רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

שר שלום ג'רבי על הזכויות הרפואיות למתנדבי השירות הלאומי

השירות הלאומי אזרחי הוא אחד הגופים החשובים במדינת ישראל. מערך זה מסייע למי שאינו יכול לשרת בצה"ל מסיבה כזו או אחרת לתרום בכל זאת לחברה שבה הוא חי, במגוון רחב של דרכים (ההתנדבות מתבצעת בבתי ספר, בתי חולים, מפעלי עבודה שיקומיים, רשות הטבע והגנים, עמותות המתמקדות בעזרה לבעלי חיים, משטרת ישראל, משרדי ממשלה ועוד ועוד), ותוך כדי גם לפתח את אישיותו ויכולותיו ואף לרכוש ניסיון מקצועי וכלים מגוונים שיסייעו לו בהמשך דרכו. השירות הלאומי אזרחי הוא גם פלטפורמה נהדרת לאינטראקציות בין-אישיות בין צעירים וצעירות השייכים לפלחי אוכלוסייה שונים ולקירוב בין הלבבות לשם העצמת הלכידות החברתית.

כמו כל אדם בישראל, גם למתנדבי ומתנדבות השירות הלאומי אזרחי ישנן זכויות רפואיות, ואין מי שמתאים יותר לפרט לגביהן מאשר ראש רשות השירות הלאומי אזרחי מאז שנת 2010, שר שלום ג'רבי.

ה"אני מאמין" של שר שלום ג'רבי

מאז שנכנס שר שלום ג'רבי לתפקידו, כאמור בשנת 2010, הוא פעל רבות לשיפור תנאי השירות של מתנדבי ומתנדבות השירות הלאומי אזרחי, הן על-מנת להגביר את המוטיבציה של אלה שכבר התנדבו לשירות, הן על-מנת לספק למתעניינים באופציה סיבה טובה נוספת להתנדב והן על-מנת להכיר תודה בעוד דרך (שהרי התרומה לחברה, שנעשית על בסיס רצון טוב ומסירות אמיתית ולא מתוך הכרח, ראויה להכרת תודה).

טיפולי שיניים בחינם או בהנחה ניכרת

אחד הצעדים המשמעותיים במסגרת שיפור תנאי השירות היה ליצור שיתוף פעולה עם רשת מרפאות מכבידנט (רשת מרפאות השיניים של "מכבי שירותי בריאות" אשר מונה למעלה מ-50 סניפים בכל רחבי הארץ, מנהריה שבצפון ועד לנקודה הדרומית ביותר בארץ הלא היא אילת). שיתוף הפעולה מקנה לבני ובנות השירות הלאומי אזרחי את הזכות לקבל מגוון טיפולי שיניים ובהם סתימות, עקירות, ניקוי אבנית ועזרה ראשונה – בעלות נמוכה במיוחד ולעתים אף בחינם לגמרי.

על-מנת לממש את ההטבה יש להציג תעודת מתנדב/ת תקפה.

בדיקות ראייה ומשקפיים בעלות סמלית

עוד אחד מהצעדים לשיפור תנאי השירות של בני ובנות השירות הלאומי הוא מתן האפשרות לעבור בדיקת ראייה ולזכות במשקפיים חדשים – והכל בעלות סמלית.

מימוש ההטבה אפשרי במסגרת עמותה הנקראת "משכן הראייה – אופטיקל סנטר" ששוכנת במרכז ירושלים (הכתובת המדויקת היא רחוב החבצלת 21 ירושלים – אזור נחלת שבעה, בין רח' יפו לרח' הנביאים, סמוך למכללה האקדמית הדסה ירושלים).

שעות הפעילות במקום הן 9:00-19:00 בכל ימי החול, ויש להגיע לעמותה עם תעודת מתנדב/ת בתוקף. ניתן גם לברר פרטים בטלפון 02-6243757.

ימי מחלה

בני ובנות השירות הלאומי ממלאים את התפקידים השונים בהתנדבות, אולם ישנם כמובן ימים שבהם מפאת מחלה כזו או אחרת הם אינם יכולים להגיע למקום בו הם מבצעים את השירות (שנמשך בין שנה לשנתיים, בהתאם לתפקיד ולהעדפות המתנדב/ת).

בהקשר זה מדגיש שר שלום ג'רבי כי כל מתנדב ומתנדבת זכאי ל-30 ימי מחלה בשנה. על-מנת לממש זכות זו יש להציג אישורים רפואיים על המחלה, וכן להודיע מראש לארגון בו מבוצעת ההתנדבות בפועל וכן למסגרת המפעילה (רשות השירות הלאומי אזרחי היא למעשה הגוף שמרכז את הטיפול בנושא, ותחתיה פועלות עמותות שונות שמפעילות בפועל את המתנדבים – משדכות ביניהם לבין הארגונים בהם מתבצע השירות, מפקחות על השירות וכו').

אם מתנדב או מתנדבת נעדר מהשירות במשך למעלה מ-30 יום במשך שנה אחת, הימים העודפים (כלומר מעבר לשלושים הראשונים) לא ייספרו במסגרת תקופת השירות – אלא אם כן רשות השירות הלאומי אזרחי קבעה אחרת (על סמך המלצות רפואיות, כשכל מקרה נידון לגופו).

Be Sociable, Share!