רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

תסמונת אשרמן -הידבקות הרחם

תסמונת אשרמן הידבקות דפנות הרחםתסמונת אשרמן היא תוצר של טראומה הנגרמת לרחם אישה, בעקבות הפלה או לידה, והבאה לידי ביטוי בהידבקותן של דפנות הרחם זו לזו, באופן חלקי או עד כדי חסימה מלאה. במקרים קלים התסמונת מקשה על התעברות ובמקרים קשים אף גורמת לעקרות קבועה ובלתי הפיכה. בחלק מהמקרים נגרמת תסמונת אשרמן עקב רשלנות רפואית במהלך הגרידה או בשל רשלנות רפואית בלידה ואי ניקוי הרחם משאריות השליה – כשזה המצב, כדאי לשקול פנייה לעורך דין המתמחה בתביעות בגין רשלנות רפואית, על מנת לברר האם אכן יש מקום לתביעה שכזו, ובמידה שהתשובה חיובית, להיעזר בו על מנת לזכות בפיצויים הולמים.

מהי תסמונת אשרמן?

תסמונת אשרמן נקראת על שמו של אחד מבכירי הגניקולוגים בארץ, פרופסור יוסף גוסטב אשרמן. פרופ' אשרמן, אשר נולד באוסטרו-הונגריה בשנת 1889, עלה לארץ ישראל בגיל 31 והפך עד מהרה לשם דבר בתחום הגניקולוגיה והמיילדוּת. הוא קרא לפעול נגד צמצום הילודה וכן על הקפדה על ביצוע הפלות באופן הבטוח ביותר, ובין השאר אפיין את התסמונת שנקראת על שמו – זו אובחנה לראשונה ע"י רופא גרמני 50 שנה קודם לכן, אך האפיון המדויק של פרופ' אשרמן הביא להגברת המודעות לסכנות שבה ולהפחתת מספר הנשים הנפגעות בעטיה, אם כי למרבה הצער רשלנות רפואית עדיין עלולה לגרום להיווצרותה של התסמונת.

תסמונת אשרמן נגרמת בשל צלקות תוך רחמיות המביאות לכדי הידבקות הדפנות, לעיתים עד חסימה מלאה. ישנם גם מקרים בהם הידבקות הדפנות היא תוצאה של מחלה זיהומית בשם סכיסטוסומיאזיס או שחפת, אם כי מקרים אלה נדירים מאוד בחצי הכדור המערבי.

אבחון מהיר של תסמונת אשרמן עשוי למנוע פגיעה בלתי הפיכה. כשל באבחון עשוי להוות אף הוא עילה לתביעת רשלנות רפואית, ובכל אופן סיבה מוצדקת להתייעצות עם עורך דין בעל ניסיון בתחום זה.

האבחון מתבצע באמצעות בדיקת אולטרסאונד. אי הפניה לבדיקה זו כשישנו חשד להידבקות דפנות הרחם מעורר אף היא חשד לרשלנות רפואית, וכך גם פיענוח לקוי של ממצאי בדיקה שכזו. אם תוצאות הבדיקה מצביעות על היווצרות תסמונת אשרמן – כאמור בעקבות גרידה שבוצעה בצורה כושלת, או בעקבות לידה שבסיומה נותרו ברחם שאריות שליה – הטיפול המומלץ הוא היסטרוסקופיה: הליך כירורגי שבמסגרתו נעשה ניסיון להפריד את הדפנות שנדבקו. חשוב להדגיש כי מדובר בהליך שכרוכים בו סיכונים, ובפרט נזק בלתי הפיך לרחם. לאחר ההיסטרוסקופיה על האישה שנפגעה מתסמונת אשרמן להימצא במעקב, שנועד לוודא כי הדפנות לא נדבקות שוב, וכן להיות מטופלת בכדורים הורמונאליים שמטרתם היא יצירת רירית רחם חדשה. ביצוע רשלני של היסטרוסקופיה, ובעקבותיו עקרות קבועה, הינו עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית וכך גם אי יידוע האישה בטרם ההיסטרוסקופיה על הסיכונים הכרוכים בהליך זה.

כיצד מחושב גובה הפיצויים במקרה של תביעת רשלנות רפואית?

במקרים בהם היווצרותה של תסמונת אשרמן היא תוצאה של רשלנות רפואית בלידה או רשלנות רפואית באופן כללי, מומלץ לאישה שנפגעה לפנות לעורך דין שתביעות מעין אלה הן תחום מומחיותו.

גובה הפיצויים הנפסקים לאישה משתנה ממקרה למקרה, ובכל מקרה חשוב כי התביעה תתייחס לכלל האספקטים של הנזק בעקבות תסמונת אשרמן (כולל הצורך בפנייה לפונדקאות בעקבות רשלנות רפואית זו או אחרת, והעלות הגבוהה של פנייה לאפיק זה). מדובר ראשית כל בלקות פיזית (שמקנה 30% נכות על פי נהלי המוסד לביטוח לאומי), ובמקרים רבים מצטרפת לכך גם פגיעה נפשית קשה בעקבות האובדן הלכה למעשה של הרחם. ללא רחם תקין, נשים רבות חשות כי איבדו גם את כלל נשיותן ואף את הייעוד שלהן (ובפרט אם הן חשוכות ילדים, אבל גם מי שכבר יש לה ילדים עלולה ללקות בדיכאון בשל הידיעה כי לא תוכל להביא עוד ילדים לעולם). נזק נוסף המצדיק פיצוי הוא הפגיעה במרקם המשפחתי והזוגי, וגם אותו ייקח בחשבון עורך דין המתמחה בתביעות בגין רשלנות רפואית.

Be Sociable, Share!