רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

את מי תובעים על רשלנות רפואית בלידה, את בית החולים או הרופא?

דווקא לצד ההתפתחות המרשימה בעולם הרפואה בכלל ובתחום המיילדות, בדיקות ההיריון השונות ורפואת הילדים בכלל, ניתן לראות מגמה של עליה במספר תביעות הרשלנות. אנו מדברים כמובן על תביעות בגין רשלנות רפואית בלידה, שמייצגות תופעה כואבת וקשה. תביעות כאלה, שכוללות מקרים של הולדה בעוולה, גרימת נזק לעובר, גרימת נזק לאם, או כל המקרים הללו כאחד, עשויות לבוא כתוצאה מחשד לרשלנות בשלבים שונים. לעיתים מדובר על רשלנות רפואית בלידה עצמה ולעיתים יהיה מדובר על התנהגות רשלנית עוד הרבה לפני כן.

אחת השאלות החשובות ביותר ששואלים את עצמם אנשים, נשים ומשפחות שחושדות בכך שנעשה להן עוול היא את מי תובעים במקרה כזה. בשורות הבאות נראה את מי אפשר לתבוע במקרה כזה, של חשש להתנהגות רשלנית.

הצגת הבעיה

ישנם אנשים אשר מתקשים להבין את מהות הבעיה שעלולה לצוץ כאשר מבקשים לתבוע בגין רשלנות רפואית בלידה. לטעמם, ההתנהגות הפסולה הייתה של הרופא המטפל עצמו ועל כן מדובר באחריות ישירה שלו ועליו לשאת בתוצאות. בפועל, המצב סבוך יותר מכך. גם לבית החולים, להנהלה ולגורם המתפעל את בית החולים ישנה אחריות. באחריות בית החולים לוודא שהרופאים המטפלים הינם בעלי ידע עדכני, שהטכניקות שהם משתמשים בהם הינם טכניקות מקובלות ושהם לא לוקחים סיכונים מיותרים. בית החולים גם אמור לפקח על הרופאים שעובדים במקום, כפי שכל מעביד אחראי לעובדים אותם הוא מעסיק.

בנקודה זו נדגיש שישנם בתי חולים שהינם בבעלות ממשלתית, אחרים הינם בבעלות של קופת חולים (לרוב, של קופת חולים כללית) וישנם בתי חולים פרטיים. כאשר מבקשים להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, חשוב לברר בשלב מוקדם באיזה סוג של בית חולים מתוך אלה שהצגנו בוצע הטיפול שנחווה כרשלני.

מי כאן האחראי

אחרי שראינו מדוע גם לבית החולים עשויה להיות אחריות במקרים של רשלנות רפואית בלידה, נדגיש שאחריות זו איננה פוטרת את הגורם המקצועי הישיר, דהיינו הרופא. כך, במקרים שונים של תביעות בגין רשלנות רפואית בלידה, מצאו בתי המשפט כאשמים גורמים שונים. ישנם מקרים שבהם מרכיב האחריות הוטל ברובו על המדינה. בתביעות אחרות הוטל מרכיב האחריות ברובו על בית החולים וישנם מקרים שהאחריות הייתה משותפת.

חשוב להדגיש שכל מקרה חייב להיבדק לגופו של עניין. רק כאשר גורם משפטי בעל ניסיון בתחום זה יבחן את כל הנתונים, לעיתים תוך התייעצות עם מומחים רפואיים מתאימים, יוחלט נגד מי תוגש התביעה. במקרים רבים האחריות, כאמור, לא תוטל על גורם אחד בלבד, וזאת במיוחד כאשר מדובר על רשלנות רפואית בלידה, שהינה תוצאה של שורה שלמה של בדיקות וקבלת החלטות.

שיקול הכיסים העמוקים

בעולם המשפט בכלל ישנו כלל שחורג לעיתים מתחום האשמה לבדה, במיוחד כאשר מדובר על הגשת תביעות אזרחיות. כאן, ישנה משמעות רבה ליכולת של הגורם הנתבע לשלם לתובע את הפיצוי המגיע לו. במקרה של רשלנות רפואית בלידה, בתי החולים נחשבים על פי רוב לגורם בעל היכולת הכלכלית הטובה ביותר לפצות את הנפגעים. גורם זה שידוע בשם הגורם "בעל הכיסים העמוקים" עשוי להיתבע מסיבה זו, במקביל לאחריות העקיפה.

אם נרצה לסכם, התשובה לשאלה שהוצגה, דהיינו את מי תובעים במקרים של רשלנות רפואית בהיריון או בלידה, אינה יכולה להיות פשוטה. זהות הגורם האחראי תיבדק לגופו של עניין וכך יוחלט האם מדובר על הרופא, על בית החולים או על שניהם יחד. לעיתים תוגש תביעה גם נגד רשויות המדינה, דהיינו משרד הבריאות. אפשר להתייעץ עם עורך דין פלילי לקבלת חוות דעת מקצועית.

Be Sociable, Share!