירת מערכות). מצב קשה עוד יותר הוא כשספינה ביפידה אינה מאובחנת בזמן וכתוצאה מכך ניטלת מההורים זכות הבחירה אם לקיים את ההריון על אף הקושי העצום שיהיה מנת חלקו של הילד שיוולד או להפסיק אותו (בחירה שגם בה, באופן טבעי, כרוך לא מעט צער). בחלק מהמקרים אי אבחון של ספינה ביפידה נובע מרשלנות רפואית בהריון – כשזה המצב, מומלץ לפנות לעורך דין על מנת להתייעץ איתו בנוגע לסיכויי תביעת פיצויים. חשוב להדגיש: קיומו של מום זה אינו תוצאה של רשלנות רפואית, אלא נובע, ככל הנראה, מרמות נמוכות של B12 ושל חומצה פולין בראשית ההריון ו/ו בתקופה שבטרם ההתעברות. תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון תוגש רק במקרים שבהם לא אובחן המום בזמן, וכשהתנהלות הרופאים שטיפלו באישה ההרה אינה עומדת במבחן "הרופא הסביר".

מהי ספינה ביפידה?

ספינה ביפידה (Spina Bifida) משמעה בלטינית שדרה שסועה. הכוונה היא למצב שבו ישנו פתח באחת מחוליות עמוד השדרה, או אף בכמה מהן, דבר הגורם לעצבים הנמצאים בחוט השדרה לבלוט החוצה – ובעיקר לפגיעה מוטורית משמעותית במיוחד שגוררת איתה קשיים ניכרים בהתפתחות בכל התחומים, כולל הקוגניטיביים והרגשיים, ומחייבת לא רק השקעה משמעותית במיוחד בשיקום, מעקב אורתופדי, נוירוכירורגי ואורולוגי, אלא גם מסגרות חינוך מיוחדות ובאופן כללי משאבים רבים. כשההורים כלל לא ערוכים למאמץ עילאי שכזה – עקב פענוח בדיקות שגוי,בשל התייחסות לקויה לממצאי בדיקות האולטרסאונד או מכל רשלנות רפואית אחרת – מאמץ שכמובן גובה מחיר כבד מבחינות רבות, מומלץ להם לשקול הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון, בעזרת עורך דין המתמחה בתחום זה, כך שלפחות העול הכלכלי הרובץ עליהם יהיה קל יותר.

פסיקה משפטית בנושא ספינה ביפידה

פסק דין מפורסם בנושא ספינה ביפידה, ולמעשה באופן כללי בתחום רשלנות רפואית בהריון, ניתן במשפט שנערך בתחילת המאה ה-21, ובו תבעו בני משפחת חליפה מאום אל פחם את משרד הבריאות, את קופת חולים כללית וכן שני רופאים ספציפיים. התביעה בגין רשלנות רפואית הוגשה בשם אמין, שנולד עם ספינה ביפידה חמורה, ובשם הוריו – שטענו כנגד הרופאים, קופת החולים ומשרד הבריאות כי עקב אי הפניה לבדיקות חיוניות (US ממוקד, דהיינו סקירת מערכות וכן חלבון עוברי) היה המום מתגלה עוד במהלך ההריון, וההורים היו יכולים לקבל החלטה מושכלת אם לשמור על העובר או להפסיק את ההריון.

על הקושי העצום בחיי מי שסובל מספינה ביפידה ניתן ללמוד מדברי השופטת ברלינר שעמדה בראש הרכב השופטים שדן בערעור המשפחה (לאחר שבערכאה ראשונה נדחתה התביעה ונקבע כי לא הייתה רשלנות רפואית): "עד כמה שקביעה זו קשה וכואבת, נראה כי המקרה כלול בתחומם של המקרים הנדירים בהם ניתן לומר 'נוח לו שלא נברא משנברא'".

יחד עם זאת, הערעור של בני המשפחה נדחה, וגם ביהמ"ש העליון (בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים) קבע כי במהלך אותו הריון עגום, הנורמה הייתה כי אין חובה להפנות נשים הרות לסקירת מערכות, וכי גורמי הסיכון של אותו הריון גם הם לא חייבו המלצה על בדיקה זו – ועל כן לא הייתה במקרה זה רשלנות רפואית בהריון.

מאחר שההנחיות של משרד הבריאות משתנות מעת לעת, ובנוסף הן תלויות במאפיינים הספציפיים של כל הריון ובגורמי הסיכון שבו, אם הם קיימים, הרי שבמקרה והורים לתינוק שנולד עם ספינה ביפידה שלא אובחנה בזמן שוקלים להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון, מומלץ להם לשכור עו"ד בעל התמחות בתחום ספציפי זה של רשלנות רפואית – כך הם יידעו אם אכן יש בסיס לתביעה, ובמידה וכן, יסייע להם הידע הנרחב של עורך הדין למצות את זכויותיהם.

Be Sociable, Share!