רשלנות רפואית בהריון ולידה
עורך דין יוסף גיברי

שיתוק מוחין

שיתוק מוחין הוא שם כולל לקבוצת הפרעות מוטוריות חמורות שמקורן בפגיעה במוח העובר במהלך ההריון או תוך כדי לידה (ובחלק מהמקרים לאחר הלידה). חשוב להדגיש כי שיתוק מוחין אינו גורם למוגבלות רגשית או קוגניטיבית, אולם לעיתים די בפגיעה המוטורית הקשה כדי לגרום קושי עצום למשפחה כולה. שיתוק מוחין מתרחש בתדירות גבוהה יחסית (3 מכל 1000 לידות), והרפואה המודרנית טרם מצאה מזור להפרעות מוטוריות קשות אלה ומתמקדת נכון לעכשיו בניסיונות להקל על חיי הסובלים משיתוק מוחין באמצעות פיזיותרפיה ואמצעים טכנולוגיים. בחלק מהמקרים שיתוק המוחין הוא תוצאה של רשלנות רפואית בלידה, ובמקרים אחרים רשלנות רפואית בהריון הביאה לאי אבחון מוקדם של הפגיעה ובשל כך נלקחה מההורים זכות הבחירה אם להמשיך את ההריון או לא. במקרים אלה חשוב להתייעץ עם עורך דין שתחום מומחיותו הוא רשלנות רפואית, ובפרט רשלנות רפואית בלידה ובהריון, על מנת לזכות בפיצוי הולם אם אכן אירעה רשלנות רפואית – פיצוי שאמנם לא יפוגג את כל המצוקה אולם לפחות יסיר את העול הכלכלי מעל המשפחה הנאבקת למען רווחת ילדה.

ההפרעות המוטוריות הנכללות במסגרת שיתוק מוחין (Cerebal Palsy, CP) מסווגות על פי אופי ההפרעה לתנועה ועל פי הפיזור האנטומי שלה. ההפרעה יכולה להיות אטטוזה – תנועתיות יתר וכן חוסר יכול לבצע תנועות מדויקות; כוריאה – תנועות שאינן רצוניות ועוויתות (המזכירות במידת מה ריקוד); דיסטוניה – שינויים בלתי נשלטים באופן התנועה והיווצרות מנחים בלתי תקינים; וספסטיות, המקרה הנפוץ ביותר, שבו אצור בשרירים מתח גבוה והם מתאפיינים בנוקשות או בחולשה הגורמות לשליטה מוטורית לקויה.

הפיזור האנטומי עשוי להיות מונופלגיה – פגיעה בגפה אחת; דיפלגיה – פגיעה בפלג הגוף התחתון, דהיינו גב ושתי רגליים; המיפלגיה – פגיעה באחד הצדדים של הגוף, ימין או שמאל, כלומר יד אחת, רגל אחת וחלק מהגב; טריפלגיה – פגיעה בשלוש גפיים (וכן הגב) או קוודריפלגיה – מצב שבו כל 4 הגפיים נפגעו וכן הגב.

שיתוק מוחין עקב רשלנות רפואית בהריון

הגורמים לשיתוק מוחין שמקורו בהריון הם מצוקה עוברית, כלומר מצב שבו סיבוכים הקשורים לחבל הטבור, או התנתקותו, הביאו למחסור חמור בזרימת חמצן אל מוח העובר; דלקת תוך רחמית או זיהום ברחם; מחלה של האם במהלך ההריון ובפרט אדמת או דלקת קרום המוח; וכן פגמים במוח העובר המונעים את התפתחותו התקינה.

חשד לרשלנות רפואית בהריון נובע מאי הפניה לבדיקות שעשויות היו לאתר מבעוד מועד את הסיכון לשיתוק מוחין או מפיענוח בדיקות שגוי שבעטיו לא אובחן ה-CP בזמן. גם אי מתן מידע חיוני להורים בדבר חשיבותן של בדיקות מסוימות או הסיכונים הכרוכים במצבים מסוימים עשויה להיות בגדר רשלנות רפואית בהריון.

שיתוק מוחין עקב רשלנות רפואית בלידה

שיתוק מוחין שנגרם במהלך הלידה הוא תוצאה של אי ניתוח קיסרי למרות הצורך בכך, השתהות מיותרת בביצוע הלידה, לידה מהירה מדי וטיפול שאינו מתאים ליילוד מייד אחרי הלידה. אם שיתוק המוחין נגרם בשל ניהול כושל של הלידה שחורג מגבולות ה"רופא הסביר", הרי שייתכן כי מדובר ברשלנות רפואית בלידה, ומומלץ למשפחה לפנות לעורך דין בעל ניסיון בתביעות בגין רשלנות רפואית על-מנת לברר האם אכן מוצדק לתבוע, ואם כן – למצות בעזרתו את זכויותיהם.

בגין מה ניתן לתבוע פיצויים במקרה של שיתוק מוחין?

עורך דין המתמחה בתביעות בגין רשלנות רפואית בלידה או רשלנות רפואית באופן כללי יכלול בתביעה דרישה לפיצויים בגין שורה ארוכה של נזקים, החל מהפסד כושר השתכרות של התובע (התינוק או הילד בעל שיתוק המוחין), דרך עלויות השיקום הגבוהות (שרובן ככולן מוטלות על המשפחה) וכלה באובדן משמעותי של חלק מהנאות החיים.

Be Sociable, Share!